اقتصاد

کاهش توجه به گزارش‌های فصلی شرکت‌های بورسی با افزایش فاکتور ترس

رباب وفایی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: اول هفته دستورالعمل فروش خوراک (نفت) به پالایشگاه‌ها و خرید فرآورده‌های اصلی (گازوئیل و بنزین و غیره) از آن‌ها منتشر شد. به این ترتیب تحت تاثیر جو منفی حاکم شده در گروه پالایشی به دلیل کاهش قیمت بنزین خریداری شده از آن‌ها (خصوصا بنزین معمولی با اکتان ۸۷) تقریبا همه بازار منفی شد و سهامداران بورسی دوباره شوک جدیدی را تجربه کردند.

این کارشناس بازار سرمایه می‌گوید: جو منفی کل هفته ادامه دار بود و چهارشنبه با تعادل به کار خود پایان داد. وقتی فاکتور ترس پررنگ می‌شود، کسی به اخبار مثبت توجه نمي کند. برخلاف انتظار، کسی به گزارش‌های خوب شرکت‌های مختلف توجه نکرد. البته در روز‌های آتی با شفاف‌تر شدن فضا و فروکش کردن هیجان منفی، احتمالا توجه به گزارش‌ها بیشتر خواهد شد.

او افزود: وقتی در بازار پنیک بوجود می‌آید، نماد‌های کوچک به شدت بد رفتاری می‌کنند. به همین دلیل اثر روند نزولی در پرتفو‌های سرمایه گذاران خرد بیشتر احساس می‌شود. خروج پول‌ها از سهام و حق تقدم و همچنین صندوق‌های با درآمد ثابت، به هدف سرمایه گذاری در سایر بخش‌های اقتصاد است که تلاطم را در بازار‌های موازی بیشتر خواهد کرد.

وفایی می‌گويد: ارزش دلاری بازار بورس ایران برمبنای دلار نیما به ۲۱۶ و بر مبنای دلار آزاد به ۱۵۴ میلیارد دلار رسید. اکثریت دوره‌ها رشد دلار باعث رشد بازار بورس شده، ولی این‌بار بخاطر عوامل بیرونی و غیراقتصادی نه تنها موثر نبوده بلکه معکوس نیز بود. اما تداوم این روند قطعا استارت بازار را خواهد زد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا