اقتصاد

خودروهای وارداتی وارد بخش انحصاری شده است

پایگاه خبری برندسازی، اسماعیل شجاعی، عضو  سابق  شواری رقابت و کارشناس خودرو، در برنامه تهران ۲۰ گفت: ما در تحویل خودرو با کلان حکمرانی مواجه هستیم و بررسی ها نشان می دهد که صنعت خودرو سند چشم انداز ندارد و با یک اشکال اساسی در این حوزه مواجه هستیم.

او می گوید: خودروهای وارداتی وارد بخش انحصاری شده است و این امر نشان می دهد  که دولت در فرآیند تولید خودرو دخالت می‌کند. خودروسازی ما باید خصوصی شود و دولت وظیفه دارد استراتژی در این بخش  تعیین کند .

شجاعی افزود: دولت سامانه یکپارچه‌ای را برای خودرو تعیین کرده اما در این سامانه ظرفیت تولید خودرو را به خودروسازان تحمیل کرده است؛ این در حالی است که دولت و مجلس باید به جای نظارت در فرآیند تولید دخالت کنند.

در ادامه تالارپشتی رئیس کمیسیون صنایع مجلس گفت: سیاست گذاری در قالب قانون دولت اجرا نکرده آیین نامه اجرایی در خودرو را بیرون نداده است  و اگر دولت در کار خودروسازان دخالت کار نکند وضع تولید خودرو از وضع موجود بهتر می‌شود.

او بیان کرد: بحث ارز را خودروسازان مطرح می‌کنند و همین امر خود برای صنعت خودرو  مشکل ساز شده است ؛ ۵۰۰ هزار تقاضا  در حوزه خودرو است ولی خودرویی تولید نمی شود بنابراین ما تصمیم گرفته ایم که واردات شود.

همچنین عمادالدین جعفری کارشناس خودرو گفت: شورای رقابت اجازه افزایش قیمت نداده است و قیمت های  تعیین شده برای قیمت ابتدای سال ۱۴۰۱ است  اما اجازه داده و دست خودروسازان را برای تعیین شرایط قیمتی و تغییر قرارداد باز گذاشته است.

او گفت:  قیمت گذاری  دستوری خود باعث شده است که  شرکت های  خودرو ساز قطره چکانی اقدام به عرضه خودرو کنند.

منبع: جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا