اقتصاد

بررسی عملکرد نماگر‌های بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت

هفته کاری که به اتمام رسید، شاخص کل بورس ۰.۹۳ درصد کاهش یافت و در ارتفاع ۲ میلیون و ۷۸ هزار واحدی ایستاد و شاخص کل هم‌وزن با کاهش ۰.۹۳ درصدی در پله ۷۲۷ هزار و ۶۲۸ واحدی قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۲.۱۶ واحدی در ارتفاع ۲۴ هزار و ۸۶۹ واحدی ایستاد تا هر سه شاخص روند منفی را در این هفته شاهد باشند. 

کوروش آسایش، کارشناس بازار سرمایه در خصوص روند بازار سرمایه به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در این هفته کاری شاخص صنعت منسوجات با افزایش ۱۳.۹۱ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت استخراج انتشار و چاپ در جایگاه دوم قرار گرفت. صنعت محصولات چرمی با افت ۸.۸۶ درصدی بیشترین کاهش را تجربه کرد.

او اظهار کرد: مجموع ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها در این هفته کاری ۱۴ هزار و ۶۳۵ میلیارد تومان بود. جزئیات ارزش معاملات خرد روزانه به این شکل بود که شنبه ۳ هزار و ۲۶۲ میلیارد تومان، دوشنبه ۳ هزار و ۹۰۱ میلیارد تومان، سه شنبه ۳ هزار و ۳۳۴ میلیارد تومان و چهارشنبه ۴ هزار و ۱۳۸ میلیارد تومان ارزش معاملات بر روی تابلو ثبت شد.

خروج ۷۷۰ میلیارد تومان پول افراد حقیقی از بازار سهام

آسایش بیان کرد: در این هفته کاری، بازار سرمایه در چهار روز کاری یعنی شنبه، دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه به ترتیب ۳۵، ۲۹۸، ۲۲۶ و ۲۱۱ میلیارد تومان شاهد خروج پول حقیقی‌ها بود و در مجموع این هفته کاری بازار سرمایه شاهد خروج نقدینگی ۷۷۰ میلیارد تومانی حقیقی‌ها بود.

او گفت: میانگین سرانه خرید افراد حقیقی در این هفته کاری ۲۲ ميليون و ۴۰۰ هزار تومان و میانگین سرانه فروش آن‌ها ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان بوده است.

تداوم بلاتکلیفی مفروضات مهم برای بازار سهام

در ادامه هم رباب وفایی دیگر کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان در رابطه با اخبار حوالی بازار سهام گفت: هفته‌ای بسیار خسته و ناامید کننده را پشت سر گذاشتیم. حرف خاصی دیگر برای گفتن وجود ندارد، جز صبر کردن! تکلیف مفروضات مهم بازار سرمایه نظیر نرخ دلار نیما و نرخ خوراک پتروشیمی‌ها مشخص نیست. هربار شاهد دستکاری و قوانین شبانه‌ای بودیم که ریسک ناگهانی را به بازار تحمیل کردند.

این کارشناس بازار سرمایه در ادامه اظهار کرد: انتشار گواهی ۳۰ درصدی داستان دیگری بود که گویی ضربه آخر به پیکر بی جان بازار زده شود. ارزش دلاری بازار بورس ایران برمبنای دلار نیما به ۲۱۰ و بر مبنای دلار آزاد به ۱۵۰ میلیارد دلار رسید.

او می‌گوید: گروه زراعت و دامپروری که رشد درآمد و حاشیه سود مناسب دارند این هفته مورد توجه بازار بود. ارزش معاملات کاهش محسوس در یکی دو هفته اخیر داشت، تحول خاصی در بازار وجود ندارد و نماد‌های پروژه‌ای و برخی نماد‌های کوچک و متوسط بیشترین توجه و تراکنش را در تابلوی معاملات داشتند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا