اقتصاد

۱۱ سد کشور به پرشدگی ۱۰۰ درصدی رسیدند

بر اساس تازه‌ترین آمار منابع آبی کشور، حجم آب ورودی به سد‌ها در سال آبی ۱۴۰۲-۱۴۰۳ نسبت به سال آبی کاهش ۹ درصدی داشته و از ۲۷.۵۵ میلیارد مترمکعب در سال قبل، به ۲۵.۰۳ میلیارد مترمکعب در سال آبی جاری رسیده است. خروجی سد‌ها بدون تغییر محسوسی نسبت به سال گذشته افزایش حدودا ۵۰ میلیون مترمکعبی داشته و از ۱۵ میلیارد و ۶۶۰ میلیون مترمکعب در سال گذشته به ۱۵ میلیارد و ۷۱۰ میلیون مترمکعب رسیده است.

به طور کلی هم در شرایط فعلی موجودی سد‌های کشور نیز اختلاف زیادی با مدت مشابه سال گذشته ندارد. ارقام نشان می‌دهد که سال گذشته در همین ایام موجودی مخازن ۳۰ میلیارد و ۹۸۰ میلیون مترمکعب بوده و امسال این رقم به کمی بیشتر از ۳۱ میلیارد مترمکعب رسیده است. این رقم معادل ۶۲ درصد پرشدگی مخازن سد‌های کشور است.

در ادامه که می‌توانید جزئیاتی از وضعیت سد‌های مهم کشور را ببینید؛ قابل مشاهده است که ۱۱ سد کشور شامل سد ارس در استان آذربایجان شرقی، سد شهید قنبری در آذربایجان غربی، سد جگین در هرمزگان، سد کوثر در کهگیلویه و بویر احمد، سد رودبار در لرستان، سد‌های قشلاق و آزاد در کردستان، سد‌های پیشین، زیردان، خیرآباد و ماشکید علیا در سیستان و بلوچستان و سد ایلام در استان ایلام به پرشدگی ۱۰۰ درصدی رسیده اند.

وضعیت پرشدگی سد‌های تهران نیز همچنان در وضعیت کاهش نسبت به سال گذشته قرار دارد و ۱۱ درصد نسبت به سال آبی گذشته موجودی کمتری دارد و پرشدگی ۵ سد اصلی تهران مجموعا به ۲۱ درصد می‌رسد.

همچنین ارتفاع کل ریزش‌های جوی کشور معادل ۱۸۹.۹ میلیمتر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۲۰۹.۲میلیمتر) ۹ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۸۰.۸میلیمتر) ۵ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

وضعیت بارش ها

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا