اقتصاد

ورود کالا‌های ایرانی به سبد غذایی سوریه

عبدالامیر ربیهاوی، مدیرکل دفتر غرب آسیای سازمان توسعه تجارت در نشست خبری  گفت: کشور سوریه یکی از کشورهای هدف صادراتی جمهوری اسلامی است.

او گفت: یکی از مهمترین ورود بازار سوریه شرکت های ایرانی باید در این بازار حضور پیدا کنند به طور کلی در حال حاضر تجارت  کشورمان با سوریه چیزی بالغ بر ۶  میلیارد دلار است.

او افزود: حجم تجارت سوریه با جهان ۶ میلیارد دلار است که در این بین  سوریه ۱ میلیارد دلار صادرات و ۵ میلیارد دلار واردات دارد،و ما آماده حضور شرکت هایمان در این بازار هستیم. 

ربیهاوی افزود: بندر لاذقیه سوریه در این کشور  یک فرصت برای صادرات به کشورهای شمال آفریقا است و اگر بتوان صادرات ایران از سوریه به سایر کشورها را فعال کنیم،یک مزیت تجارت با سوریه را بازگشایی کردیم، ما آماده همکاری با شرکت های بازار سوریه هستیم.

او بیان کرد: همچنین با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته سازمان توسعه تجارت ایران، کالای ایرانی را در سبد خانوار سوری خواهیم برد و اگر این موفقیت انجام شود  کشور ما  می‌تواند بازار سوریه را  در زمینه مواد غذایی تصاحب کند.

مدیر کل دفتر غرب آسیایی سازمان توسعه تجارت گفت: در گذشته برای صادرات به سوریه دو مسیر که  نخست، کالاها از مرز زمینی به ترکیه و از بندر مرسین و دیگری از طریق بندرعباس شکل می گرفت.

او گفت:  در حال حاضر با بازگشایی راه ترانزیت عراق، یک روزه کالاها به سوریه خواهند رسید، همچنین هم اکنون کامیون‌های سوری و عراقی در مرز مهران آماده حمل کالا به خاک سوریه هستند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا