اقتصاد

کشاورزان و باغداران هشدار‌های بارش و وزش باد را جدی بگیرند

پروین رفیعی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت: با توجه به هشدار‌های هواشناسی به کشاورزان توصیه می‌شود که زهکشی و پاکسازی مسیر آب باغات را در دستور کار قرار دهند.

به گفته او، به باغداران توصیه می‌شود که از انجام آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی بدلیل بارش‌های پیش رو اجتناب کنند.

رفیعی با تاکید بر اطمینان از استحکام سازه‌های گلخانه‌ای افزود: باغداران نسبت به حفاظت از محصولات باغی و مزارع صیفی جات در برابر وزش باد شدید اقدام کنند.

کارشناس هواشناسی کشاورزی ادامه داد: پرورش دهندگان ماهی نسبت به پاکسازی و تنظیم دریچه ورودی آب استخر‌ها اقدام کنند. همچنین دامداران و عشایر از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و مسیل‌ها اجتناب کنند.

او با تاکید بر حفاظت از کندو‌ها در برابر وزش باد شدید، گفت: کشاورزان از تردد ماشین آلات بر روی مزارع بدلیل رگبار و رعد و برق در روز‌های آتی اجتناب کنند.

براساس اعلام مرکز پایش هواشناسی کشاورزی، از ابتدای سال زراعی تا ۲۵ اسفند مجموع بارش کشور ۱۱‌۱.۴ میلی متر، مدت مشابه سال قبل ۱۳۸ میلی متر و بلندمدت ۱۵۳.۶ میلی متر بوده است که این امر کاهش ۱۹.۲ درصدی بارش نسبت به سال قبل و ۲۷.۵ درصدی دوره نرمال را نشان می‌دهد.

بنابر نقشه‌های هواشناسی، امروز با ورود سامانه بارشی در شمال غرب، غرب، برخی نقاط جنوب غرب، استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و زاگرس مرکزی بارش باران، رعد و برق و وزش باد شدید موقت و در نقاط مستعد بارش تگرگ و گرد و خاک و در نقاط مرتفع بارش برف پیش بینی می‌شود.

روز سه شنبه فعالیت سامانه بارشی در مناطق شمال غرب، غرب، برخی نقاط جنوب غرب و استان‌های واقع در دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی و زاگرس مرکزی تشدید می‌شود و همچنین مناطقی از مرکز کشور و شمال شرق را در بر می‌گیرد.

گفتنی است بیشترین فعالیت سامانه بارشی طی روز‌های دوشنبه و سه شنبه در استان‌های خوزستان، لرستان، کرمانشاه، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد، شمال فارس و غرب استان اصفهان بارش پیش بینی می‌شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا