اقتصاد

کشاورزان مدیریت برداشت از منابع آب‌های زیرزمینی را در دستور کار قرار دهند

رئیس مرکز خشکسالی گفت: کشاورزان مدیریت برداشت از منابع آب های زیرزمینی را در دستورکار قرار دهند چراکه استفاده بی رویه منجر به فرونشست زمین می شود.

احد وظیفه در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: بنابر آخرین آمار از ابتدای سال آبی جاری تا ۲۸ اسفندماه، مجموع بارش کشور بیش از ۱۱۱ میلی متر بود که ۴۲ میلی متر معادل ۲۷.۵ درصد کمتر از نرمال است.

به گفته او، طبق آمار و بولتن های هواشناسی، استان های کهگیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری، فارس، لرستان، هرمزگان، کرمان، جنوب غرب و جنوب بیشترین ناهنجاری را داشتند. همچنین استان تهران ۶۱ میلی متر کمتر از نرمال بارش دریافت کردند.

وظیفه ادامه داد: در بازه زمانی فروردین، اردیبهشت و خرداد بارش ها گرایش به نرمال دارند و برآوردها حاکی از آن است در ۲ هفته اول فروردین شرایط نسبتا مناسب است که امید اریم تحقق یابد.

رئیس مرکز خشکسالی با بیان اینکه فصل بهار با تغییرات آب و هوایی زیادی روبروست، افزود: مدل ها نشان می دهد که فصل بهار پربارش است، از این رو امیدواریم با احتمال بیشتری بارش ها نرمال باشد.

او با بیان اینکه کشت آبی در برخی استان ها دچار تنگناست، گفت: با توجه به شعار روز جهانی آب مبنی بر آب زیرزمینی گنجینه پنهان امیدواریم که کشاورزان از برداشت بی رویه آب های زیرزمینی خودداری کنند.

وظیفه با تاکید بر مدیریت استفاده از منابع آب افزود: کشاورزان همه استان ها بسته به شرایط اقلیمی محلول پاشی، کودپاشی و اقدامات لازم را انجام دهند.

رئیس مرکز خشکسالی گفت:کشاورزان از برداشت بی رویه آب های زیرزمینی جلوگیری کنند چراکه این امر منجر به فرونشست زمین می شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا