اقتصاد

حفظ بازارهای صادراتی در گرو حذف الزام رفع تعهدات ارزی است

پایگاه خبری برندسازی، دبیر اجرایی اتاق بازرگانی اهواز گفت: مساله رفع تعهد ارزی باعث شده است که نتوانیم از ظرفیت‌های بازار صادراتی خود به درستی استفاده کنیم.

محمد نجفیان امروز ۳۰ مهرماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به اینکه بخشی از محصولات کشاورزی کشور در سبد مصرفی خانوارها سهم و نقشی ندارند، باید برای صادرات مورد توجه قرار گیرند زیرا عدم صادرات این محصولات تولیدی زیان فراوانی را به کشور تحمیل خواهد کرد.

وی افزود: حذف الزام رفع تعهدات ارزی به رونق صادرات از مرزهای استان به خصوص در بخش کشاورزی کمک می‌کند و باعث حفظ بازارهای صادراتی کشور می‌شود. از این رو باید این مساله در دستور کار متولیان حوزه صادرات کشور قرار گیرد و برای حل این مساله چاره‌ای اندیشیده شود.

دبیر اجرایی اتاق بازرگانی اهواز گفت: مساله رفع تعهد ارزی باعث شده است که نتوانیم از ظرفیت‌های بازار صادراتی خود به درستی استفاده کنیم.

نجفیان ادامه داد: قطعا حذف الزام رفع تعهدات ارزی برای صادرات محصولات کشاورزی، باعث می‌شود صادرات محصولات کشاورزی کم آب‌بر در کوتاه مدت به تنظیم تراز تجاری محصولات کشاورزی کشور و به ویژه استان خوزستان کمک شایانی کند.

وی افزود: با افزایش صادرات محصولات کشاورزی که نقشی در سبد خانوار ندارند و به نوعی مازاد نیاز هستند و از ارز و یارانه استفاده نمی‌کنند، می‌توان تراز تجاری منفی این بخش را مثبت کرد.

سازمان توسعه تجارت ایران شهریورماه امسال در نامه‌ای به ادارات صمت استان‌ها موضوع تعلیق سیستمی کارت‌های بازرگانی دارای رفع تعهد ارزی زیر ۶۰ درصد و اعطای مهلت یک ماهه جهت رفع تعهد ارزی را ابلاغ کرد.

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا