اقتصاد

افزایش ۱۰ درصدی میزان سطح آب دریاچه ارومیه

علی بیت اللهی، عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت:  بر اساس برآورد اولیه بر روی تصاویر ماهواره‌ای سنتینل ۲ در بخش جنوبی راه میان گذر دریاچه ارومیه نشان داده می‌شود که وسعت سطح آب دریاچه در ۲۲ اسفند ماه امسال  نسبت به سال گذشته ۱۰ درصد افزایش یافته است.

به گفته وی مساحت زون آبی بهم پیوسته بخش جنوبی میان گذر در  سال گذشته  حدود ۱۰۲۰ کیلومتر مربع و در ۲۲ اسفند ۱۴۰۲ حدود ۱۱۲۳ کیلومتر مربع برآورد شده است.

او می‌گوید: امیدوار هستیم با بارش‌های بیشتر و تلاش کلیه مسئولین به فزونی بیشتر سطح آبی دریاچه و در نهایت احیاء دریاچه زیبای ارومیه برسیم.

وی با اشاره به افزایش فرونشست زمین در بسیاری از شهر‌های کشور گفت: در استان‌هایی چون اصفهان، گیلان، قزوین و تهران در مقایسه با سایر شهر‌ها افزایش یافته است و امیدواریم  با افزایش میزان بارش‌ها شاهد کاهش میزان فرونشست‌های زمین باشیم.  

او بیان کرد: میزان فرونشست‌ها به بین دو تا سه سانت در طول سال رسیده است و همین امر خود باعث شده که در زمین شاهد ترک‌های گسترده‌ای باشد.

بیت اللهی اظهار کرد: با توجه به تداوم خشکسالی در بخش‌های مختلف میزان فرونشست‌ها در بسیاری  از شهر‌های کشور افزایش یافته است.  

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا