اقتصاد

افزایش سه برابری توثیق اوراق بهادار در پاییز ۱۴۰۲

علیرضا ترابی مدیر خدمات حقوقی سمات با بیان اینکه تعداد ۴۳۶ فقره درخواست توثیق اوراق بهادار در پاییز سال گذشته در مدیریت خدمات حقوقی شرکت سپرده گذاری مرکزی انجام شده است، گفت: این عدد با رشد بیش از سه برابری به تعداد ۱.۴۶۸ فقره در پاییز امسال رسیده که حاکی از افزایش آگاهی و استقبال سهامداران از فرآیند توثیق اوراق بهادار است.

ترابی با اشاره به اینکه توثیق اوراق بهادار یکی از مزایای مغفول سهامداری در بازار سرمایه است، افزود: این مزیت در حقیقت به سهامدار کمک می‌کند تا درمواقع نیاز به تامین مالی، ضمن حفظ اصل سرمایه خود و بدون نیاز به فروش اوراق بهادار نسبت به تامین مالی و یا تودیع تضمین لازم به جهت ایفای تعهدات خود اقدام کنند.

وی اظهار داشت: در مجموع در پاییز امسال به تعداد ۵۴۵ درخواست رفع توثیق و ۱.۲۹۴ درخواست فروش اوراق بهادار وثیقه در مدیریت خدمات حقوقی سمات رسیدگی شده است که ارزش ریالی آن به رقمی بالغ بر ۲۱۳ هزار میلیارد ریال میرسد.

ترابی در خصوص آمار پرونده‌های انتقال اوراق بهادار متوفیان به وراث نیز گفت: از ابتدای امسال بیش از ۲ میلیارد و ۹۰۹ ورقه بهادر متعلق به متوفیان به ازای ۱۱۷ هزار و ۹۸۰ نفر/نماد و با ارزشی افزون بر ۱۷ هزار میلیارد ریال بین وراث قانونی ایشان تقسیم شده است که این اعداد به غیر از آمار متوفیان سهام عدالت است.

مدیر خدمات حقوقی سمات درباره آخرین وضعیت انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث نیز گفت: امیدواریم باتوجه به افزایش تعداد شعب کارگزاری و بانک‌های همکار در طرح تقسیم سهام عدالت متوفیان، وراث عزیز متوفیان این طرح هر چه سریعتر نسبت به ثبت اطلاعات خود در سامانه میراث اقدام نمایند تا شرکت سپرده گذاری مرکزی بتواند در ادامه مراحل انتقال سهام به وراث و واریز سود معوقه سال‌های قبل به حساب ایشان را نیز در اسرع وقت عملیاتی کند.

براساس آخرین اطلاعات شرکت سپرده گذاری مرکزی، بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار سهامدار سهام عدالت از سال ۱۳۸۴ فوت کرده اند که یکی از وراث متوفیان سهام عدالت می‌تواند با مراجعه به ۶ هزار شعبه دفاتر شرکت‌های کارگزاری و یا بانک‌های منتخب (بانک ملی ایران، ملت، پارسیان و تجارت) فرایند انتقال سهام را انجام دهد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا