اقتصاد

تهیه شناسنامه فرش دستبافت در آینده نزدیک

پایگاه خبری برندسازی، بهرامی رئیس اتحادیه تعاونی فرش دستبافت در برنامه فرامتن  گفت: اصفهان، قم و آذربایجان غربی بهترین شرایط برای کارگران فرش دستباف است.

به گفته وی مقرر شد ادارات کل صمت شورای دستمزد را تشکیل دهند و باید تکلیف  ادارات کل کشور در نظر گرفته شود اما متاسفانه قانون به درستی اجرا نمی شود.

او افزود:  این شیوه پرداخت  دستمزد  عادلانه نیست و به ناچار باید در  کارگاه ها سود مناسب نصیب بافندگان شود.

بهرامی اظهار کرد:  فرش دستباف  ۴ دست توسط دلالان و سوداگران  می چرخد در هر فروش حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد  حق بافنده ها ضایع می شود.

رئیس اتحادیه تعاونی فرش دستباف اظهار کرد: به دلیل آنکه بودجه مشاغل سخت  تامین نمی‌ شود۲۵۰ هزار نفر ۵سال پول  بیمه را پرداخت  کرده اند و ۲۰ درصد از یارانه را هم دولت پرداخت کرده است  اما تامین اجتماعی به یک باره بیمه را قطع کرده است.

او  توضیح داد: سالانه ۵۰۰ میلیون تن ابریشم وارد می کردیم  اما پیش از این بزرگ‌ترین تولید کننده پشم و ابریشم  بودیم .

در ادامه این برنامه براداران معاون وزارت صمت گفت: در خصوص داستان فرش یکی از نقاط ضعف که از سال قبل وجود داشته  است مربوط به  حقوق دستمزد  بوده و تصمیمی  در شورای مزد مبنی بر افزایش دستمزد گرفته  شده است.

او گفت:  مشکل کمبود حقوق به دلیل قطع شدن بیمه اجباری بافندگان بوده است که در حال حاضر تصمیم گرفته شد  که  شناسنامه برای فرش تهیه شود تا حق و حقوق اصلی تولید کننده فرش از بین نرود چراکه بیشترین زحمت را بافنده می کشد اما هیچ وقت اسمی از آنها ارائه نمی شود.

براداران اظهار کرد: برنامه ای در این زمینه آماده کرده ایم و مشکل اصلی ضعف در  برخی واردات است و سعی کرده ایم در حوزه های خاص  تسهیلات و اعتبارات در نظر بگیریم.

او بیان کرد: در سه استان تنها شورای مزد وجود دارد و باید در تمام ادارات کل استان‌ها این شورا را مستقر کنیم.

منبع: جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا