اقتصاد

اراضی ۷۰ هزار مشمول قانون جوانی جمعیت واگذار شد

به گفته وی، طبق قانون ماده ۴ قطعات زمینی که ارائه می شود در شهرهای کمتر از ۵۰۰ هزار نفر است و نرخ باروری آنها باید طبق قانون باشد که در این زمینه سازمان ملی زمین و مسکن شرایط عادلانه ای را فراهم کرده و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه وشهرسازی طبق نامه ای که ابلاغ کرد قیمت زمین را مشخص کرده است.

او بیان کرد: طبق بخش نامه ابلاغ شده ارزش اراضی در نظر گرفته شده برای خانواده های مشمول طرح جوانی جمعیت یک میلیارد و ۱۷۲ میلیون تومان است که در صورت بالا بودن ارزش زمین از قیمت تعیین شده به صورت مشاعی و به دو یا سه خانواده این اراضی واگذار می شود.  صرفا هزینه های آماده سازی از جمله تحصیل، جدول سازی و آسفالت از متقاضیان دریافت می شود و افراد بعد  از دو سال تنفس در مدت زمان ۸ سال به صورت اقساطی این هزینه ها را پرداخت می‌کنند.

 ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در این خصوص  به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: زمین تمامی مشمولان قانون جوانی جمعیت را تامین کرده ایم و واگذار خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه رفع دغدغه مسکن مردم و جوانی جمعیت به عنوان ۲ موضوع محوری با جدیت در دستور کار دولت سیزدهم قرار دارد افزود: خانواده به عنوان مهمترین مرکز و پایگاه انسان‌سازی مورد توجه دولت قرار گرفته‌ است. اجرای قانون جوانی جمعیت فقط یک تکلیف قانونی نیست بلکه ضرورت مورد تاکید همه بزرگان دین و نظام است.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری افق جمعیتی را ترسیم کردند که با توجه به ظرفیت کشور دست یافتنی است، گفت: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در سال ۱۴۰۰ به تصویب رسید و دولت سیزدهم با اراده و همتی که دارد این قانون را آن‌گونه که شایسته مردم است اجرا می‌کند.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به اهمیت جمعیت جوان برای مدیریت و توسعه کشور گفت: دولت با توجه به این اهمیت که برای نسل جوان و خانواده وجود دارد مشوق‌های قانونی را دنبال می‌کند که یکی از آنها واگذاری زمین به خانواده‌های مشمول قانون جوانی جمعیت است و تا به امروز زمین ۷۰ هزار مشمول قانون جوانی جمعیت در کشور تحویل شده است.

مالکی گفت: ارزش ریالی این زمین‌ها حدود ۱۲۰ هزار میلیارد ریال است و اختصاص زمین هزینه‌های بالایی برای دولت دارد اما از آنجایی که جوانی جمعیت موضوع مهمی است برای دولت این هزینه‌ها مهم نیست بلکه برخورداری خانواده‌های مشمول قانون حائز اهمیت است.

با توجه به آنکه بخشی از این اراضی در استان تهران هم اجرا می شود حسین جنتی مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران در این خصوص به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: تا به امروز ۲ هزار و ۵۰۰ قطعه زمین  در طرح جوانی جمعیت در شهرهایی از جمله  اسلام شهر ، پیشوا  و…واگذار شده است و در پویش بعدی هم به زودی همین تعداد زمین واگذار می شود.  تا به امروز  ۲۰ هزار نفر در استان تهران در قالب طرح جوانی جمعیت ثبت نام  کرده اند و تخصیص اراضی براساس زمان ثبت نام و تعداد فرزندان انجام می شود.

  براساس این گزارش هفته گذشته هم ۱۰ هزار متقاضی در ۱۰ استان به مناسبت جشن میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان، زمین های خود را که در قالب پویش های اخیر جوانی جمعیت بود، دریافت کردند .

در این راستا وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: سال آینده و پس از ماه مبارک رمضان هم پویش های بعدی اجرای قانون جوانی جمعیت را آغاز می کنیم. هر سال سه تا چهار پویش اجرای قانون جوانی جمعیت را اجرا می کنیم.

حال با توجه به پیگیری دولت برای اجرایی شدن طرح جوانی جمعیت امیدواریم روند تخصیص اراضی توسط تمامی دستگاه ها سرعت بگیرد تا واگذاری اراضی بیشتر شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا