اقتصاد

رشد ۸ درصدی تولید نفت خام در کشور

هرمز قلاوند، مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز و عضو اصلی هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران گفت: برنامه افزایش تولید نفت خام با دستور اکید وزیر نفت و همچنین مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از ابتدای تابستان ۱۴۰۲ با عنوان افزایش ضربتی تولید نفت خام در برنامه کاری مدیریت نظارت بر تولید نفت و گاز و شرکت‌های تابعه شرکت ملی نفت ایران قرار گرفت.

وی افزود: به منظور تحقق این مهم، بازدیدهای میدانی و جلسات فنی و کارشناسی هر هفته با حضور مدیران میانی و کارشناسان مدیریت نظارت بر تولید و شرکت‌های تابعه نفت در مناطق مختلف عملیاتی در حوزه خشکی و دریا به صورت حضوری و ویدئوکنفرانسی برگزار می‌شود.

قلاوند افزود: در این راستا چالش‌های موجود موشکافانه مورد بحث و بررسی قرار گرفته و در نهایت مشکلات و موانع موجود در فرآیند افزایش تولید نفت خام پس از جمع‌بندی و اولویت‌بندی در جلسات مدیریتی در حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران ارائه شده و دستورات لازم جهت رفع چالش‌ها از سوی مدیرعامل به شرکت‌ها و مدیریت‌های ستادی ابلاغ می‌شود.

عضو هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران افزود: خوشبختانه در مدت زمان مورد اشاره با انجام فعالیت‌های جهادی، بسیج کلیه عوامل صف و ستاد و همچنین استفاده از ظرفیت‌های موجود، مجموعه اقدامات بسیار متنوعی در راستای افزایش تولید نفت خام صورت پذیرفته که این امر باعث جهش قابل توجه تولید نفت خام و افزایش قابل ملاحظه صادرات نفت خام شده است.

قلاوند تصریح کرد: آماده‌سازی و بازگشایی چاه‌های بسته شده به دلیل کاهش تکلیفی در گذشته، تعمیر و ترمیم چاه‌های دارای اشکال و بازگشت به تولید آنها، انجام تعمیرات اساسی تجهیزات و تأسیسات سطح الارضی همانند کارخانه‌های بهره‌برداری، نمک زدایی، تقویت فشار، کارخانه‌های گاز و گاز مایع و تعمیر و ترمیم برخی خطوط لوله خارج از سرویس به دلیل وجود تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی، تعمیر و تعویض برخی نقاط کریدور صادراتی و همچنین تعمیر و آماده‌سازی تلمبه‌خانه‌های انتقال نفت خام برخی از اقدام‌های انجام شده در مسیر افزایش تولید است.

وی افزود: تعمیر برخی تجهیزات دوار همچون توربو کمپرسورهای ایستگاه‌های تقویت فشار جهت جلوگیری از گازسوزی، تعمیر کارخانه‌های نمک زدایی به ویژه مبدل‌های حرارتی صفحه‌ای به منظور ارتقا و کنترل کیفیت نفت خام تولیدی و آماده‌ سازی تجهیزات و تأسیسات خارج از سرویس و راه‌اندازی آنها از دیگر اقدام‌های انجام شده است.

قلاوند تصریح کرد: با عنایت به برنامه‌ریزی کلان صورت گرفته در خصوص رشد اقتصادی کشور در محدوده ۸ درصد به صورت سالیانه، مهم‌ترین مؤلفه نائل شدن به این مهم، تحقق افزایش تولید نفت خام به میزان قبل از تحریم‌های ظالمانه بین‌المللی است که به حول و قوه الهی و فعالیت جهادی و مجدانه تمامی کارکنان شرکت ملی نفت ایران از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون، تولید نفت خام در حدود ۶۰ درصد افزایش یافته که در نوع خود رکوردی مثال‌زدنی محسوب می‌شود و مهم‌تر اینکه این روند تا پایان سال جاری و علی‌الخصوص سال آینده نیز ادامه خواهد یافت.

مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران ادامه داد: متأسفانه در دولت گذشته به دلیل حرکت در سایه کاهش تکلیفی و تحریم‌ها کمتر به توسعه توجه شده است و به تبع آن اقدام‌های مؤثری در توسعه و تولید محقق نشده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا