اخبار روز برندهای ایران

مراسم افتتاحیه اولین خط تولید ماده اولیه انسولین برگزار شد

پایگاه خبری برندسازی، مراسم افتتاحیه اولین خط تولید ماده اولیه انسولین با حضور معاون علمی فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهوری در شرکت ویتان فارمد برگزار شد.

روح‌‌‌الله دهقانی‌فیروزآبادی؛ معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور در بازدید از این خط تولید با بیان اینکه تولید بومی انسولین،  فراتر از یک دستاورد فناورانه، یک دستاورد ملی محسوب می‌‌‌شود و می‌تواند امنیت کشور را در بخش سلامت تامین کند،  گفت:  کارخانه ویتان فارمد ظرفیت صادراتی بالایی دارد و در بسیاری از شاخص‌‌‌ها در زمره بهترین‌‌‌های جهان است و می‌تواند در بخش درمان کمک زیادی به کشور کند.

وی با اشاره به لزوم جذب سرمایه‌‌‌گذار خارجی در صنعت دارو  اظهار کرد:  ایران فرصت استثنایی برای سرمایه‌‌‌گذاری دارد و به همین دلیل مجموعه دولت برنامه‌‌‌ریزی مناسبی برای جذب سرمایه‌‌‌گذار خارجی و توسعه همکاری‌‌‌های بین‌‌‌المللی طراحی کرده است.

وی با اشاره به اینکه این موفقیت نمونه بارز برنامه‌‌‌ریزی منسجم و کار بزرگ استاندارد در سطح جهانی است و باعث ایجاد حس خودباوری می‌‌‌شود،  اضافه کرد:  دارو یک حوزه استراتژیک است و هر کشوری نیاز دارد به خودکفایی در این بخش برسد چراکه امروزه تاب‌‌‌آوری در بخش سلامت موضوع مهمی در امنیت کشورهاست؛ به‌ویژه اینکه جهان امروز تجربه سپری کردن دوران کرونا را دارد.

دهقانی ادامه داد:  آغاز تولید انسولین یک افتخار بزرگ برای کشور است چراکه حتی یک روز کمبود این دارو در بازار ایران می‌تواند آسیب‌‌‌های جسمی و روانی بسیاری به دنبال داشته باشد اما امروزه با تولید این کارخانه،  نه‌‌‌تنها کشور بی‌‌‌نیاز می‌‌‌شود بلکه می‌تواند فرصت‌‌‌های صادراتی ویژه‌‌‌ای را نیز به دست آورد. خوشحالم که بعد از این کشور هرگز مشکل انسولین نخواهد داشت و امید است با همین انرژی مجموعه صنعت دارو با سرعت مطلوب به سمت استانداردهای جهانی حرکت کند و بتواند برند خود را در بازار جهانی نهادینه کند.

دهقانی اظهار کرد:  بخش دارو یک فرصت و یک مزیت ملی است. عبدالرضا طبری، مدیرعامل شرکت ویتان فارمد نیز با اشاره به افتتاح خط تولید انسولین در این شرکت  گفت:  تولید آزمایشی این ماده دارویی آغاز می‌‌‌شود تا بعد از مطالعات بالینی و همچنین تولید اقتصادی این محصول فرآیند تولید انبوه آغاز شود. با این اقدام نه‌‌‌تنها از واردات انسولین بی‌‌‌نیاز خواهد شد؛ بلکه می‌تواند در بازار منطقه نیز حضوری فعال و جدی داشته باشد.

محمد بخشی، نایب‌رئیس هیات‌مدیره شرکت ویتان فارمد نیز بیان کرد:  اولین بار در تاریخ صنعت دارویی کشور انسولین به عنوان یک ماده اولیه حیاتی در مسیر درمان بیماران دیابتی به عنوان یک محصول بومی تولید می‌‌‌شود.

وی اضافه کرد:  طبق برنامه‌‌‌ریزی،  این شرکت در سال ۳۰۰ کیلو انسولین تولید خواهد کرد که از این میزان تنها ۱۵۰ کیلو مصرف داخل است. این یعنی حدود ۵۰ درصد ظرفیت تولیدی انسولین می‌تواند در بخش صادرات متمرکز شود.

بخشی اظهار کرد:  با این شرایط،  در سال نزدیک به ۱۵ تا ۲۰ میلیون دلار ارزآوری در بخش صادرات انسولین امکان‌‌‌پذیر خواهد بود؛ این در حالی است که امروز صد در‌صد نیاز کشور از راه واردات تامین می‌‌‌شود.

مدیر عامل تامین سرمایه تمدن گفت: ایجاد اعتماد در بازار سرمایه از مسیر ثبات مقررات می‌گذرد. ثبات در سیاستگذاری‌‌‌های اقتصادکلان منجر به پیش‌بینی‌پذیر شدن بازار سرمایه و افزایش جلب اعتماد سرمایه‌گذاران به بازار خواهد شد.

به گزارش مدیریت ارتباطات و رسانه شرکت تامین سرمایه تمدن،  علی بیگ‌‌‌زاده مدیرعامل تامین سرمایه تمدن درخصوص نقش بازار سرمایه در کنترل نقدینگی و مهار تورم گفت:  این موضوع به صورت کلی همواره مطرح بوده است چراکه بازار سرمایه دو بخش اصلی بازار اولیه و بازار ثانویه را پوشش می‌دهد. از این‌رو بحث جذب نقدینگی برای حوزه تولید عمدتا در بازار اولیه اتفاق می‌افتد.

وی افزود:  در بازار اولیه، این موضوع در قالب ایجاد شرکت‌های سهامی عام جدید یا افزایش سرمایه شرکت‌ها پوشش داده می‌شود. بنابراین این دو موضوع، پوشش‌دهنده بحث هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه هستند.

بیگ‌‌‌زاده ادامه داد: به این معنا که شرکت‌ها با استفاده از راهکارهایی که قانون تجارت اجازه داده مثل افزایش سرمایه از محل سلب حق تقدم یا صرف سهام،  افزایش سرمایه دهند و این کار به انتقال قسمتی از نقدینگی به سمت بازار سرمایه کمک می‌کند. همچنین در عرضه اولیه سهام(ipo)  در بازار،  سرمایه‌گذاران قادر خواهند بود قسمتی از سهام خود را عرضه و نقد کنند و این نقدینگی را به روش‌های مختلف به شرکت باز گردانده و صرف تولید کنند.

وی اظهار کرد:  بنابراین به مساله بازار اولیه باید به صورت ویژه پرداخته شود تا با تامین سرمایه از روش‌های مبتنی بر سهام یا مبتنی بر بدهی مانند انواع صکوک با نرخ‌های مناسب،  نسبت به تامین مالی تولید و انتقال قسمتی از نقدینگی جامعه به سمت بازار سرمایه اقدام شود.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه تمدن درخصوص برنامه هفتم توسعه و رویکردهایی که باید قانون‌گذاران برای توسعه هر چه بیشتر بازار سرمایه به آن توجه داشته باشند اشاره و در ادامه عنوان کرد‌:  از حیث قوانین و مقررات بازار سرمایه نیازمند ثبات در متغیر‌های اقتصاد کلان است که این مساله منجر به افزایش اعتماد در سرمایه‌گذاران خواهد شد.

به گفته بیگ‌‌‌زاده در بحث قیمت‌گذاری نیز باید با توجه به واقعیت‌های اقتصادی،  نرخ ارز و شرایط صنایع کشور فرمولی مشخص شود و به این فرمول باید پایبند بود.

وی خاطرنشان کرد:  از این‌رو ایجاد اعتماد از دو محل ثبات مقررات و پیش‌بینی‌پذیر کردن بازار به منظور جلوگیری از سلب اعتماد سرمایه‌گذاران قابل دستیابی است.

بیگ‌‌‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت:  بحث پروژه‌های ناتمام دولت در بخش‌های صنعتی و عمرانی،  موضوعی قدیمی است و به نظر می‌رسد باید با ارائه یکسری مشوق‌های مالیاتی و تضمین درآمد آنها،  پروژه‌های مذکور را توجیه‌پذیر کرد چون تا زمانی که نرخ بازده داخلی که سرمایه‌گذار در سایر بخش‌های اقتصادی به آن می‌رسد تامین نشود سرمایه‌گذار بخش‌خصوصی به این پروژه‌های ناتمام ورود نخواهد کرد و این موضوع نیازمند مقررات‌گذاری است.

منبع: دنیای اقتصاد

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا