اقتصاد

لزوم صرفه جویی ۱۵ درصدی تهرانی‌ها برای جبران پیامد‌های کم بارشی

عیسی بزرگ زاده سخنگوی صنعت آب گفت: در حالی که بر اساس آمار بلند مدت توقع بر این بود که تاکنون متوسط بارش کشور حدود ۱۰۰ میلیمتر باشد اما متاسفانه تاکنون حدود ۵۵ میلیمتر بارش صورت گرفته و این بدان معنا است که در سال آبی جاری از نظر حجم بارش، کشور ۴۴ درصد نسبت به بلند مدت ۵۵ ساله عقب است و حتی در مقایسه با گذشته، حدود ۴۰ درصد کاهش بارندگی صورت گرفته است. 

او افزود: استان‌های فارس، هرمزگان، بوشهر، قم، خراسان رضوی، مرکزی، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، یزد، چهارمحال و بختیاری، زنجان، قزوین، کهگیلویه و بویراحمد، اصفهان، سمنان، تهران، لرستان، البرز، همدان و خوزستان جزء استان‌هایی هستند که بارش‌های کمتری دریافت کرده‌اند؛ به طوری که حدود ۳۶ تا ۷۶ درصد نسبت به بلندمدت عقب هستند. 

به گفته بزرگ زاده کشور تاکنون باید حدود ۴۰ درصد از سهمیه بارش سالانه خود را از ابتدای سال آبی دریافت می‌کرد، اما تنها حدود ۲۲ درصد دریافت کرده است. 

او همچنین با اشاره به حجم مخازن سد‌های تهران بیان داشت: حجم مخازن سد‌های تهران در حال حاضر حدود ۲۶۵ میلیون مترمعکب است که در مقایسه با سال گذشته پنج درصد وضعیت بهتری دارد، ولی درصد پرشدگی سد‌ها حدود ۱۴ درصد است. وضعیت سامانه سه سد شرق تهران یعنی لار، لتیان و ماملو نسبت به سال قبل افت داشته است و سد‌های طالقان و امیرکبیر کرج وضعیت مناسب‌تری دارند. 

بزرگ زاده با اشاره به اینکه سامانه آبرسانی غرب تهران از دو سد طالقان و کرج و سامانه شرق تهران از سه سد شرق تهران آب می‌گیرند گفت: ما مجبور هستیم که انعطاف پذیری‌های لازم را بین سامانه‌های شرق و غرب تهران برای مدیریت تهران به کار گیریم. 

بزرگ‌زاده اضافه کرد: برای اینکه از پیامد‌های منفی کم بارشی به ویژه در تهران عبور کنیم، لازم است شهروندان تهرانی حدود ۱۵ درصد در مدیریت مصرف آب مشارکت کنند. نه تنها جیره‌بندی آب در دستور کار نیست که حتی سهمیه‌بندی آب نیز مطرح نیست؛ بلکه آنچه مطرح است، مدیریت مصرف بوده و اساس آن نیز آگاهی‌رسانی به شهروندان و طلب همراهی مردم است.

سخنگوی صنعت آب با بیان اینکه نزدیک به ۲۸ استان کشور دچار کم بارشی هستند، اظهار داشت: ۱۶ استان و نزدیک به ۳۰ شهر از جمله سیستان و بلوچستان، مشهد، تهران و گلستان شرایط حساس‌تری دارند که وزارت نیرو واکنش‌ها و پاسخ‌های لازم را برای مدیریت اضطراری آب همه این شهر‌ها طرح‌ریزی کرده است. 

بزرگ‌زاده گفت: طرح‌ها آماده شده و مشاوران و پیمانکاران نیز انتخاب شدند. در خصوص مشکلات کم بارشی جلسات سطح بالایی با مدیران ارشد کشور نیز برگزار شده و اطلاع‌رسانی خوبی در این خصوص صورت گرفته است. 

وی ادامه داد: معاون اول رئیس‌جمهور نیز تأکیدات لازم را به سازمان برنامه و بودجه انجام داده است تا تامین مالی این طرح‌ها به موقع انجام شود و امیدواریم با کاری که در بخش مدیریت تامین و مدیریت مصرف انجام می‌شود، بتوانیم از مشکلات کم بارشی عبور بکنیم.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا