اقتصاد

پتانسیل صادرات ۱۰ هزارتن عسل به بازار‌های هدف

حسین اکبرپور با بیان اینکه شناسنامه الکترونیکی قابلیت صدور برای دست‌کم ۳۰ کلنی را دارد، گفت: به دنبال ثبت محور شدن تقاضای شناسنامه زنبورداری، بخش زیادی از بروکراسی اداری حذف و تاکنون ۱۵ هزار و ۵۰۰ شناسنامه الکترونیکی صادر شده است.

 

او با اشاره به کوچ سالیانه و استقرار زنبورستان‌ها گفت: مقررات کوچ از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین سال نو قبل از کوچ به سازمان استان‌ها ابلاغ می‌شود تا مجوز برای کوچ و استقرار زنبورستان‌ها صادر شود، به این ترتیب زنبورداری که قصد جابجایی کُلُنی را دارد باید از مراجع قانونی مبدا و مقصد با حفظ ضوابط برای صیانت از سرمایه خود، اجازه کوچ و استقرار دریافت کند.

 

مجری طرح زنبورداری بر اساس آمار سرشماری سال ۱۴۰۲ گفت: امسال سرشماری از ۱۸ مهر با مشارکت ۷ هزار نفر از کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها به مدت دو هفته در یک‌هزار و ۵۰۰ مرکز خدمات کشاورزی انجام و با این روش ۱۱ میلیون و ۴۳۲ هزار کلنی زنبور عسل سرشماری شد.

 

او  در این سرشماری میزان تولید عسل کشور را ۱۲۱ هزار تن، ژل رویال را ۹ تن و ۱۴۲ کیلوگرم، موم را ۲ هزار و ۷۳۵ تن، گرده گل را ۸۸۵ تن و بره‌موم را ۱۸۳ تن اعلام کرد.

 

اکبرپور در ادامه افزود: ۷۳ هزار تن شکر از ابتدای دولت سیزدهم برای تغذیه ملکه در نوبت بهاره، پاییز و زمستان‌گذرانی اختصاص یافته است، در سال ۱۴۰۲، ۲۰ هزار تن شکر با محوریت اتحادیه سراسری زنبورداران ایران زمین و تشکل‌های استانی توزیع شد که ۱۳ هزار تن آن جذب شد.

 

این مقام مسئول ادامه داد: به طور متوسط هر کلنی به ۱۰ کیلوگرم شکر در سه نوبت بهاره، پاییز و زمستان‌گذرانی نیاز دارد که در پایان سال ۱۴۰۲ براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار، اختصاص نهاده از طریق سامانه بازارگاه انجام گرفت.

 

اکبرپور در رابطه با اختصاص وام و تسهیلات به صنعت زنبورداری گفت: از ابتدای دولت سیزدهم تاکنون به یک هزار و ۷۰۸ واحد زنبورداری متقاضی تسهیلات، ۲۱۱ میلیارد تومان وام پرداخت شده است و ۱۵۷ فقره تسهیلات به مبلغ ۴۴ میلیارد تومان در قالب قرض‌الحسنه به متقاضیان خرید نهاده اختصاص یافته است.

 

مجری طرح زنبورداری از ظرفیت ۱۰ هزار تنی صادرات عسل خبر داد و گفت: پتانسیل مناسبی در کشور وجود دارد که به طور کامل از آن استفاده نشده است به طوریکه در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۲، یک هزار و ۳۱۱ تن عسل به کشورهای مختلف صادر شده است. 

 

او در رابطه با توسعه صادرات عسل بیان کرد: انعقاد تفاهم‌نامه با چین و پیگیری برای تعاملات با ارمنستان از جمله طرح‌های در دست اقدام است، با روسیه هم در حال رایزنی هستیم.

 

اکبرپور ادامه داد: ارمنستان و قرقیزستان دروازه ورود ما به اروپا و اوراسیا هستند که به دلیل صفر بودن نرخ تعرفه ترجیحی عسل به راحتی محصول خود را با هزینه کمتر به کشورهای مقصد صادر کنیم.

 

وی در پایان گفت: زنبورداری صنعت پربازده است و این صنعت با ۹۵ هزار بهره‌بردار تولیدات سلامت محور را عرضه می‌کند و علاوه بر تولید در گرده‌افشانی محصولات کشاورزی مانند بادام و آفتابگردان نقش تعیین‌ کننده دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا