اقتصاد

تولید کنونی زعفران یک سوم ظرفیت کشور است

علی حسینی عضو شورای ملی زعفران در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: با توجه به خرید و جمع آوری زعفران از سطح بازار توسط دلالان، شاهد جهش چشمگیر قیمت نسبت به قبل در بازار بوده‌ایم.

او با بیان اینکه نوسانات قیمت زعفران ارتباطی به کشاورزان ندارد، افزود: در حال حاضر عمده زعفران تولیدی در اختیار افرادی است که سهمی در تولید و تجارت زعفران ندارند، لذا از التهابات اخیر بازار زعفران، کشاورزان سودی منتفع نشدند.

حسینی حداقل نرخ کنونی هرکیلو زعفران را ۶۰ میلیون تومان و حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان در بازار اعلام کرد و گفت: با توجه به آنکه کشور‌های همسایه قبل از ماه رمضان خرید خود را انجام دادند، از این رو ورود ماه رمضان تاثیری در شرایط بازار ندارد.

عضو شورای ملی زعفران از کاهش صادرات زعفران خبر داد و گفت: بنابر آمار، صادرات زعفران در ۴ ماهه اخیر روند کاهشی داشته است که براین اساس شتاب صادرات در آینده نزدیک انتظار نمی‌رود.

او با بیان اینکه سطح زیرکشت زعفران در کشور به ۱۲۰ هزارهکتار می‌رسد، گفت: با توجه به این میزان سطح زیرکشت حداقل هزارتن محصول زعفران باید در کشور تولید شود، درحالی که تولید فعلی زعفران کشور ما یک سوم این میزان است که این امر بیانگر هدررفت منابع آبی، زمین و نیروی انسانی تولید است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا