اقتصاد

همکاری ایران و ارمنستان برای ساخت پل اتومبیل‌رو «نوردوز- آگاراک»

هجدهمین کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ارمنستان با حضور روسای کمیسیون مشترک دو کشور در راستای توسعه همکاری‌های اقتصادی از جمله توسعه زیربنا‌های حمل و نقل برگزار شد.

خیراله خادمی معاون وزیر راه و شهرسازی در این اجلاس با معاون وزیر زیرساخت‌ها و توسعه دیجیتال ارمنستان و هیات همراه به منظور بررسی وضعیت همکاری‌های فعلی و چشم انداز توسعه و گسترش این همکاری‌ها در آینده دیدار کرد.

توسعه کریدور‌های حمل و نقل بین دو کشور به‌ویژه کریدور شمال- جنوب ایران- ارمنستان، ساخت تونل‌ها و سازه‌های فنی خاص و صدور خدمات فنی و مهندسی از مهمترین مباحث مطرح شده در این نشست است.

همچنین احداث پل جدید اتومبیل رو در پایانه مرزی نوردوز- آگاراک از مهمترین مباحث همکاری‌های دوجانبه این نشست بود و مقرر شد تا حداکثر در مدت یک ماه از تاریخ امضای یادداشت تفاهم نامه اجلاس هجدهم، کارگروه مشترک فنی، اقتصادی و اجرایی به صورت رسمی تشکیل و مطالعات امکان سنجی و طرح توجیهی آن تهیه شود تا در دستور کار وزارتخانه‌های ذی‌ربط دو کشور قرار گیرد.

هم اکنون کریدور شمال- جنوب در ارمنستان در حال ساخت است و ایران نیز در حال طراحی این کریدور برای توسعه ترانزیت کالا و مسافر از خلیج فارس به گرجستان و دریای سیاه است. جمهوری اسلامی ایران در حال حاضر با ساخت یک مسیر جاده‌ای از سمت تبریز به مرز نوردوز شرایط تکمیل این کریدور ارتباطی با ارمنستان را فراهم کرده است که در صورت تکمیل آن علاوه بر کاهش مسیر، قابلیت رقابت با کریدور‌های موازی را دارا است.

پنجشنبه گذشته (۲۶ بهمن‌ماه) جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ارمنستان در حاشیه برگزاری هجدهمین کمیسیون همکاری‌های اقتصادی مشترک دو کشور سند همکاری در ۱۹ حوزه امضا کردند.

منبع: ایرنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا