اقتصاد

مشکلی برای تامین برق خودرو‌های برقی تا ۴۰ مگاوات وجود ندارد

مصطفی رجبی مشهدی مدیرعامل شرکت توانیر گفت: ٨ نقطه در تهران و سایر مناطق کشور برای ایستگاه شارژ خودروهای برقی در نظر گرفته شده که در صورت جانمایی و تعبیه ایستگاه‌های مورد نظر، قطعا وزارت نیرو همکاری لازم را برای تامین برق آن‌ها خواهد داشت.

به گفته سخنگوی صنعت برق تعرفه شارژ خودرو‌های برقی همانند تعرفه مشترکان تجاری و با نرخ هر کیلووات ۵۴۷ تومان محاسبه می‌شود.

او با ذکر این نکته که خودروهای برقی در ایران محدود هستند، گفت: در ایران این خودرو‌ها محدود هستند و حدود ٨٠ هزار خودرو اعم از عمومی و سواری را در بر می‌گیرد که از این تعداد نیز درخواست‌هایی برای ١٠ هزار خودرو ارائه شده و پیرو آن نیز وزارت صمت درخواست ٧ تا ٨ مگاوات تامین برق ایستگاه‌های شارژ این تعداد خودرو را ارائه کرده است که با افزایش تعداد خودرو‌ها این میزان تا ۴۰ مگاوات نیز قابل افزایش است.

مدیرعامل شرکت توانیر در عین حال تاکید کرد که تقویت زیرساخت‌های تامین برق خودرو‌های برقی در دستور کار قرار گرفته که با نهایی شدن آن از سوی وزارت صمت ابلاغ خواهد شد.

به گفته رجبی مشهدی، در طرح افزایش تعداد ایستگاه شارژ خودرو و تامین برق آن‌ها ملاحظات تامین برق اکثر مردم که خودروی برقی ندارند، اما باید برق پایدار داشته باشند در نظر گرفته شده تا ایستگاه‌های شارژ خودرو‌های برق معمولا در ساعت‌هایی که حداقل بار است قابل استفاده باشد.

مدیرعامل شرکت توانیر در ادامه با بیان اینکه در حال تامین زیرساخت‌های مربوط به اجرای این طرح هستیم، افزود: برنامه‌هایی برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر داریم که عملیات اجرایی آن‌ها آغاز شده تا در سال ۱۴۰۳ از توان تولید برق این نیروگاه‌ها در شبکه برق کشور استفاده کنیم. وقتی از نیروگاه تجدیدپذیر برق تولید می‌کنیم و سپس خودروی برقی استفاده می‌کنیم، آلودگی هوا را مهار کرده و از سوخت‌های فسیلی به سمت نیروگاه‌های تجدیدپذیر حرکت می‌کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا