اقتصاد

صدور تعرفه‌های یک شبه، صادرات را دچار اختلال می‌کند

رضا نورانی گفت: با توجه به نبود الگوی کشت و کاهش تولید برخی محصولات و نوسانات قیمت در بازار داخل، وزارت جهاد کشاورزی به یکباره تعرفه صادرات وضع می کند که این امر صادرکنندگان را با چالش های متعددی روبرو می کند.

به گفته او، با اعلام ممنوعیت یکباره و ایست صادرات، صادرکنندگانی که از قبل با تجار خارجی قرارداد منعقد کردند با مشکلاتی روبرو می شوند و در نهایت صادرات خواه ناخواه متشنج می شود.

نورانی ادامه داد: با اجرای مصوبه الگوی کشت و تولید محصولات کشاورزی برمبنای بازار داخل و صادرات، مشکلات تنظیم بازار به پایان می رسد. اما متاسفانه به رغم شعارهای متعدد این امر محقق نشده است‌.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی از افزایش چندبرابری صادرات با رفع تعهدات ارزی و موانع صادرات خبر داد و گفت: با خطوط قرمزی که برای صادرات ترسیم می کنیم، به نقطه مثبت و قابل قبولی نخواهیم رسید. لذا تا زمانیکه زیرساخت های لازم را فراهم‌نکنیم، نمی توانیم تعهدات ارزی وضع کنیم.

او ادامه داد: اگر بدون برنامه صادرات انجام شود و در صورت عدم ورود ارز، صادرکننده تنبیه شود به نقطه مطلوبی نمی رسیم چراکه صادرکننده همیشه باید بدنبال این موضوع باشد که از چه طریقی ارز وارد کشور کند و از آنجاکه میزان ارز برای صادرکنندگان محصولات کشاورزی از نظر حجمی بالا و ارزشی پایین است، لذا صادرکننده نمی تواند ارز را دپو کند تا بتواند به واردکننده دهد.

نورانی افزود: در شرایطی که سیستم بانکی برای ثبت سفارش نداریم یا Lc  برای صادرکنندگان باز نمی شود، از این رو صادرکنندگان بصورت امانی کالای خود را به کشورهای حوزه خلیج فارس بفروش می رسانند و سپس صرافان محلی پس از کسر هزینه ها و کمیسیون، ریال به حساب صادرکنندگان واریز می کنند.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی گفت: بانک های ایرانی در کشورهای حوزه خلیج فارس به کمک صادرکنندگان نیامدند که ارز را بگیرند و در مقابل ریال به حساب صادرکنندگان واریز کنند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا