اقتصاد

پروژه‌های نهضت ملی مسکن چشم انتظار پرداخت آورده متقاضیان است

در حالی که بسیاری از متقاضیان حدود دو سال پیش برای نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند  بعد از گذشت دو سال اکنون پیشرفت فیزیکی  این پروژه‌ها به حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد رسیده است چراکه دولت تا یک سال و نیم گذشته در مرحله تامین اراضی بود و بخش عمده‌ای از واحد‌های مسکونی در شهر‌های مختلف فاقد اراضی بودند و دولت در طی این مدت سعی کرد با الحاق اراضی و  همچنین  دریافت اراضی از دستگاه‌های مختلف بتواند اراضی مورد نیاز برای حدود ۴ میلیون متقاضی ثبت نام کننده را تامین کند.

طبق آخرین آمار‌های ارائه شده از سوی ارسلان مالکی معاون وزیر راه و شهرسازی به باشگاه خبرنگاران جوان ۶ میلیون و ۵۴۶ هزار و ۸۳۲ نفر از سراسر کشور در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند که بیش از ۴ میلیون و ۷۳۰ هزار نفر متقاضی واجد ۳ شرط بودند و بیش از یک میلیون و ۶۶۴ هزار و ۵۷۰ نفر تایید نهایی شده‌اند و میزان اراضی شناسایی شده در محدوده شهر‌های فعلی (بدون احتساب شهرک‌ها) به ۴۰ هزار و ۶۱۷ هکتار رسیده است. ۱۷ هزار و ۱۹۵ هکتار زمین در مراحل مختلف الحاق قرار دارد و در مجموع  ۷۳ هزار و ۳۲۱ هکتار زمین شناسایی شده که پس از طی مراحل قانونی در قالب‌های مختلف باید به متقاضیان داده شود.

وی در ادامه به تفکیک استان‌ها بر اساس بیشترین متقاضی تایید نهایی شده پرداخت و گفت: استان‌های فارس، تهران و اصفهان و جنوب کرمان دارای بیشترین متقاضی نهایی در طرح نهضت ملی مسکن هستند.

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن در ادامه ۴ استان دارای بیشترین زمین تامین شده را اعلام کرد و گفت: استان خراسان رضوی دارای بیشترین زمین تامین شده و به میزان ۹۱ هزار و ۱۶۰ واحد است. پس از آن فارس با ۷۲ هزار و ۴۰۰ واحد، تهران با ۷۶ هزار و ۸۸۲ واحد و جنوب کرمان با ۴ هزار و ۶۰۹ واحد قرار دارند.

بر اساس این گزارش به گفته بسیاری از مسئولان در صورتی که متقاضیان در پرداخت آورده و همچنین بانک‌ها در پرداخت تسهیلات همکاری لازم را داشته باشند روند و سرعت اجرای پروژه‌ها بسیار افزایش می‌یابد به طوری که در  برخی از شهر‌ها با توجه به آنکه متقاضیان آورده‌های خود را زودتر پرداخت کرده بودند به مرحله افتتاح و بهره برداری رسیده و تعدادی از آن‌ها  همزمان با نزدیک شدن  به دهه فجر افتتاح خواهند شد.

تعدادی از پروژه‌ها در بخش بافت‌های فرسوده است به طوری که طبق اعلام محمد آیینی مدیرعامل شرکت باز آفرینی شهری کشور به باشگاه خبرنگاران جوان، برنامه‌ریزی شده تا برای دهه فجر ۳۰ هزار واحد بهره‌برداری شود که تاکنون بیش از ۵ هزار واحد در نقاط مختلف کشور در قالب سفر‌های استانی رئیس‌جمهوری و وزیر راه و شهرسازی در استان‌های فارس، کردستان، چهارمحال و بختیاری، البرز، گلستان، زنجان و اردبیل بهره‌برداری شد.

آیینی در خصوص خدمات روبنایی و فعالیت‌های شرکت بازآفرینی بیان کرد: شرکت بازآفرینی شهری ایران در حوزه محرومیت‌زدایی و توانمندسازی به ویژه در سکونتگاه‌های غیررسمی اقدامات قابل‌توجهی را به انجام رسانده است. در ابتدای دولت سیزدهم یک هزار و ۲۴۵ پروژه نیمه تمام در این بخش باقیمانده بود که ما تمامی تلاش خود را صرف کردیم تا این پروژه‌های رها شده و نیمه تمام را تکمیل کنیم.

گفتنی است، در صورتی که متقاضیان آورده‌های خود را زودتر تکمیل کنند روند ساخت پروژه‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌شود به طوری که آرش صیادی مدیرعامل شرکت عمران پرند به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: حدود یک هزار و ۴۴۰ پروژه نهضت ملی مسکن در قالب چند بلوک در شهر جدید پرند از خرداد ماه سال گذشته آغاز شده که در حال حاضر حدود ۴۰۰ واحد از این پروژه‌ها به اتمام رسیده است که علت اصلی تسریع ساخت این پروژه‌ها مربوط به تزریق آورده متقاضیان و همچنین پرداخت تسهیلات نهضت ملی مسکن است؛ به طوری که اگر به این پروژه‌ها آورده لازم تزریق شود شاهد تسریع در اجرای پروژه‌ها خواهیم بود. برای حدود ۴۰۰ پروژه خوشبختانه متقاضیان در پرند به موقع آورده‌های خود را پرداخت کردند که همین امر خود باعث شد که روند کار با سرعت بیشتری اجرا شود.

براساس این گزارش حال با توجه به آنکه بیش از ۷۳ هزار هکتار اراضی در شهر‌های مختلف کشور برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن شناسایی شده است بنابراین اگر همکاری بانک‌ها در پرداخت تسهیلات افزایش یابد و همچنین متقاضیان آورده‌های خود را به موقع پرداخت کنند امید می‌رود که بخش زیادی از پروژه‌ها تا پایان دولت به بهره برداری برسد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا