اقتصاد

با رفع موانع صادراتی بیش از ۳۰۰ تن زعفران صادر می‌شود

علی حسینی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: با توجه به خرید و جمع آوری زعفران توسط دلالان طی ماه‌های اخیر و کاهش عرضه در برابر تقاضا، بازار ثبات ندارد.

به گفته او، با وجود آنکه بازار از هفته آینده فعالیت خود را آغاز می‌کند، از این رو حداقل و حداکثری برای قیمت زعفران در بازار نمی‌توان اعلام کرد.

حسینی از استمرار قاچاق زعفران خبر داد و گفت: با توجه به مشکلات سد راه صادرات، زعفران از طریق مبادی غیررسمی قاچاق می‌شود، درحالیکه با رفع موانع صادرکنندگان و تسهیل صادرات روان، قاچاق معنا و مفهوم ندارد.

عضو شورای ملی زعفران با بیان اینکه سطح زیرکشت زعفران ۱۳۰ هزار هکتار است، افزود: ایران تامین کننده ۹۰ درصد زعفران دنیا است که در شرایط کنونی در بهترین حالت ۴۰۰ تن زعفران تولید می‌شود، درحالیکه پتانسیل بیش از هزارتن زعفران در کشور وجود دارد که این امر نشان می‌دهد تولید ما یک سوم ظرفیت‌مان است.

او گفت: در شرایط فعلی با احتساب ۴۰۰ تن تولید زعفران در صورت رفع موانع صادرکنندگان بیش از ۳۰۰ تن زعفران باید صادر شود و همواره این قابلیت وجود دارد که با افزایش تقاضا و رقابت در بازار‌های هدف، تولید افزایش یابد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا