اخبار روز برندهای ایران

فقدان برندسازی مهمترین مانع برای رشد پسته خراسان رضوی

پایگاه خبری برندسازی، در زمان حاضر خام‌فروشی و فقدان برند مهمترین مانع برای رشد ارزش افزوده بخش کشاورزی و صنایع وابسته مه ولات به عنوان قطب تولید پسته خراسان رضوی است.

رییس جهاد کشاورزی مه‌ولات در جنوب خراسان رضوی گفت:  آغاز برداشت پسته از باغات مه ولات که تا اواخر مهر ماه امسال ادامه دارد، گفت: امسال ۲۱ هزار و ۳۴۰ هکتار از زمین های کشاورزی و باغات شهرستان به کشت پسته اختصاص یافت که با نظر گرفتن چالش هایی همچون خشکسالی و سهمیه بندی برق آمار قابل قبولی است.

وی افزود: هم اکنون حدود ۱۰۰ کارخانه و کارگاه فراوری پسته در مه ولات فعالیت دارد اما چون کارکرد آنها فقط در حد پوست کنی و خشک کردن محصول است؛ ثمره تلاش کشاورزان به صورت خام فروشی صادر شده و ارزش افزوده آن نصیب دیگران می شود.

رییس جهاد و کشاورزی مه ولات اظهار کرد: ۷۰ درصد رقم تولیدی پسته این شهرستان گونه “بادامی سفید” و در زمره بهترین و معروفترین پسته ایران است اما به سبب خام فروشی با برند تجار دیگر استانها به مصرف داخلی و صادرات می‌رسد.

ساربان میانگین تولید مه ولات را حدود ۱۰۰ هزار تن پسته تر و نزدیک به ۲۵ هزار تن محصول خشک اعلام و اظهار کرد: ۳۰ درصد پسته این شهرستان به مصرف داخل کشور و بقیه عمدتا به کشورهای روسیه، چین، هند و پاکستان صادر می شود و کشاورزان مه ولات از این درآمد ارزی سهمی ندارند.

وی فقدان نمایندگی گمرک و پایانه صادراتی پسته در مه ولات را یکی از چالشهای پیش روی تولید کنندگان شهرستان عنوان و اظهار کرد: اکنون کشاورزان منطقه درگیر دلال بازی، واسطه گری و خام فروشی هستند چراکه در فصل برداشت، دلالان از اقصی نقاط کشور به این شهرستان آمده و دسترنج باغداران را بصورت خام یا فله خریداری کرده و پس از برندسازی و بسته بندی از دیگر پایانه های صادراتی کشور به قیمت بسیار بالاتری صادر می کنند.

وی اضافه کرد: در سفر سال گذشته رییس جمهور به خراسان رضوی درخواست احداث بارانداز و نمایندگی گمرک مه ولات به دولت ارایه و موافقت وزیر اقتصاد نیز اخذ شد که در این رابطه متقاضیان بخش خصوصی هم پای کار آمده و حتی خرید زمین و صدور موافقت اصولی انجام شد اما هنوز در حد مقدمات اولیه است.

وی افزود: فرمانداری، اداره جهاد کشاورزی و دیگر ادارات مه ولات از کارآفرینان برای سرمایه گذاری در این بخش و نیز ایجاد صنایع تبدیلی و فراوری دعوت به عمل آورده و آمادگی هر گونه همکاری، مساعدت و ارایه تسهیلات بانکی را نیز دارند.

مدیر جهاد کشاورزی مه ولات به دیگر اقدامات با هدف ایجاد ارزش افزوده محصول پسته این شهرستان اشاره کرد و گفت: امسال و با پایان فصل برداشت، دومین جشنواره ملی پسته را به میزبانی مه‌ولات برگزار می کنیم تا بتوانیم برند اصلی پسته شهرستان را به جامعه صادراتی ایران هر چه بیشتر و بهتر معرفی کنیم.
ساربان با بیان اینکه نخستین بار سال ۸۲ این جشنواره در سطح ملی برگزار شد، گفت: همچنین امسال و با برپایی این جشنواره قصد داریم به کمک کشاورزان و با جذب سرمایه گذاران در خصوص ایجاد بارانداز پسته شرق کشور و توسعه صنایع تبدیلی همچون روغن‌گیری و بسته‌بندی اقدامات لازم را توسعه و تعمیم بخشیم.
شهرستان مه ولات به مرکزیت شهر فیض آباد در ۲۰۷ کیلومتری جنوب مشهد و همسایه تربت حیدریه، کاشمر و گناباد است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا