اقتصاد

شکایت سازمان بورس به داستان کل کشور علیه شرکت پالایش و پخش

پایگاه خبری برندسازی، رئیس سازمان بورس مجید عشقی خطاب به داستان کل کشور نوشت: احتراماً به استحضار می‌رساند شرکت‌های پالایش نفت از جمله شرکت‌های ثبت شده نزد این سازمان می‌باشند که در ترکیب سهامداری آنها تمامی اقسام سهامداری شامل سهامداران عدالت (حدود ۴۹ میلیون نفر)، صندوق های سرمایه گذاری صندوق پالایش ،یکم سهامداران خرد و …. حضور دارند لذا اطلاعات و صورت‌های مالی آنها مبنای تصمیم گیری طیف بسیار گسترده از مردم کشور است و هرگونه تأخیر در افشای اطلاعات یا ارائه اطلاعات خلاف واقع و گمراه کننده تصمیم گیری استفاده کنندگان را با چالش اساسی مواجه می‌نماید.

همانگونه که مستحضر می‌باشید مطابق قانون بازار اوراق بهادار و به تبع آن دستورالعمل‌های مصوب این سازمان شرکت‌های سهامی عام ثبت شده موظف هستند حداکثر ۱۰ روز پیش از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه اطلاعات و صورت‌های مالی حسابرسی شده سال مالی را تهیه و منتشر نمایند عدم انتشار اطلاعات مذکور در موعد مقرر، مدیران شرکت‌های فوق الذکر را مشمول مجازات‌های مقرر در فصل ششم قانون بازار اوراق بهادار می‌نماید.

با ذکر مقدمه فوق به استحضار میرساند متاسفانه شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران از شرکت‌های زیر مجموعه وزارت نفت علیرغم تکلیف قانونی بر ارائه صورتحساب نفت خام و فروش محصولات در روزهای اخیر با تاخیری چند ساله اطلاعات مربوط به درآمد بهره و کارمزد تبدیل ارز حاصل از صادرات فرآورده های نفتی مربوط به سال‌های ۱۳۹۷ الی ۱۴۰۰ را به پالایشگاه‌ها اعلام و متعاقباً این اطلاعات از طریق سامانه کدال به سهامداران منعکس شده است در حالی که این شرکت مکلف بوده است اطلاعات مربوطه را در همان مقطع زمانی به پالایشگاهها اعلام تا در صورت‌های مالی همان سال منعکس و به مجمع گزارش نمایند علاوه بر این اطلاعات اعلامی یاد شده یک هفته بعد یعنی در تاریخ ۱۴۰۲/۰۴/۱۹ توسط همان شرکت کان لم یکن تلقی گردیده و اطلاعات متفاوتی به بازار ارائه شده است.

بیشتر بخوانید:
اقتصاد ژاپن اندکی سرد شد

به عنوان مثال شرکت پالایش نفت اصفهان در تاریخ ۱۴۰۲/۰۴/۱۴ طی اطلاعیه منتشر شده در سامانه کدال اعلام نمود؛ اعلامیه درآمد بهره و کارمزد تبدیل ارز صادرات فرآورده های نفتی توسط شرکت ملی نفت ایران برای سالهای ۱۳۹۷ تا ۱۴۰۰ به مبلغ ۳۸,۷۳۰ میلیارد ریال منتشر گردیده است پیوست . در ادامه شرکت مذکور در تاریخ ۱۴۰۲/۰۴/۲۰ طی اطلاعیه منتشر شده در سامانه کدال مجدداً اعلام نمود اعلامیه بستانکاری قبلی لغو شده و اعلامیه بدهکار متناظر آن به مبلغ ۵۱,۱۲۷ میلیارد ریال ارسال شده است پیوست (۲) متاسفانه مطابق اطلاعات واصل شده اعلامیه اخیر شرکت نیز شفاهاً لغو شده است.

با عنایت به مراتب فوق از طرفی تعدیلات اعلامی مربوط به سنوات قبل میباشد و با توجه به تغییرات سهامداری در طی بازه زمانی ارائه اطلاعات متفاوت و غیر قابل اتکا می‌تواند موجب جابجایی منافع بین سهامداران گردد و از طرف دیگر انتشار اطلاعات گمراه کننده به شرح نمونه فوق الذکر منجر به متاثر شدن قیمت سهام این شرکت‌ها ارائه اطلاعات غیر قابل اتکا و غیر مربوط و در نهایت تضییع حقوق سهامداران آن شرکت‌ها میگردد. بدین ترتیب ظن وقوع جرایم موضوع فصل ششم قانون بازار اوراق بهادار و تضییع حقوق عامه سرمایه گذاران در این موضوع وجود دارد.

بنابراین از آن مقام محترم استدعا دارد دستور فرمایند ضمن ارائه تذکرات لازم به مسئولان ذیربط نسبت به رسیدگی فوری و قاطع به موضوع اقدام نمایند.

پیشاپیش از بذل توجه آن مقام محترم سپاسگزاری می‌نماید.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا