اقتصاد

هند صادرات شکر را ممنوع می کند

پایگاه خبری برندسازی، سه منبع دولتی هند اظهار کردند که انتظار می‌رود هند در فصل آینده و از ماه اکتبر صادرات شکر را ممنوع کند و برای اولین بار در هفت سال گذشته حمل ونقل را متوقف کند، زیرا  کمبود باران باعث کاهش تولید نیشکر شده است.

عدم حضور هند در بازار جهانی احتمالاً باعث افزایش شاخص قیمت در نیویورک و لندن می‌شود که اکنون در حدود بالاترین قیمت‌های چند ساله معامله می‌شوند و ترس از تورم بیشتر در بازارهای جهانی مواد غذایی را ایجاد می‌کند.

یک منبع دولتی که خواست نامش فاش نشود، گفت: تمرکز اولیه برآوردن نیازهای قند محلی و تولید اتانول از نیشکر اضافی است و برای فصل آینده شکر کافی برای تخصیص سهمیه صادراتی ارائه نخواهد شد. هند در فصل جاری مجوز تنها ۶.۱ میلیون تن شکر را تا ۳۰ سپتامبر صادر کرد و در فصل گذشته رکورد ۱۱.۱ میلیون تن را داشت. در سال ۲۰۱۶، هند مالیاتی ۲۰ درصدی بر صادرات شکر وضع کرد تا از فروش خارج از کشور جلوگیری کند.

باران های موسمی در نواحی تولید نیشکر که مجموعا بیش از نیمی از کل تولید شکر هند را تشکیل می‌دهند،  در سال جاری تاکنون ۵۰ درصد کمتر از میانگین بوده است.

قیمت‌های شکر محلی در این هفته به بالاترین سطح خود در نزدیک به دو سال گذشته رسید و دولت را بر آن داشت تا به کارخانه‌ها اجازه دهد ۲۰۰ هزار تن بیشتر در ماه اگوست بفروشند.

تورم خرده فروشی در هند در ماه جولای به بالاترین میزان در ۱۵ ماه گذشته یعنی ۷.۴ درصد و تورم موادغذایی به ۱۱.۵ درصد رسید که بالاترین میزان در سه سال اخیر است. تولید شکر هند در فصل ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ ممکن است با ۳.۳ درصد کاهش به ۳۱.۷ میلیون تن برسد.

بیشتر بخوانید:
قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۲/۰۷/۰۷

هند در ماه گذشته با اعمال ممنوعیت صادرات برنج سفید غیر باسماتی، خریداران را شگفت زده کرد. دهلی نو همچنین هفته گذشته تعرفه ۴۰ درصدی را بر صادرات پیاز وضع کرد زیرا تلاش می‌کند قیمت موادغذایی را کاهش دهد. انتظار می‌رود تولید کمتر در تایلند باعث کاهش شود و تولیدکننده بزرگ برزیل به تنهایی قادر به پر کردن این شکاف نیست.

منبع: جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا