اقتصاد

چراغ دومین استان برای برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت روشن شد

قریب به دو سال است شرکت‌های سهام عدالت استانی که در بورس خریداری کرده ایم تعلیق شده و امکان خرید و فروش میسر نیست. سازمان بورس نیز بار‌ها اعلام کرده به دلیل عدم تشکیل مجامع عمومی این شرکت‌ها توقیف شده اند در حالیکه خود سازمان متولی برگزاری مجامع سهام عدالت بوده است و نتوانسته طی دو سه سال گذشته حتی یک مجمع ساده برگزار کند.

این یکی از چندین پیام مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت است؛ مجامعی که روند برگزاری آن از سال ۹۹ به دلایلی متوقف شد و سرانجام ۷ آذر ماه امسال نحوه برگزاری آن بعد از مدت‌ها بلاتکلیفی تصویب و اعلام شد.

مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت، برای سهامدارانی است که روش غیر مستقیم را برگزیده‌اند و بر اساس آمار اعلامی از سوی سازمان بورس در حال حاضر بالغ بر ۵۰ میلیون نفر، سهامدار سهام عدالت هستند که حدود ۲۰ میلیون نفر به صورت مستقیم و ۳۰ میلیون نفر به صورت غیر مستقیم از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، سهام عدالت خود را مدیریت می‌کنند.

۱۶ دی با انتشار آگهی دعوت به مجمع عمومی عادی بطور فوق العاده شرکت سرمایه گذاری استان خراسان شمالی با نماد وسخراش (وخاش) زنگ برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت نواخته شده است و حالا به تازگی آگهی دعوت به مجمع برای استان زنجان هم منتشر شده است.

آگهی دعوت به مجمعی که ولی الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در خصوص آن می‌گوید: شرکت سرمایه‌گذاری استان زنجان هم همانند استان خراسان شمالی آگهی دعوت به مجمع را منتشر کرده است مجمع استان خراسان شمالی به امید خدا بناست ۲۳ بهمن برگزار و مجمع استان زنجان نیز ۳۰ بهمن برگزار خواهد شد.

این مقام مسئول در ادامه اظهار کرد: هم‌زمان فراخوان برای داوطلبان جهت عضویت در شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان شمالی و زنجان هم منتشر شده است اشخاص حقیقی که می‌خواهند در مجمع به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب شوند باید در سامانه ستان ثبت‌نام کنند تا اقدامات تایید صلاحیت مشخص شود و تنها اشخاص حقیقی می‌توانند در مجمع به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب شوند که اول سهامدار باشند و بعد این که تأییدیه سازمان بورس مبنی بر تایید صلاحیت را اخذ کرده باشند.

او می‌گوید: اشخاص حقوقی هم طبیعی است که قبل از مجمع نیازمند تایید صلاحیت نیستند و بعد از این که مجمع به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب شدند نماینده خود را به سازمان معرفی کرده و بعد از مجمع سازمان بورس صلاحیت نمایندگان را بررسی می‌کند.

برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت که رئیس سازمان بورس مجید عشقی در خصوص نحوه برگزاری آن گفته بود: سهامداران می‌توانند در مجامع شرکت‌های استانی شرکت کنند. مجامع به دو شکل حضوری و برخط برگزار خواهد شد البته که رای گیری به شکل الکترونیکی است.

پیش از این هم حمید رضا دانش کاظمی عضو شورای عالی بورس به باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: طبق مصوبه شورای عالی بورس تا ابتدای شهریور سال ۱۴۰۳ کل مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت باید برگزار شود.

اما برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت در سایر استان‌ها چه زمانی عملیاتی می‌شود؟ موضوعی که ولی الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در خصوص آن در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: استان‌های بعدی هم گروهی هستند که همانند دو استان خراسان شمالی و زنجان از وضعیت اطلاع رسانی مناسبی برخوردارند که از جمله این استان‌ها خراسان رضوی، خراسان جنوبی، قم و گیلان را می‌توان نام برد.

برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت که محمد خبری زاده کارشناس بازار سرمایه در رابطه با آن به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: سهامداران با حضور در مجمع در رابطه با نقشه راه شرکت‌های تحت مالکیت خودشان می‌توانند اعمال نظر کنند.

در ادامه هم اکبر ادهم دیگر کارشناس بازار سرمایه اکبر ادهم به باشگاه خبرنگاران جوان می‌گوید: سهامداران انگیزه حضور و مشارکت را داشته باشند. سهامداران با حضور در مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت می‌توانند علاوه بر کسب آگاهی از شرایط و وضع موجود بر اساس میزان مالکیت خود در تصمیم گیری‌ها موثر باشند و اعمال نظر کنند. علاوه بر این می‌توانند با پرسش و پاسخ از ابهامات آگاه شوند و نظرات خود را مطرح کنند و همچنین با حضور در مجمع می‌توانند مطالبه گری کنند و از جزئیات مالی بیشتر اطلاعات کسب کنند.

حالا بايد منتظر ماند و دید روند برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت چگونه پیش خواهد رفت؟ مجامعی که باید تا پایان شهریور ۱۴۰۳ به شکل کامل در تمام استان‌ها برگزار شود. 

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا