اخبار روز برندهای ایران

شیراز یک برند است

پایگاه خبری برندسازی، سید ابراهیم حسینی: شیراز یک برند است و شورای شهر وظیفه دارد برندبودن شیراز را پاس بدارد.

در مراسم روز شیراز، این شهر به عنوان میراث‌دار فرهنگی غنی و شهر انسان‌های معتدل معرفی شد و مسئولان از اتفاقات بزرگ در عرصه‌های عمرانی و فرهنگی این شهر خبر دادند.

۱۳ اردیبهشت‌ماه مراسم روز شیراز با حضور جمع زیادی از اهالی فرهنگ و هنر و همچنین مسئولان شهر شیراز و استان فارس در هتل همای این شهر برگزار شد.

شیرازدر این مراسم رئیس سازمان فرهنگی شهرداری شیراز با بیان اینکه شهر شیراز، شهر مکتب‌ها، مکتب‌خانه‌ها و هنرمندان است، گفت: این شهر با تمام شهرتش، هنوز رمز و رازهای کمتر شناخته شده‌ای دارد و هنوز همه مردم شهر خودمان هم در کوچه پس کوچه‌های آن قدم نزده‌اند.

محمدعلی چوبینی به اقدامات خوب انجام شده برای معرفی هر چه بیشتر شیراز اشاره کرد و گفت: راه‌اندزای سمفونی شهر شیراز، نگارش دایره المعارف شیراز، تبدیل کردن ساختمان قدیمی شهرداری شیراز به موزه شهر، توجه ویژه به حفظ و احیای بافت تاریخی شیراز و راه‌اندازی گردشگری باغات با احیای باغات قصرالدشت، برخی از این اقدامات است.

وی با بیان اینکه ادبیات، سوغات شهر شیراز است، از برنامه‌ریزی‌های ویژه در این حوزه خبر داد.

یکی از اتفاقات جالب این مراسم، پیام تصویری آهنگساز شهیر ایرانی، «کارن همایون‌فر» بود که قرار است سمفونی شیراز توسط او ساخته شود.

همایون‌فر گفت: امیدوارم این قطعه در دل تک تک اهالی فرهیخته شیراز که پایتخت فرهنگی با قدمت هزاران ساله است، جای گیرد و این موسیقی بتواند گامی در تداوم این فرهنگ اصیل باشد.

وی ضمن قدردانی از اعتماد مسئولان شهر شیراز گفت: مسئولیت بسیاری خطیری بر دوش من است و امیدوارم از پس آن برآیم. وظیفه ما هنرمندان است که به رشد و شناسایی این سرزمین کمک کنیم تا فرهنگ کهن و اصیل ما گسترش یابد و تصویری تازه‌ای به جهان ارائه دهیم.

شهردار شیراز نیز با اشاره به میزبانی شیراز از میلیون‌ها مسافر در فروردین‌ماه، گفت: در قرآن کریم به میانه‌روی اشاره شده است و فیلسوف یونانی، ارسطو هم به اعتدال تاکید دارد و فکر می‌کنم شیرازی‌ها مصداق تمام عیار انسان‌های معتدل هستند.

محمدحسن اسدی با تاکید بر اینکه شیراز قطب گردشگری است و ظرفیت زیادی در این حوزه دارد، گفت: ما میراث دار یک فرهنگ اصیل و غنی هستیم و در همین راستا قرار است دانشنامه شیراز تالیف و موزه بلدیه شیراز امسال افتتاح شود. ضمن اینکه سند سومین حرم اهل بیت (ع) به‌نام شهر شیراز نیز در همین ایام‌ رونمایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در شیراز همزمان سه خط مترو در حال پیشرفت است، گفت: این حتی در شهری مثل تهران هم بی‌سابقه است و می‌توان گفت ما در شیراز یک شهر زیرزمینی فعال هم داریم و از طرفی در تمام ارتفاعات شهر نیز در حال کار هستیم.

اسدی بودجه عمرانی شهر شیراز را ۲۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: حدود ۸۰۰ میلیارد تومان در راستای محله محوری و مسجد محوری هزینه خواهد شد. ضمن اینکه پارک آبی بزرگ و آکواریوم در دست ساخت بوده و قرارداد تله‌کابین شیراز نیز بسته شده است.

وی همچنین گفت: قرار بود امروز بین شهرداری شیراز، یزد و اصفهان تفاهم نامه مثلث گردشگری مبادله شود که این امر به زمان دیگری موکول شد اما پیش قرارداد آن آماده است.

شهردار شیراز افزود: باعث افنخار است که شیراز در سال ۲٠۲۴ به عنوان پایتخت محیط زیست آسیا انتخاب شده است و از طرفی این شهر، شهر جهانی صنایع دستی و عضو هیئت مدیره شهرهای تاریخی جهان نیز هست.

اسدی در پایان اظهار کرد: تمامی این‌ها جزو اندکی از وظایف شورای شهر و شهرداری است که بدون هیچگونه منتی و از سر وظیفه انجام شده است، اما می‌خواهیم مردم بدانند که ما بیکار ننشسته‌ایم و مدیریت شهری، شورای شهر و شهرداری به صورت شبانه‌ روزی در تلاش هستند تا بخشی از دین خود را ادا کنند.

مصطفی ندیم، گردآورنده دانشنامه شیراز نیز در این مراسم دقایقی با حضار به صحبت پرداخت و گفت: جلد نخست این دانشنامه با عنوان مفاخر و بزرگان تهیه می‌شود که دارای سه بخش است.

ندیم افزود: جلد دوم به خوراک و فرهنگ مردم شیراز اختصاص دارد و جلد سوم به آرامستان‌های شیراز که اکثر آنها گل‌گشت و تفرج‌گاه بوده‌اند می‌پردازد. جلد چهارم عنوانش فرهنگ عامه است و در جلد پنجم به ادبیات شفاهی توجه شده است. جلد ششم به آثار تاریخی شیراز و  جلد هفتم نیز به جغرافیای تاریخی این شهر اختصاص دارد.

رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه مردم این شهر را همه در جهان می شناسند گفت: شیراز محل شعر و ادب است. مظهر زیبایی‌ ها ، باغ‌ها و بستان‌ها، دارای مردمان خوش لهجه و مهمان نواز است و همچنین خاستگاه شعر و شعور، فلسفه، حکمت و عرفان است.

سید ابراهیم حسینی با اشاره به سخنان مقام معظم رهبری که فرمودند «شیراز معلم همه شهرها است»، گفت: شیراز یک برند است و شورای شهر وظیفه دارد برند بودن شیراز را پاس بدارد.

رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه امروز شورا و شهردار تمام همت خود را به میدان آورده‌اند تا آنچه به عنوان زیر ساخت برای رفاه و آسایش مردم لازم است فراهم کند، گفت: به همفکری شهروندان نیازمندیم و از آنها می‌خواهیم ایده‌های خود را در مسائل فرهنگی ارائه‌ دهند.

در ادامه این مراسم دو هنرمند بزرگ شهر شیراز «محمود پاک‌نیت» و «محمد فیلی» به بیان خاطرات و دغدغه‌های خود پرداختند.

در انتهای مراسم، شهردار شیراز  از تحقق وعده سال گذشته در افتتاح پردیس سینمایی امین تارخ خبر داد و گفت: این مجموعه سینمایی تکمیل شده است و اکران فیلم‌ها در آن از همین اردیبهشت‌ماه آغاز خواهد شد.

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا