اخبار روز برندهای ایران

توجه برندسازی از عطر و رایحه ایرانی

پایگاه خبری برندسازی، دبیر شورای فرهنگ عمومی گفت: صنعت عطرسازی توجه کمی به ظرفیت‌های بومی و داخلی به منظور برندسازی از عطر و رایحه ایرانی داشته است.سید مجید امامی دبیر شورای فرهنگ عمومی در خصوص نخستین رویداد ملی عطر و رایحه ایرانی گفت: عطر و رایحه تأثیر به سزایی در ثبت خاطرات و روایت‌های گذشته فرد دارد. علاوه بر یافته‌های علمی، حافظه خود ما نیز این گزاره را تأیید می‌کند؛ ما معتقدیم عطر و رایحه نیز مانند سایر نمادهای دیداری و شنیداری می‌توانند نقش فرهنگی داشته باشند و در افق کلان یک جامعه بخشی از هویت ملی آحاد مردم را تشکیل دهد. با چنین دیدگاهی می‌توان عطر و رایحه ایرانی را به عنوان بخشی از هویت ملی و آن چیزی که باعث تعلق خاطر فرد به میهن و فرهنگ زیستی اش تصور نمود و در راستای تقویت آن برنامه ریزی نمود. رویداد ملی عطر و رایحه ایرانی این هدف را دنبال می‌کند و تقویت همبستگی اجتماعی را از دریچه خاطرات و هویت فردی آحاد جامعه دنبال می‌کند و در تلاش است تا صورت‌بندی جدیدی از جایگاه عطر و رایحه در هویت ملی افراد را معرفی نماید.

وی ادامه داد: گستره جغرافیایی و شرایط آب و هوایی کشورمان به گونه‌ای است که تنوع بالایی از گیاهان معطر در آن رشد می‌کنند. با این حال تا قبل از این عمده مصارف این گیاهان در جهات دارویی، سلامت و پزشکی بوده است و متأسفانه صنعت عطرسازی توجه کمی به ظرفیت‌های بومی و داخلی به منظور برندسازی از عطر و رایحه ایرانی داشته است. گیاهانی مانند گل محمدی و زعفران و حتی چای ایرانی ظرفیت معرفی به صنعت عطرسازی داشته اند اما همیشه به سراغ رایحه‌های دیگر تولیدشده در سایر کشورها و فرهنگ‌ها رفته‌ایم.

امامی افزود: مقصود ما در این رویداد این است که بگوییم ایران هم می‌تواند رایحه به خصوص خودش را داشته باشد مثلاً گل محمدی که مظهری از رایحه نبوی در حافظه تاریخی و فرهنگ عمومی ایرانیان است مثال روشنی از ماهیت فرهنگی عطر و رایحه است و این امر را بر ما ضروری می‌نماید که در این زمینه به صورت فعالانه تولید محصول و ادبیات کنیم.

دبیر شورای فرهنگ عمومی گفت: «اولین رویداد ملی عطر و رایحه ایرانی» با مشارکت فعالان بخش خصوصی، مسئولان و نهادهای مؤثر و مشارکت‌آفرینی عموم مردم برگزار خواهد شد و قرارگاه نوآوری فرهنگی و نشاط اجتماعی دبیرخانه شورای فرهنگ عمومی کشور راهبری این رویداد را برعهده دارد. اطلاعات تکمیلی از زمان برگزاری این رویداد نیز متعاقباً اعلام می‌شود.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا