اقتصاد

مسافران برای خرید بلیت ناوگان حمل ونقل عمومی به کجا مراجعه کنند؟

همزمان با تعطیلات آخر ماه رجب و ۲۲ بهمن، برخی از افراد به مسافرت می روند که در این بین تعدادی از مسافران با توجه به افزایش بار ترافیکی در  جاده ها،  قصد سفر با ناوگان حمل ونقل عمومی را دارند که همین امر باعث شده  میزان تقاضا در ناوگان حمل ونقل عمومی کشور افزایش یابد.

در حال حاضر میزان تقاضا در بخش حمل ونقل جاده ای از جمله اتوبوس و سواری کرایه افزایش یافته است به طوری که بررسی های میدانی حاکی از آن است که بلیت اتوبوس در برخی از سایت ها و اپلیکیشن ها کمیاب شده و برخی از مسافران برای خرید بلیت مجبور هستند که به صورت حضوری مراجعه کنند و همین امر باعث افزایش صف تقاضا در بخش بلیت های اتوبوس شده است.

در همین رابطه داریوش باقرجوان مدیرکل دفتر حمل ونقل مسافری سازمان راهداری به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در حال حاضر میزان تقاضا در حوزه حمل ونقل عمومی افزایش یافته است اما سازمان راهداری برای پاسخگویی به این تقاضاها در بخش حمل ونقل عمومی اتوبوس سعی کرده است که تعداد صندلی ها را افزایش دهد.

وی افزود: مسافران برای خرید بلیت اتوبوس به هیچ عنوان به سایت های غیر مجاز مراجعه نکنند و برای خرید بلیت با قیمت مصوب حتما از مراجع معتبر و یا سایت های شرکت های تعاونی اقدام کنند تا بلیت با قیمت مصوب و نرخ های مجاز به دستشان برسد.

او تاکید کرد: به هیچ عنوان دلالان و واسطه گران نباید قیمت بلیت اتوبوس را گران تر از نرخ مصوب به دست مسافران برسانند چراکه این امر باعث می شود که نوسان و نابه سامانی در حوزه بلیت اتوبوس ایجاد شود.

براساس این گزارش برخی دیگر از مسافران هم در این ایام قصد سفر با قطار را دارند و با توجه به آنکه قطار به عنوان ایمن ترین و ارزان ترین ناوگان در حوزه حمل ونقل عمومی به شمار می رود میزان تقاضا در این بخش هم بسیار بالا است و همین موضوع باعث می شود که بلیت قطار در این ایام به راحتی به دست مسافران نرسد و یا اگر بلیتی باشد با قیمت های بسیار بالا خواهد بود و  بازار سیاهی در این حوزه ایجاد شود.

روز گذشته پیش فروش بلیت قطارها برای اسفند ماه شروع شد و این پیش فروش برای اولین بار به صورت اینترنتی بوده است تا صف انتظار برای خرید بلیت کمتر شود.

 با توجه به آنکه پیش فروش بلیت قطار بهمن، در دی ماه انجام شده بود بنابراین در این روزها بلیت قطار ممکن است کمیاب باشد  درنتیجه مسافران برای خرید بلیت ممکن است با مشکل مواجه شوند و هنوز شرکت راه آهن برای افزایش ظرفیت قطار در برخی از مسیرهای پر تردد این ایام از جمله مشهد چیزی اعلام نکرده است. اما بررسی های میدانی حاکی از آن است که مسافران قطار در این ایام می توانند از سایت خود شرکت ها برای خرید اقدام کنند تا بلیت معتبر با قیمت های مصوب تهیه کنند.

براساس این گزارش در حوزه بلیت هواپیما هم مسافران باید حتما از چند روز قبل اقدام به خرید بلیت کنند و در این ایام برای برخی از مسیرهای پر تردد از جمله مشهد،  تبریز و یا کیش ممکن است بلیتی پیدا نکنند بنابراین در این شرایط باید سازمان هواپیمایی با درخواست ایرلاین ها برای افزایش مجوز پروازهای داخلی موافقت کند.

در خصوص قیمت بلیت ها با توجه به دستور و اولتیماتومی  که وزیر راه وشهرسازی به شرکت های هواپیمایی داده، بعید است که در این ایام ایرلاین ها قیمت های خود را تغییر دهند اما عدم تغییر قیمت در پروازها باعث شده که تعداد پروازها در برخی از مسیرها کاهش یابد.

بررسی های میدانی حاکی از آن است که بلیت هواپیما برای این ایام در مسیرهایی از جمله تبریز، مشهد ، کیش ، اهواز موجود نیست و بسیاری از مسافران برای خرید بلیت هواپیما مجبور هستند که به آژانس های مسافرتی مراجعه کرده و بلیت را با نرخ های بسیار  بالاتری خریداری کنند.

تکمیل ظرفیت بلیت هواپیما

 روز گذشته مهرداد بذرپاش وزیر راه وشهرسازی در خصوص گران فروشی بلیت هواپیما به شرکت های هواپیمایی گفته بود: در مقابل افزایش قیمت بلیت هواپیماها کامل ایستاده‌ایم و اجازه هیچ افزایش قیمتی را در این بخش نخواهیم داد و در صورت مخالفت ایرلاین تا پایان لغو مجوزها هم پیش خواهیم رفت.

گفتنی است در این شرایط برخی از مسافران که قصد خرید بلیت هواپیماها را دارند لازم است به سایت شرکت های هواپیمایی مراجعه کنند تا بلیت با نرخ مصوب تهیه کنند و در همین رابطه هم  یازرلو سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور تاکید کرد: مسافران برای خرید بلیت هواپیما حتما به سایت های معتبر مراجعه کرده و از خرید بلیت توسط  دلالان و سوداگران پرهیز کنند.

وی ادامه داد: در حال حاضر فروش بلیت چارتری ممنوع است و هیچ یک از شرکت های هواپیمایی حق ندارند بلیت را به صورت چارتری به فروش برسانند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا