اقتصاد

امضای ۱۴ میلیارد دلار قرارداد جدید برای توسعه میدان‌های نفت و گاز کشور

محسن خجسته‌مهر شامگاه شنبه در برنامه تلویزیونی ایران امروز با تشریح عملکرد این شرکت در دولت سیزدهم اظهار کرد: شرکت ملی نفت ایران در چند حوزه مهم ماموریت‌هایی برجسته‌ در حوزه راهبردی، اقتصادی و اجرایی دارد.

وی ادامه داد: تقریبا در همه استان‌های کشور در بخش اکتشاف، توسعه، تولید، انتقال و صادرات فعالیت داریم. 

معاون وزیر نفت تاکید کرد: در بخش راهبردی، توجه به تولید صیانتی برای استمرار تولید نفت و گاز برای آینده، در بخش اقتصادی تولید ثروت و در اجرا تولید نفت و گاز که به فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی و تولید گاز برای رفاه مردم منتهی می‌شود مورد توجه است.

خجسته‌مهر با اشاره به اینکه شرکت ملی نفت وظیفه تولید گاز کشور را به‌عهده دارد، گفت: اکنون شرکت ملی نفت ایران روزانه یک میلیارد مترمکعب گاز تولید می‌کند که عمده آن صرف مصارف خانگی و تجاری و بقیه در بخش نیروگاهی و صنایع به مصرف می‌رسد. 

وی با بیان اقدام‌های شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم، افزود: مشخصه ویژه در دولت سیزدهم این است که با آغاز به‌کار این دولت رشد تولید برای رسیدن به رشد اقتصادی و تبدیل به رفاه و درآمدزایی و تولید ثروت شتاب گرفت.

افزایش قابل توجه تولید نفت و گاز در دولت سیزدهم

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه در مجموعه وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران تمام پروژه‌ها برای رشد تولید بوده است، ادامه داد: در دولت سیزدهم، تولید نفت ۶۰ درصد افزایش داشته که این افزایش تولید به افزایش صادرات نفت خام و میعانات گازی تا ۳ برابر بیشتر از دولت گذشته منجر شده است.  

خجسته‌مهر تصریح کرد: در این دولت همچنین ۷۰ میلیون متر مکعب به ظرفیت تولید گاز اضافه شده است که ارزش درآمدی و صادراتی بیشتری برای کشور به دنبال دارد.

وی تاکید کرد: برداشت گاز از میدان مشترک پارس جنوبی اکنون که ۷۰ درصد گاز را به خود اختصاص داده، به روزانه بیش از ۷۰۰ میلیون متر مکعب رسیده است. 

معاون وزیر نفت با بیان اینکه کل حجم نفتی که در اکنون در کشور تولید می‌شود پس از تامین نیاز پالایشگاه‌های داخلی، به صادرات اختصاص می‌یابد، گفت: با توجه به اقدام‌ها در شرکت ملی نفت ایران در دولت سیزدهم، افزون بر بازارهای سنتی، به بازارهای جدید صادراتی برای نفت ایران دست یافته‌ایم و صادرات نفت خام و میعانات گازی بی‌وقفه ادامه دارد. 

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تاکید کرد: در این دولت در بخش اکتشاف با اقدام‌های انجام شده معادل ۲.۵ میلیارد بشکه نفت خام به ذخایر نفت کشور اضافه شد و ۷ مخزن نفتی و گازی را کشف کردیم.

سرمایه‌گذاری ۲۱ میلیارد دلاری صنعت نفت در دولت سیزدهم

خجسته‌مهر تصریح کرد: توسعه و سرمایه‌گذاری ۲۱ میلیارد دلاری برای تکمیل طرح‌های نیمه‌تمام و آغاز طرح‌های تازه نفتی نیز از ابتدای دولت سیزدهم تا کنون انجام شده است و این طرح‌ها یا به بهره‌برداری رسیده و یا قرارداد آنها را امضا کرده‌ایم. 

وی مهمترین این طرح‌ها در دولت سیزدهم را بهره‌برداری و آغاز تولید گاز از فاز ۱۱ پارس جنوبی و افتتاح فاز ۱۴ پارس جنوبی دانست و گفت: توسعه فاز ۱۱ این میدان مشترک یک شاهکار بزرگ و مایه اقتدار ایران اسلامی است. 

آغاز عملیات فشارافزایی در میدان پارس جنوبی با تکیه بر توان بخش خصوصی

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه همه میدان‌های مشترک نفت و گاز تعیین تکلیف شده است، افزود: به‌زودی و تا پیش از پایان سال ۱۴ میلیارد دلار قرارداد جدید برای توسعه میدان‌های نفتی و گازی که عمده آنها میدان‌های مشترک هستند، امضا خواهد شد.

خجسته‌مهر ادامه داد: عملیات اجرایی طرح فشارافزایی میدان مشترک پارس جنوبی با همکاری چند پیمانکار بخش خصوصی کشور آغاز خواهد شد. 

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا