اقتصاد

سالانه تا ۵ درصد رشد مصرف برق داریم

مصطفی رجبی مشهدی مدیرعامل شرکت توانیر گفت: چالش‌های ما در حوزه انتقال و توزیع سخت‌تر از قبل خواهد بود و در کنترل به جهت عدم تمرکز باید پیش برویم.

او در خصوص وضعیت کنونی صنعت برق اظهار کرد: رشد مصرف ۴.۵ تا ۵ درصدی داریم و این در حالی است که این رقم در کشور‌های پیشرفته حدود ۱ درصد است. در این کشور‌ها نیاز بخش صنایع از بحث کشوری جدا شده است.

او افزود: این افزایش نیاز ۵ درصدی تقاضای بیش از ۳۵۰۰ مگاواتی به مجموع تقاضای برق در کشور اضافه می‌کند که برای تامین این میزان از تقاضا باید ۵ هزار مگاوات ظرفیت منصوبه نیروگاه ایجاد شود و با احتساب هزینه‌های شبکه توزیع سالانه ۵ میلیارد دلار باید هزینه شود. علاوه بر این یک ناترازی داریم که چیزی بین ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومان نیاز است.

مدیرعامل شرکت توانیر ادامه داد: این میزان از سرمایه گذاری برای دولت مقدور نیست و ریل گذاری‌ها بر این اصل که سرمایه گذاری زیادی در حوزه تولید انجام شود نیست. ۸۲۶۰ مگاوات ظرفیت نیروگاهی جدید از ابتدای دولت وارد مدار شده که یا نیروگاه جدید احداث شده و یا توان واحد‌های موجود افزایش یافته است.

او افزود: می‌توانیم بگوییم که کمبود برق نداریم، اما همزمان شدن مصارف باعث خواهد شد که در ساعاتی پاسخگوی تقاضای بالای برق نباشیم. در تابستان گذشته ۱۵۰۰ مگاوات صرفه جویی را در دوره اوج مصرف داشتیم که باید به دنبال اثربخش‌تر کردن آن باشیم. حوزه تأمین برق صنایع نیز در زمستان ۱۷.۶ درصد رشد داشته که رقم قابل توجهی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا