اقتصاد

پایان چشم‌انتظاری برای برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت

۷ آذر ماه سرانجام نحوه برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت بعد از مدت‌ها  بلاتکلیفی تصویب و اعلام شد. برگزاری مجامعی که جزئیات آن به شرح زیر است:

۱-۱- مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به صورت حضوری و الکترونیکی بر اساس مقررات مصوب سازمان بورس و اوراق بهادار درخصوص نحوه برگزاری مجامع الکترونیکی تشکیل می‌گردد. شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه مکلف است سامانه الکترونیکی جهت برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت و همچنین تعیین نحوه حضور در مجامع از سوی سهامداران شرکت‌های مذکور را فراهم آورد.

۱-۲- سهامداران شرکت‌های سرمایه گذاری استانی موظف هستند در راستای اجرای ماده ۹۹ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت و لزوم دریافت ورقه ورود به جلسه توسط سهامداران، تا روز قبل از برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، نحوه حضور خود در مجامع مزبور را در سامانه الکترونیکی موضوع بند ۱-۱ این مقرره، به نحو اصالت یا از طریق نماینده، تعیین و اعلام نمایند. سهامداران شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی در صورت تمایل به حضور از طریق نماینده در مجمع، موظفند نماینده خود را در سامانه الکترونیکی موضوع بند ۱-۱ این مقرره، به یکی از انحاء ذیل تعیین نمایند:

تعیین نماینده با ارائه وکالتنامه رسمی

تعیین نماینده با ثبت در سامانه از میان شرکت‌های تعاونی سهام عدالت شهرستانی و یا سایر اشخاص سجامی شده

۱-۳- در صورت عدم تعیین نحوه حضور در مجمع توسط سهامدار غیرمستقیم سهام عدالت در بازه زمانی موضوع بند ۱-۱، حق رأی سهامدار مزبور توسط شرکت تعاونی عدالت شهرستانی واجد شرایط به نیابت از وی حداکثر به میزان سهامداری سهامداران غیر مستقیم آن شهرستان، اعمال می‌گردد. این نیابت صرفاً جهت حضور و اعمال حق رأی در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است که تا ابتدای شهریور ۱۴۰۳ برگزار شود.

تبصره: شرکت‌های تعاونی عدالت شهرستانی موضوع بند فوق، باید دارای شرایط ذیل باشند:

الف) آخرین مجمع عمومی عادی سالانه منتهی به سال‌های مالی ۱۴۰۰ و یا ۱۴۰۱ با حصول حدنصاب ۲۰ درصد از اعضای شرکت تعاونی عدالت شهرستانی حسب تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده باشد.

ب) صورت جلسه مجمع فوق الذکر با تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز نزد مرجع ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده باشد.

شرکت‌های تعاونی شهرستانی سهام عدالت ملزم هستند با ایجاد امکانات لازم و اطلاع رسانی مناسب بر اساس قوانین و مقررات بخش تعاون مجامع دو مرحله‌ای خود را برگزار و به تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برسانند. هزینه‌های قابل قبول این فرآیند پس از تصویب مجمع عمومی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و تأیید کمیته عالی نظارت بر سهام عدالت قابل تأدیه خواهد بود. شرکت‌های سرمایه گذاری استانی مجازند جهت برگزاری مجامع مبالغی را به‌صورت علی‌الحساب با پیشنهاد کانون سهام عدالت و تأیید سازمان بورس به تعاونی‌های شهرستانی سهام عدالت پرداخت نماید.

۲- در راستای اجرای جزء ۱-۱ بند ۱ نحوه برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت؛ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ظرف حداکثر سه ماه از ابلاغ این مصوبه فهرست تعاونی‌های واجد شرایط موضوع تبصره جزء ۳-۱ بند ۱ را به شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ارائه نماید.

۳- کمیته عالی نظارت بر سهام عدالت (مصوب ۱۶/۳/۱۴۰۲ شورای‌عالی بورس) بر فرآیند برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، نظارت می‌نماید.

۴- برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، براساس این مقرره در چند فاز در سطح کشور اجرا گردد که از دو استان در فاز نخست آغاز می‌گردد.

۵- با توجه به بند ۱ مصوبات این صورتجلسه بند ۲ مصوبه مورخ ۱۴/۱۱/۱۳۹۹، قسمت ب بند ۲ مصوبه ۱۵/۴/۱۴۰۰ و جزء‌های ۴ و ۶ بند ۱ مصوبه ۱۷/۱/۱۴۰۰ ملغی گردید.

۶- جزء ۵ بند ۱ مصوبه مورخ ۱۷/۱/۱۴۰۰ به شرح ذیل اصلاح گردید: «ثبت‌نام متقاضیان عضویت در هیئت‌مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی جهت بررسی صلاحیت حرفه‌ای، عمومی و اختصاصی آن‌ها برابر با الزامات موجود، توسط سازمان بورس و اوراق بهادار احراز و تأیید شده و مشخصات آن‌ها جهت اطلاع عموم منتشر و به ترتیب حروف الفبا در سامانه برگزاری مجمع الکترونیکی درج شده باشد.»

۷- جزء ۲ مصوبه مورخ ۷/۲/۱۴۰۰ به شرح ذیل اصلاح گردید: هیئت مدیره شرکت مکلف است اطلاعیه دعوت صاحبان سهام به مجمع عمومی عادی به‌طور فوق‌العاده جهت انتخاب اعضای هیئت‌مدیره را حداقل ۱۰ روز پیش از تاریخ برگزاری و تشکیل مجمع جهت بارگذاری در سامانه اطلاع‌رسانی ناشران (کدال) به سازمان بورس و اوراق بهادار و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اوراق بهادار ارسال نماید.

برگزاری مجامعی که روند برگزاری آن از سال ۹۹ متوقف شد! و در این خصوص رئیس سازمان بورس مجید عشقی می‌گوید: در سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ اشکالاتی در ساماندهی برگزاری مجامع شرکت‌ها اتفاق افتاد که باعث شد روند برگزاری مجامع این شرکت‌ها متوقف شود. از سال ۹۹ هیئت مدیره این شرکت‌ها تجدید نشده و همان هیئت مدیره که مدت ماموریت‌شان تمام شده در این شرکت‌ها حضور دارند. بعد از آن‌که مردم در سال ۹۹ روش مدیریت سهام عدالت خود را انتخاب کردند در انتخاب اعضای هیئت مدیره هیچ نقشی نداشته‌اند. سال ۱۴۰۰ تصمیماتی توسط شورای عالی بورس و وزارت اقتصاد اتخاذ شد که از برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی که اعضای هیئت مدیره آن‌ها توسط دولت تعیین می‌شود جلوگیری شد و به درستی جلوی این کار گرفته شد و مجامع این‌ها برگزار نشد.

مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالتی، برای سهامدارانی است که روش غیر مستقیم را برگزیده‌اند و بر اساس آمار اعلامی از سوی سازمان بورس در حال حاضر بالغ بر ۵۰ میلیون نفر، سهامدار سهام عدالت هستند که حدود ۲۰ میلیون نفر به صورت مستقیم و ۳۰ میلیون نفر به صورت غیر مستقیم از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، سهام عدالت خود را مدیریت می‌کنند.

۳۰ میلیون سهامدار چشم انتظاری که برای تعیین تکلیف وضعیت نماد‌های استانی روزشماری می‌کنند.

مجامع سهام عدالت

حالا با انتشار آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت سرمایه گذاری استان خراسان شمالی با نماد وسخراش (وخاش) زنگ برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت نواخته شده است. در همین راستا، ولی الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: شورای عالی بورس مصوبه‌ای را داشته است که بر اساس آن مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت برگزار شود در واقع اقدامات هم در راستای همان مصوبه شورای عالی بورس است.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: اولین استانی هم که بناست مجامع خود را برگزار کند خراسان شمالی است که آگهی خود را روی سامانه کدال منتشر کرده است. مجامع هم بناست از طریق سامانه دیما که متولی آن شرکت سپرده‌گذاری است برگزار شود و یعنی این امکان فراهم است که افراد به شکل الکترونیکی در مجمع هم حضور داشته باشند.

او در پاسخ به این پرسش که چه کسانی می‌توانند در این مجمع شرکت کنند؟ بیان کرد: سهامداران شرکت سرمایه گذاری استانی می‌توانند در مجمع مشارکت کنند و این مجمع برای خراسان شمالی ۲۳ بهمن برگزار می‌شود. برای استان‌های دیگر هم به تدریج آگهی دعوت منتشر خواهد شد.

او در پاسخ به این پرسش که اگر سهامداری امکان حضور الکترونیکی و عادی در مجمع را نداشت چه اقدامی می‌تواند انجام دهد؟ گفت: سهامدار می‌تواند وکالت به شرکت تعاونی شهرستانی خودش دهد تا شرکت تعاونی به وکالت از فرد در مجمع حضور پیدا کند.

پیش از این حمید رضا دانش کاظمی عضو شورای عالی بورس به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: طبق مصوبه شورای عالی بورس تا ابتدای شهریور سال ۱۴۰۳ کل مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت باید برگزار شود.

حضور در  مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت چه اهمیتی دارد؟

اما حضور سهامداران در مجامع استانی سهام عدالت چه اهمیتی دارد؟ در این راستا اکبر ادهم کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو  با باشگاه خبرنگاران جوان بیان کرد: سهامداران با حضور در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت می‌توانند علاوه بر کسب آگاهی از شرایط و وضع موجود بر اساس میزان مالکیت خود در تصمیم گیری‌ها موثر باشند و اعمال نظر کنند. علاوه بر این می‌توانند با پرسش و پاسخ از ابهامات آگاه شوند و نظرات خود را مطرح کنند.

در ادامه هم جعفری می‌گوید: سهامداران می‌توانند با حضور در مجامع شرکت‌های استانی سهام عدالت به میزان مالکیت خودشان اعمال رای کنند و اگر سوالی داشته باشند بپرسند و نسبت به دارایی خود اعمال اختیار کنند.

گفتنی است، برگزاری مجامع شرکت‌های استانی سهام عدالت که مدت ها بلاتکلیف بوده، بناست تا پایان شهریور ۱۴۰۳ برگزار شود حالا باید منتظر ماند و دید چگونه برگزاری مجامع این شرکت‌ها به ایستگاه پایانی خود می‌رسد؟

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا