اقتصاد

آغاز ساخت ۶۰ هزار واحد مسکونی برای دانشگاهیان

ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن گفت: امروز عملیات ساخت ۶۰ هزار واحد مسکونی و خوابگاه های متاهلی در قالب انعقاد قرارداد با وزارت علوم در زمینی به مساحت ۱۵۰۰ هکتار از اراضی مازاد دانشگاه‌ها که پیش‌تر شناسایی شده بود با دستور رئیس‌جمهور در سراسر کشور آغاز می شود.

به گفته وی، این واحدهای مسکونی در ۵۰ نقطه و دانشگاه در سراسر کشور ساخته می‌شود که شامل ۲۴ دانشگاه آزاد و ۲۶ دانشگاه سراسری است.

او می‌گوید: پیش از این در قالب تفاهم نامه با وزارت علوم و از طریق شناسایی اراضی مازاد دانشگاه ها به مساحت ۱۵۰۰ هکتار مقرر شد که وزارت راه و شهرسازی اقدام به ساخت مسکن برای اعضای هئیت علمی دانشگاه‌ها، اساتید، فرهیختگان و دانشگاهیان کند که در این زمینه اقدامات لازم انجام شده و امروز عملیات کلنگ زنی آن زده می‌شود.

وی توضیح داد: بخشی از این واحدها مراحل صدور مجوز و طراحی را گذرانده و در مرحله آغاز عملیات زیرساختی قرار دارند که برای تسریع در اجرای عملیات این کار به بنیاد مسکن واگذار شده است .

مالکی افزود: بخش دیگری از پروژه ها هم در مرحله طراحی و اجرا است که با توجه به آنکه تعدادی از اساتید در حوزه معماری و شهرسازی تخصص دارند قرار شده است که طراحی پروژه ها را متناسب با معماری ایرانی اسلامی انجام دهند.

مديرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در خصوص نحوه واگذاری این واحدها هم گفت: به چند شیوه این پروژه‌ها به متقاضیان واگذار خواهد شد که یک شیوه آن همانند سایر پروژه های نهضت ملی مسکن در قالب اجاره ۹۹ ساله است که زمین به صورت رایگان به متقاضیان واگذار شده و با دریافت تسهیلات ساخت اقدام به ساخت پروژه‌های مسکونی خود می‌کنند.

وی افزود: شیوه دیگر هم فروش اقساطی پروژه‌ها است که زمین و مالکیت آن به صورت اقساطی به متقاضیان واگذار می‌شود و ساخت پروژه توسط متقاضیان و یا در قالب تعاونی ها انجام می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا