اقتصاد

جولان پوشاک محرز قاچاق در بازار

شهریور ماه امسال بود که وزارت صمت فهرست نشان تجاری پوشاک قاچاق را برای جمع آوری منتشر کرد،اما مشاهدات میدانی از بازار پوشاک و حتی کفش  کشور نشان می‌دهد که همچنان‌ هر روز پای این اجناس قاچاق به کشور باز است.

در همین رابطه گرجی مدیر کل دفتر صنایع پوشاک وزارت صمت گفت: ۱۲۵ مجموعه عرضه کالا قاچاق بودند که این فروشگاه ها هیچگونه از وزارت صمت مجوز نداشتند.

اما داستان به اینجا ختم نمی شود با یک گشت و گذار ساده به غیر از پاساژها حتی در فروشگاه های سطح شهر هم می توان به راحتی این اجناس را دید.

موضوعی که محمد مهدی برادران معاون وزیر صمت گفت: به طور کلی در سطح تهران و استان های دیگر تعداد قابل توجه ای کالا ی قاچاق شناسایی و جمع آوری شده اند.

در این بین بررسی آمارهای رسمی نشان می‌دهد که طی سال‌های گذشته قاچاق پوشاک در ایران از مرز ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار فراتر رفته بود که به همین جهت ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از سال ۹۶ اقدام به مقابله با قاچاق پوشاک کرد. البته این طرح چند بار متوقف شد اما مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق معتقد هستند که پس از اجرای طرح، قاچاق پوشاک کاهش یافته است.

حمیدرضا دهقانی نیا سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز می‌گوید: تا این لحظه برای ۲۰ استان ۲/۰۳ دهم میلیارد تومان کشفیات قاچاق احصا شده است. همچنین بیش از ده ها مورد تابلو و سردر های پوشاک کالای قاچاق پایین کشیده شده است.

طبق آمار ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز سالانه حدود یک میلیارد دلار یعنی حدود ۵۰ هزار میلیارد تومان پوشاک قاچاق وارد کشور می شود.

گفتنی است، در حال حاضر در حوزه صنعت پوشاک حداقل ۱۲۰ هزار واحد صنفی تولیدی ثبت شده که این آمار به غیر از مجموعه واحدهای مشاغل خانگی و مزون‌هایی است که توسط وزارت ارشاد دارای مجوز هستند. حداقل ۲۸۰ هزار واحد صنفی توزیعی نیز در حوزه پوشاک فعال است که این آمار نیز به غیر از فروشگاه‌های فعال در حوزه فضای مجازی و بعضاً بدون مجوز است.

در حال حاضر ۱۰۰۰ واحد صنعتی تولیدی در حوزه پوشاک در کشور فعال است. در این تعداد واحد صنعتی- تولیدی به‌علاوه ۱۰۰ هزار واحد صنفی-تولیدی مابین ۷۰۰ هزار تا یک میلیون نفر اشتغال دارند که با احتساب اشتغال در حوزه توزیع، حدود دو تا ۲.۵ میلیون نفر آمار ثبت شده رسمی واحدهای رسمی در صنعت پوشاک کشور مشغول به کار هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا