اقتصاد

بانک مرکزی همچنان به حضور فعال خود در بازار ارز ادامه خواهد داد

رئیس کل بانک مرکزی محمد رضا فرزین گفت: شکل گیری انتظارات فعالان اقتصادی در کوتاه مدت نمی‌تواند بر شکل گیری شاخص‌های اقتصاد و به خصوص تورم بی‌اثر باشد. از دهه ۱۳۵۰ تاکنون با وجود اینکه اقتصاد با صعود و فرودهایی مواجه بوده اما همواره نرخ رشد نقدینگی بالایی داشته‌ایم. از دهه ۵۰ وارد تورم‌های بالا شدیم و پس از آن نرخ تورم کشور همواره بالا بوده است. تعادل بودجه‌ای و برخورداری از منابع نفتی نقش موثری در کاهش و افزایش تورم داشته است.

او گفت: از مهم ترین ویژگی نظام بانکی ایران در حال حاضر گستردگی خدمات بانکی است به گونه ای که تقریبا با برخورداری از بالای ۸۹ درصد پوشش جزء بالاترین سطح پوشش درمیان کشورهای منطقه است یعنی به خوبی خدمات پوشش داده شده است

او افزود: در زمینه استفاده از خدمات صنعت پرداخت الکترونیکی یکی از ۵ کشور نخست دنیا در حال حاضر هستیم. درحال حاضر بیش از ۵۰ میلیون از جمعیت ایران دارای کارت بانکی بوده و رتبه ۳۴ دنیا را داریم.

فرزین گفت: اسکناس و مسکوت به نقدینگی در ایران به زیر ۲ درصد رسیده که از بهترینا در دنیا محسوب می‌شویم.

او بیان کرد: موضوع تورم در اقتصاد ایران،موضوعی تاریخی و مضمن است. در دورهای مختلف عوامل تورم با هم متفاوت بوده است در دهه ۹۰ ناترازی سهم بیشتری را به خود اختصاص داده است. منظور از ناترازی،مجموعه ای از ناترازی های انبار شده در ترازنامه بانک‌ها و در تعادل بودجه‌ای و بانگاه‌های اقتصادی است افزایش بانک ها منجر به تشدید فشار تورمی و خلق نقدینگی درون زا در نظام پولی کشور شده است.

در حوزه تنظیم گری بازار سال آینده عرضه طلا افزایش خواهد یافت

رئيس بانک مرکزی می‌گوید: در حوزه تنظیم گری بازار سال آینده عرضه طلا افزایش خواهد یافت. طلا مهم ترین جایگزین ارز است،ما نمی توانیم بدون این که وارد بازار طلا شویم ارز را کنترل کنیم. تلاش ما استفاده از ابزارهای مختلف بازار محور در این مرکز مبادله ارز و طلای ایران خواهد بود. ما باید بتوانیم مرکزی داشته باشیم تا برای هدایت بازار و مردم آنها بتوانند مرجع باشند.

نمی توانیم به مدیریت بازار ارز و نرخ ارز بی توجه باشیم 

او گفت:  در خصوص سیاست ارزی همچنان بانک مرکزی سیاست یه شکل فعال حضور در بازار را ادامه خواهد داد.  نمی توانیم به مدیریت بازار ارز و نرخ ارز بی توجه باشیم به دلیل اینکه می تواند انتظارات تورمی را تشدید کند و با ایجاد اختلال در عرضه کالاهای اساسی عوارض رفاهی و اجتماعی ناگواری برجای گذارد.

فرزین اظهار کرد: به ۸ بانک برنامه اصلاح ناترازی داده‌ایم و این موضوع را پیگیری می‌کنیم و در صورتی که بانکی اصلاح‌پذیر نباشد به سمت ادغام یا انحلال برده می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا