اقتصاد

پیش بینی افزایش ۱۸ تا ۲۰ درصدی تجارت ایران و هند

پایگاه خبری برندسازی، طالبیان مدیر کل شبه قاره هند سازمان توسعه تجارت گفت: در سال گذشته حجم تجارت ایران و هند در حدود ۵ میلیارد دلار بود که از این میزان دو میلیارد و ۱۴۶ میلیون دلار مربوط به صادرات و دو میلیارد و ۸۴۹ میلیون دلار مربوط به واردات است؛ در نتیجه تراز تجاری بیش از ۷۰۰ میلیون دلار منفی بود.

او گفت:  این در حالیست که در ۵ ماهه اول امسال، صادرات کشورمان به هند ۸۴۵ میلیون دلار، و واردات ۸۱۳ میلیون دلار بود که بیش از ۳۰ میلیون دلار تراز تجاری مثبت را نشان می‌دهد.

طالبیان گفت: در کوتاه مدت اگر عوامل خاصی به عنوان مثال در شرایط اقلیمی و بازار جهانی اقتصاد اتفاق نیافتد پیش بینی این است که حجم تجارت دو کشور رو به افزایش باشد.

او گفت: با توجه به عزم دو طرف و جهت گیری‌های سیاست کلان و روندی که از سال ۹۷ به این طرف نشان می‌دهد پیش بینی می‌شود حجم تجارت دو کشور در کوتاه مدت، متوسط سالانه بین ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش یابد؛ یعنی در پایان ۱۴۰۲ بین ۱۸ تا ۲۰ درصد افزایش را تجربه کند و با ادامه این روند در سال ۱۴۰۳ حجم تجارت دو کشور از ۷ میلیارد دلار عبور خواهد کرد.

مدیر کل شبه قاره هند سازمان توسعه تجارت گفت: کریدور شمال – جنوب هم مبادلات تجاری دو کشور را تسهیل خواهد کرد و حجم آن را افزایش خواهد داد.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

بیشتر بخوانید:
قیمت نفت در قله ۳ ماهه ایستاد
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا