اقتصاد

تورم نقطه به نقطه تیر در مقایسه با خرداد بیش از ۳ واحد درصد کاهش یافت

پایگاه خبری برندسازی، در تیر ماه ١٤٠٢ شاخص قیمت مصرف کننده خانوار‌های کشور به عدد ١٩٣،٠ رسیده است که نسبت به ماه قبل، ٢.٠ درصد افزایش، نسبت به ماه مشابه سال قبل، ٣٩.٤ درصد افزایش و در دوازده ماهه منتهی به این ماه نسبت به دوره مشابه سال قبل، ٤٧.٥ درصد افزایش داشته است.

تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور

منظور از تورم نقطه به نقطه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. در تیر ماه ١٤٠٢، تورم نقطه به نقطه خانوار‌های کشور، ٣٩،٤ درصد بوده است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین، ٣٩.٤ درصد بیشتر از تیر ماه ١٤٠١، برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده ­اند. تورم نقطه به نقطه تیر ماه ١٤٠٢ در مقایسه با ماه قبل، ٣،٢ واحد درصد کاهش یافته است.

تورم ماهانه خانوار‌های کشور

منظور از تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. در تیرماه ١٤٠٢، تورم ماهانه خانوار‌های کشور برابر ٢،٠ درصد بوده است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات»، ١.٢ درصد و برای گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات»، ٢.٤ درصد بوده است.

نرخ تورم سالانه خانوار‌های کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به این ماه ، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. در تیر ماه ١٤٠٢، نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های کشور به ٤٧،٥ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١،٠ واحد درصد کاهش یافته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در تیر ماه ١٤٠٢

بیشتر بخوانید:
پیش بینی افزایش ۱۸ تا ۲۰ درصدی تجارت ایران و هند

نرخ تورم سالانه کشور در تیرماه ١٤٠٢، برابر ٤٧،٥ درصد است که دامنه تغییرات آن برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ٤٧.١ درصد برای دهک­‌های نهم و دهم تا ٥٠.٢ درصد برای دهک اول است. بر این اساس فاصله تورمی دهک‌ها در این ماه به ٣.١ واحد درصد رسید که نسبت به ماه قبل (٥.٢ واحد درصد) ٢.١ واحد درصد کاهش داشته است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا