اقتصاد

میانگین مصرف آب در بخش کشاورزی ایران بیش از میزان جهانی است

سلاجقه رئیس سازمان محیط زیست در هفتمین کنفرانس تغییر اقلیم گفت: میزان خسارت های وارد شده ناشی از سیل در سال ۹۸ در ایران ۳۵ هزار میلیارد تومان بود اما با این وجود ما همچنان به مسئله پیشگیری بهتر از درمان است توجه چندانی نداریم.

وی با بیان اینکه باید بسیاری از دستگاه ها از جمله وزارت صمت و جهاد کشاورزی گام های اساسی در حوزه جلوگیری از آسیب های ناشی از تغییر اقلیم در ایران بردارند گفت:  در سازمان محیط زیست و  پژوهشکده تغییر اقلیم  اقداماتی انجام شده و  این موضوع  در لایحه مسئله تغییر اقلیم مطرح شده است.

سلاجقه بیان کرد: سازمان حفاظت از محیط زیست مکلف است با همکاری دستگاه ها برنامه ملی تغیر اقلیم را تدوین کند و دستگاه های اجرایی در این بخش هم باید در این زمینه همکاری لازم را انجام دهند.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اظهار کرد: رویکرد دولت  در بحث شرایط تغیر اقلیم  مشخص است  به طوری که باید در چندین بخش اقدامات لازم صورت گیرد که یکی از این بخش ها کیفی سازی سوخت است که باید گام های مهمی برداشته شود و تا به امروز هم دولت سیزدهم  بیشترین خاموشی فلرها را انجام داده که نقش موثری در بهبود وضعیت محیط زیست داشته است.

او بیان کرد: وزارت صمت هم ملکف به استفاده از برقی کردن خودرو ها است که باید گام های اساسی برداشته شود و به نظر می رسد رویکرد وزارت صمت هم در این زمینه مناسب بوده است.

سلاجقه با بیان اینکه در بحث کشاورزی و مصرف آب و استفاده از سموم باید وزارت جهاد کشاورزی همکاری لازم را انجام دهد افزود:  وزارت جها کشاورزی نقشه الگوی کشت و همچنین ساماندهی چاه های غیر مجاز را باید در دستور کار خود قرار دهد همچنین در  در بعد مصرف  وزارت جهاد کشاورزی باید اقدامات لازم را اجرایی کند.

وی افزود : ما در حال حاضر شاهد دگر زیستی تنوع زیستی هستیم به طوری که این موضوع در قسمت های پایینی جنگل های شمال رخ داده است بنابراین برای پیشگیری و جلوگیری از افزایش و تبعات آن باید تمامی دستگاه ها همکاری لازم را انجام دهند.

وی با بیان اینکه  میانگین مصرف آب در  بخش کشاورزی در جهان ۶۰ درصد در بخش کشاورزی است گفت؛ طبق بررسی های صورت گرفته میزان مصرف آب در بخش کشاورزی ایران بسیار بالاتر از نرم جهانی  است بنابراین باید در این بخش از گونه های کم آب بر استفاده کرد.

او تاکید کرد: تغییر اقلیم مسئله ای است که باید برای جلوگیری از افزایش آن اقداماتی از جمله  تغییر روند خورد وخوراک و جلوگیری از اصراف گرایی را انجام داد. کاهش مصرف انرژی و تغییر الگوی مصرف به سمت انرژی های خورشیدی و سرمايه گذاری در بحث انرژی بادی را از جمله اقداماتی است که باید انجام شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا