اقتصاد

چراغ سبز اتحادیه اروپا برای ممنوعیت واردات گاز روسیه

پایگاه خبری برندسازی، اتحادیه اروپا در تلاش برای کاهش بیشتر دریافت گاز روسیه، پیش نویس قانونی را تدوین کرده که به کشورهای عضو اجازه می دهد نگذارند شرکت های روسی و بلاروسی، ظرفیت خطوط لوله گاز در این بلوک را رزرو کنند.

این پیشنهاد شامل دسترسی به پایانه های گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) اتحادیه اروپا هم می شود. این پیشنهاد در بحبوحه درخواست ها برای ممنوعیت واردات ال‌ان‌جی روسیه مطرح شده که شاهد رکوردزنی واردات در سال میلادی جاری بوده است.

یکی از منابع آگاه در بروکسل به روزنامه فایننشیال تایمز گفت: جنبه دیگری از این لایحه قانون، این است که به شرکت های اروپایی که قراردادهای فعلی با شرکت های گاز روسیه یا بلاروس دارند، اجازه می دهد از تعهدات قراردادی خود بدون پرداخت جریمه های مربوطه، شانه خالی کنند.

بر اساس این سند که توسط روزنامه فایننشیال تایمز مشاهده شده است، اعضای اتحادیه اروپا در صورت لزوم برای حفاظت از منافع امنیتی ضروری خود، مجاز خواهند بود تا به صورت جزئی یا در صورت توجیه، به صورت کامل، دسترسی به زیرساخت‌ها را برای اپراتورهای گاز روسیه و بلاروس محدود کنند.

عرضه گاز روسیه به اتحادیه اروپا از طریق خط لوله، امسال نسبت به سال گذشته کاهش قابل توجهی پیدا کرده است. طبق برآورد بانک VTB روسیه، میانگین روزانه در سال جاری می تواند تنها ۲۱ میلیارد متر مکعب باشد که در مقایسه با سال میلادی گذشته، حدود ۶۶ درصد کاهش یافته است. این بانک اعلام کرده که این کاهش در مقایسه با میزان صادرات سال ۲۰۲۱، شش برابر خواهد بود.

روزنامه فایننشیال تایمز با استناد به آمار یورواستات نوشت: واردات گاز روسیه به اتحادیه اروپا در سه ماهه سوم سال میلادی جاری، ۱۲ درصد از کل واردات این بلوک را به خود اختصاص داد که به میزان چشمگیری کمتر از سهم بیش از ۴۰ درصدی گاز روسیه قبل از جنگ در اوکراین است.

پارلمان اروپا قرار است روز جاری درباره قانون جدید گاز رای‌گیری کند و پس از آن، دولت‌های عضو این قانون را رسما تائید می کنند. اتحادیه اروپا تصریح کرده است که باید تا سال ۲۰۲۷، واردات نفت، گاز و زغال سنگ از روسیه، پایان پیدا کند.

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا