اخبار روز برندهای ایران

معاون اول رئیس‌جمهوری: موانع موجود در مسیر همکاری برندهای ایرانی و چینی را برطرف می کنیم

پایگاه خبری برندسازی، معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: موانع موجود در مسیر همکاری برندهای ایرانی و چینی را برطرف و بستر لازم را برای روابط باثبات و پرمنفعت برای هر دو طرف فراهم کنیم.

محمد مخبر در جریان سفر به شانگهای در همایش تجاری ایران و چین که در هتل پریموس و با حضور تجار و فعالان اقتصادی دو کشور برگزار شد، اظهار کرد: سفر تاریخی رئیس‌جمهوری به جمهوری خلق چین در فوریه سال جاری و ملاقات وی با شی جین پینگ رئیس‌جمهوری کشور دوست چین، به واقع فصل جدیدی از روابط رو به گسترش ایران و چین در غرب و شرق قاره آسیا را رقم زد. بی‌تردید اراده و تأکید رهبران دو کشور بر تعمیق هرچه بیشتر مناسبات، ما را موظف ساخته است تا تمام تلاش خود را برای اجرا کردن این مهم، پیش گیریم.

معاون اول رئیس جمهور با تاکید بر اینکه نگاه استراتژیک و راهبردی دولت ایران، توسعه و تعمیق روابط با کشورهای همسایه، هدف و گروه بریکس و کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و به ویژه چین است، تصریح کرد: البته ضرورت گسترش روابط اقتصادی و تجاری با کشورهای همسایه و هدف، بر مبنای شناخت دقیق از ظرفیت‌ها و مزیت‌های این کشورها استوار است.

 مخبر ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران امروز دستاوردهای بسیار ارزشمند و بعضا منحصربفردی را دارد و به عنوان یک قدرت بانفوذ و تعیین‌کننده منطقه‌ای برای دوست و دشمن شناخته شده است.

وی یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران از نظر مجموع ذخایر شناخته شده نفت و گاز رتبه اول جهان است و از نظر تنوع و ذخایر قابل برداشت رتبه هفتم جهان و اگر عملیات اکتشافی کامل انجام شود رتبه سوم را در اختیار دارد.

معاون اول‌ رئیس‌جمهوری موقعیت سرزمینی و راهبردی ایران را از نظر کریدورهای شمال-جنوب و شرق – غرب، موقعیتی منحصر به فرد دانست و اظهار کرد: در صورت سرمایه‌گذاری و تکمیل زیرساخت‌ها، بسیاری از کشورهای جهان، از آسیای جنوب شرقی تا اروپا و کشورهای همسایه، از مزایای آن می‌توانند برخوردار شوند و با توجه به سواحل دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان و نگاه اقتصادی دریامحور، امکان خلق ثروت، اشتغال، تولید و واردات وجود دارد.

مخبر افزود: جمهوری اسلامی ایران در راستای تقویت صلح، ثبات، امنیت در منطقه و دستیابی به همگرایی پایدار، در تلاش است تا با بهره‌گیری از ظرفیت‌های اقتصادی و موقیعت سرزمینی در مواصلات و ترانزیت، به تقویت مناسبات تجاری خود با کشورهای هدف به خصوص چین بپردازد. قرار گرفتن بر سر چهارراه مسیرهای ترانزیتی، از جمله کریدورهای شمال- جنوب و مسیر ترانزیتی چابهار – آسیای میانه، کریدور شرق – غرب و ابتکار کمربند -راه چین، دسترسی به آب‌های آزاد از طریق خلیج فارس، دریای عمان و دریای خزر و دارا بودن بندرهای کلیدی نظیر بندرعباس، چابهار، بندر امام، امیر آباد و کاسپین، این امکان را در اختیار  ایران قرار داده است که بتواند شریک مناسب و پایداری برای همه کشورهای دوست خصوصا چین باشد.

وی از آمادگی جمهوری اسلامی برای صادرات شیلات و محصولات کشاورزی به چین خبر داد و تصریح کرد: بخش‌های خصوصی دو کشور در این زمینه ها باید فعال تر شوند و همکاری‌های خود را ارتقا دهند.

 مخبر اظهار کرد: در این ارتباط باید در ایجاد کارگروه مشترک همکاری‌های کشاورزی و شیلاتی دو کشور تسریع شود ضمن آنکه بستر و امکان لازم برای انتقال فن‌آوری به داخل در حوزه کشاورزی، آبیاری و دامپروری از کشور چین وجود دارد.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به وجود زمینه استفاده از فرصت‌های سرمایه گذاری مشترک در حوزه‌های دانش بنیان، واکسن و سرمایه گذاری و راه اندازی خط تولید مشترک در برخی از کشورها، بر ضرورت توسعه همکاری در زمینه فناوری‌های مرتبط با مدیریت منابع آب، فناوریهای مرتبط با محیط زیست، تولید انرژی های تجدیدپذیر، تولید انرژی از ضایعات و آموزش‌های فنی و حرفه ای، انتقال تکنولوژی های دانش بنیان به ایران به ویژه فناوری سبز تاکید کرد.

مخبر با تاکید بر لزوم حضور جدی فعالان اقتصادی بخش خصوصی ایرانی در نمایشگاه‌های بین المللی تخصصی در چین، تدوین و تعریف سازوکار حقوقی حل اختلافات تجاری، اظهار کرد: ایجاد خط سبز گمرکی برای توسعه تجارت با چین، توسعه صادرات محصولات برند حلال، توجه به استفاده از ظرفیت تجارت الکترونیکی فرامرزی برای فروش کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی، به ویژه در کشور چین – با توجه به صفر بودن تعرفه کالاها در بستر تجارت الکترونیک فرامرزی – باید در دستور کار مشترک طرفین قرار گیرد.

وی تاکید کرد: ظرفیت قابل توجه همکاری شرکت‌های دو کشور در بخش نفت و گاز از طریق سرمایه گذاری در توسعه میادین نفتی با تأکید بر میادین مشترک، توسعه میادین گازی، مشارکت راهبردی سه جانبه ایران  – چین – پاکستان در پروژه آی پی (IP) و انتقال گاز، مشارکت راهبردی سه جانبه ایران – چین- ترکمنستان جهت سواپ گاز از ترکمنستان به سواحل مکران، پروژه ایران در احداث مجتمع های گاز طبیعی با اولویت ال ان جی (LNG) و بسترسازی برای واردات LNG و سرمایه گذاری شرکت‌های چینی در صنعت پتروشیمی ایران باید با اهتمام ویژه همراه شود.

معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران ظرفیت‌های بالایی در زمینه صدور خدمات فنی و مهندسی و همچنین همکاری در حوزه فناوری‌های نو برخوردار است و از همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری مشترک در این زمینه نیز استقبال می‌کند، گفت: برای همکاری شرکت‌های خودروسازی بزرگ ایران با طرف‌های چینی آمادگی داریم و برای گسترش همکاری‌ها در سطح تولید مشترک و انتقال تکنولوژی بالاخص در حوزه ماشین آلات، معادن و صنایع معدنی و لزوم تعریف الگوهای مختلف همکاری از خرید ماشین آلات، سرمایه‌گذاری و تولید مشترک تا انتقال تکنولوژی باید گام‌هایی عملی تعریف شود.

مخبر تصریح کرد: انتظار داریم که دولت چین شرکت‌های نفتی بزرگ خود را برای حضور و سرمایه‌گذاری مشترک در پروژه‌های نفت و گاز ایران تشویق کند. شرکت‌های بزرگ ایرانی نیز برای صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی به چین آمادگی کامل دارند.

وی ادامه داد: با توجه به راه‌اندازی مرکز توسعه صادرات محصولات دانش‌بنیان در چین در سال ۲۰۱۴، برگزاری نشست‌های تجاری – فناوری با هدف توسعه بسترهای وارداتی شرکت‌های دانش‌بنیان و توسعه صادرات ۵۰ شرکت دانش‌بنیان ایرانی در حوزه‌های مواد پیشرفته، الکترونیک، دارو و تجهیزات پزشکی به چین، برگزاری نشست تجاری مشترک بین شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی و شرکت‌های چینی توصیه می‌شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در این همایش روابط دیرینه ایران و چین را مثبت ارزیابی کرد و گفت: این روابط امروز بیش از هر زمان دیگر پتانسیل رشد و توسعه دارد و فرصت‌های متعددی پیش روی تسهیل تجارت و رشد اقتصادی دو کشور قرار دارد.

عباس علی‌آبادی همچنین بر لزوم توسعه تجارت میان ایران و چین تاکید کرد و گفت: ایران از تجربیات و دستاوردهای قابل توجهی در زمینه‌های مختلف برخوردار است که برای تجار و بازرگانان چینی جذاب خواهد بود.

در این مراسم محسن بختیار سفیر ایران در چین، این نشست را فرصتی برای معرفی ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور برشمرد و تاکید کرد: سفارت ایران با همه توان در راستای توسعه همه جانبه مناسبات تجاری تهران – پکن حرکت خواهد کرد.

همچنین مدیرعال دو شرکت پتروشیمی و پلیمری در این همایش گزارشی از وضعیت و ظرفیت تولید شرکت خود ارائه کردند.

در این مراسم مدیرعامل یک شرکت چینی فعال در زمینه فناوری اطلاعات هم گزارشی از توانمندی‌های این شرکت در زمینه بررسی، یکپارچه سازی و دیجیتالی کردن داده با استفاده از هوش مصنوعی و نوآوری در حوزه فروش ارائه کرد.

همچنین پس از این نشست عالی، تعدادی از مدیران شرکت‌های بزرگ چینی به صورت دوجانبه درباره پیشنهادات و پروژه‌های مشترک با معاون اول رئیس‌جمهوری گفت‌وگو و تفاهم کردند.

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا