اقتصاد

افزایش قیمت نفت سنگین ایران

پایگاه خبری برندسازی، جدیدترین گزارش ماهانه اوپک نشان داد قیمت نفت سنگین ایران در سپتامبر، هشت درصد افزایش یافت که سومین رشد ماهانه متوالی این گرید نفتی بوده است.

جدیدترین گزارش بازار نفت سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نشان داد: قیمت نفت سنگین ایران در سپتامبر، به ۹۴ دلار و ۶۳ سنت در هر بشکه رسید که هفت دلار و ۵ سنت معادل هشت درصد در مقایسه با قیمت ۸۷ دلار و ۵۸ سنت در اوت، افزایش داشت. میانگین قیمت نفت سنگین ایران از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون، ۸۲ دلار و ۳۷ سنت در مقایسه با ۱۰۴ دلار و ۱۶ سنت در مدت مشابه سال ۲۰۲۲ بوده است.

ارزش سبد نفتی اوپک در سپتامبر، به ۹۴ دلار و ۶۰ سنت در هر بشکه رسید که هفت دلار و ۲۷ سنت معادل ۸.۳ درصد در مقایسه با ۸۷ دلار و ۳۳ سنت در اوت، افزایش داشت. با این حال، میانگین ارزش سبد نفتی اوپک از ابتدای سال ۲۰۲۳ تاکنون، به ۸۲ دلار و ۱۲ سنت در هر بشکه رسید که در مقایسه با میانگین ۱۰۴ دلار و ۱۶ سنت در مدت مشابه سال گذشته، ۲۲ دلار و ۴ سنت معادل ۲۱.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

طبق آمار منابع ثانویه اوپک، مجموع تولید نفت اوپک در سپتامبر، به ۲۷.۷۵ میلیون بشکه در روز رسید که بر مبنای ماه به ماه، ۲۷۳ هزار بشکه در روز افزایش داشت. تولید نفت به طور عمده در نیجریه، عربستان سعودی و کویت افزایش پیدا کرد اما در ونزوئلا و گینه استوایی کاهش یافت.

تولید نفت ایران با ۱۵ هزار بشکه در روز افزایش، به ۳.۰۵۸ میلیون بشکه در روز رسید.

به نقل از تابناک

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا