اقتصاد

ورود همزمان ۲ واحد نیروگاهی جدید به شبکه سراسری برق کشور

به گفته مصطفی رجبی مشهدی، یک واحد گازی ۱۸۳ مگاواتی گل گهر سیرجان و واحد دوم گازی ۳۰۷ مگاواتی فولاد مبارکه، جمعا به ظرفیت ۴۹۰ مگاوات با شبکه برق کشور سنکرون شد.

رجبی مشهدی با بیان اینکه براساس قانون مانع زدایی از صنعت برق، صنایع انرژی بر موظف به احداث نیروگاه جهت تامین برق مورد نیازشان هستند تصریح کرد: با ورود دو واحد نیروگاهی جدید، مجموع ظرفیت نیروگاهی احداث شده توسط صنایع به یکهزار و ۳۶۰ و مگاوات افزایش یافت.

به گفته مدیرعامل شرکت توانیر تاکنون ۷ واحد نیروگاهی احداث شده توسط صنایع وارد مدار شده است.

براساس این گزارش، به دلیل ناترازی قابل ملاحظه تامین برق در ابتدای دولت سیزدهم، در مهرماه ۱۴۰۰ تفاهم نامه‌ای میان وزارتخانه‌های نیرو و صمت مبنی بر احداث حداقل ١٠ هزار مگاوات نیروگاه خود تامین از سوی صنایع به امضا رسید.

این تفاهم نامه شامل احداث حداقل ٩ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی و هزار مگاوات نیروگاه تجدید پذیر است که در ماده 4 قانون مانع زدایی از توسعه صنعت برق از سوی مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و آیین نامه اجرایی آن نیز تدوین شد.

براین اساس تاکنون موافقت اصولی برای ٤٣ شرکت متقاضی احداث نیروگاه به ظرفیت حدود ١٧ هزار و ٥٠٠ هزار مگاوات صادر شده که در مراحل اولیه و اجرا قرار دارند.

نیروگاه‌های حرارتی ذکر شده از نوع سیکل ترکیبی و با راندمان حداقل ۵۵ درصد است که در ١٥ استان احداث می‌شوند.

تاکنون ۶ هزار مگاوات نیروگاه صنایع به مرحله اجرایی رسیده است که از این میزان تاکنون عملیات اجرایی ۷ واحد نیروگاهی شرکت‌های فولاد مبارکه، چادرملو، آلومینیوم المهدی، شهید باکری سمنان و فولاد غرب آسیا در مجموع به ظرفیت حدود ۱۳۶۰ مگاوات به اتمام رسیده و به شبکه برق کشور متصل شده که با توجه به پیشرفت عملیات اجرایی آنها، تا آغاز تابستان ۱۴۰۳ ظرفیت سنکرون شده به شبکه سراسری نیروگاه‌های صنایع به حداقل ١٧٠٠ مگاوات خواهد رسید.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا