اقتصاد

هدف‌گذاری تولید روزانه ۱.۵ میلیارد مترمکعب گاز با سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد دلاری

محسن خجسته مهر گفت: امروز همسو با رویکردهای دولت سیزدهم مبنی بر افزایش، جهش تولید و پایداری تولید گاز، ۱۲ میلیون متر مکعب به تولید گاز کشور افزوده شد. 

خجسته‌مهر تأکید کرد: با بهره‌برداری از فاز دوم میدان گازی آغار در استان فارس ۴ میلیون مترمکعب به تولید گاز کشور افزوده شد. همچنین افزایش ۲ میلیون متر مکعب در روز از میدان دالان نیز در استان فارس محقق شده و در مجموع در منطقه زاگرس جنوبی ۶ میلیون متر مکعب در روز به تولید گاز افزوده شده است.

وی افزود: همچنین افزایش تولید روزانه ۶ میلیون مترمکعب از میدان گازی خانگیران در شمال شرق کشور در شهرستان سرخس انجام شده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران اظهار کرد: ۳ میلیون متر مکعب افزایش تولید جدید مربوط به بهره‌برداری رسمی از چاه‌های ۷۶ و ۷۸ میدان خانگیران و ۳ میلیون متر مکعب نیز مربوط تولید و برداشت بیشتر از مخزن ذخیره‌سازی شوریجه دی است.

تولید ۷۰ میلیون مترمکعبی تولید گاز از منطقه خانگیران

خجسته‌مهر با بیان اینکه امروز، روز مبارکی برای همه مردم ایران است، گفت: به ویژه مردم شمال شرق ایران و شهرهای مجاور و استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی و استان‌هایی مانند سمنان، گلستان و مازندران که به نحوی از گاز تولیدی میدان خانگیران بهره‌مند می‌شوند. 

وی با تأکید بر اینکه با افزایش ۶ میلیون متر مکعبی، تولید گاز از میدان خانگیران به حدود ۷۰ میلیون متر مکعب در روز می‌رسد، افزود: اهمیت این موضوع آنجاست که این میدان، گاز مورد نیاز شمال شرق کشور را تأمین می‌کند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: این میدان به لحاظ موقعیت جغیرافیایی و توان تولیدی موقعیت ویژه، ممتاز و راهبردی دارد. بنابراین شرکت ملی نفت ایران توسعه این میدان گازی را برای افزایش و پایداری تولید گاز در اولویت قرار داده است.

ذخیره‌سازی ۳.۲ میلیارد متر مکعبی گاز در سال ۱۴۰۲

خجسته‌مهر اعلام کرد: در ۸ ماهه نخست امسال حدود ۳.۲ میلیارد متر مکعب ذخیره‌سازی گاز در میدان‌های سراجه قم و شوریجه دی در سرخس انجام شده است که نسبت به ۱۰ سال گذشته حداکثر حجم گاز ذخیره‌سازی شده است.

وی با بیان اینکه ذخیره‌سازی گاز یک راهبرد مهم برای کشور است، افزود: میدان خانگیران از این نظر اهمیت بالایی دارد.

معاون وزیر نفت بیان کرد: برنامه داریم در آینده توسعه میدان گازی خانگیران را انجام دهیم. در این زمینه افزون بر اقدام‌های توسعه‌ای، کارهای جدید اکتشافی را نیز دنبال می‌کنیم زیرا نتایج مطالعات ژئوفیزیکی به ما نشان داده ظرفیت‌های هیدروکربوری جدید در میدان خانگیران وجود دارد.

خجسته‌مهر با تأکید بر اینکه اکنون در کل شرکت ملی نفت ایران روزانه بیش از یک میلیارد متر مکعب گاز تولید می‌شود، گفت: همکاران صنعت نفت در همه مناطق عملیاتی از میدان مشترک پارس جنوبی تا منطقه خانگیران اهتمام ویژه‌ای برای تولید پایدار گاز دارند.

تولید حداکثری گاز برای رشد اقتصادی مطلوب

وی با اشاره به اینکه از این حجم تولید گاز در کشور، ۲۴۰ میلیون متر مکعب مربوط به شرکت نفت مناطق مرکزی است، افزود: ۷۰ میلیون متر مکعب در منطقه خانگیران تولید می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران تأکید کرد: برنامه شرکت این است که تا سال‌های آینده با سرمایه‌گذاری بیش از ۷۰ میلیارد دلار ظرفیت تولید گاز کشور به ۱.۵ میلیارد متر مکعب در روز افزایش پیدا کند.

خجسته‌مهر با بیان اینکه در دولت سیزدهم به صورت جدی به‌دنبال برنامه‌ریزی و آماده‌کردن شرایط لازم برای افزایش ظرفیت تولید گاز هستیم، ادامه داد: حداکثر تولید گاز را انجام می‌دهیم تا به رشد اقتصادی مطلوبی برسیم.

وی با بیان اینکه افزون بر ایجاد رفاه و آسایش برای مردم با تولید گاز در کشور باید در مصرف گاز صرفه‌جویی شود، گفت: باید صرفه‌جویی کنیم تا بتوانیم از گازی که در اختیار داریم برای رشد اقتصادی، رشد صنعت، ارتقا نیروگاه‌ها و افزایش تولید ثروت در کشور استفاده کرده و برای امر صادرات اختصاص دهیم.

به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا