اقتصاد

ارائه بیش از ۲۵۰۰ خدمات دامپزشکی در مناطق سیل زده سیستان و بلوچستان

 امین اسدی سخنگوی سازمان دامپزشکی کشور گفت: با بررسی خسارت های سیل اخیر در شهرستان‌های چابهار، کنارک، راسک، سرباز، نیکشهر، قصرقند، مهرستان، سیب و سوران و دلگان، انجام اقدامات بهداشتی دامپزشکی درمناطق سیل زده، امری ضروری برای پیشگیری از بیماری های قابل انتقال بین انسان و دام است. 

به گفته او، باتوجه به هشدارهای مجدد هواشناسی و احتمال سیلاب و بارندگی‌های شدید ارائه خدمات دامپزشکی پس از فروکش کردن سیلاب از جمله مایه کوبی، انجام اقدامات درمانی، نظارت بر دفن بهداشتی دام، سم‌پاشی   در دستور کار است.

اسدی ادامه داد: تاکنون بیش از ۲۵۰۰ خدمات دامپزشکی به صورت رایگان انجام شده و امداد رسانی هر چه بیشتر در دستور کار است. همچنین اکیپ های جهادی دامپزشکی در روزهای آینده جهت ارائه خدمت به مردم به مناطق سیل زده اعزام خواهند شد.

سخنگوی سازمان دامپزشکی با بیان اینکه اقدامات لازم برای ضدعفونی محل برای پیشگیری از بروز آلودگی های ثانویه در دست اقدام است، گفت: کارشناسان دامپزشکی استان در حال بررسی ابعاد دیگر حادثه و نحوه انجام عملیات پیشگیری از بروز بیماری های قابل انتقال بین انسان و دام هستند

اسدی از دامداران خواست جهت حفظ دام و دامداری های خود چه برای مراحل پیش و چه مراحل پس از سیلاب توصیه های دامپزشکی را به اجرا در آورند.

او تاکید کرد: با توجه به احتمال شیوع بیماری‌های دامی متعاقب تغییرات آب و هوایی و کمبود مواد غذایی مناسب، همکاری نزدیک با اکیپ‌های مبارزه با بیماری‌های دامی جهت مایه کوبی دام‌ها بر علیه بیماری‌های مختلف، پاشیدن مواد ضدعفونی کننده در ورودی و محوطه دامداری پس از فروکش کردن سیل،  سمپاشی جایگاه و بدن دام‌ها در مقابله با انگل‌های خارجی پس از فروکش کردن سیل، همکاری در اعمال مقررات قرنطینه‌ای وضع شده توسط دامپزشکی دولتی در منطقه و پیگیری از طریق مقامات مسئول جهت تأمین آب سالم و مناسب برای دام‌ها نیز مورد توجه دامداران باشد.

اسدی گفت: اداره کل دامپزشکی استان  از زمان اعلام گزارش وقوع سیل در مناطق جنوب استان، با تجهیز گروه های دامپزشکی در آماده باش کامل بوده و شماره تلفن ۱۵۱۲ و ادارات دامپزشکی تمام شهرستان ها پاسخگوی مردم  استان سیستان و بلوچستان است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا