اخبار روز برندهای جهان

خرید و فروش یک داروی مُسکن در اسنپ چت به دعوی حقوقی کشیده شد

پایگاه خبری برندسازی، خانواده های نوجوانانی که از اسنپ چت برای خرید نوعی مسکن قوی استفاده کرده‌اند، اکنون علیه این پلتفرم شکایت کرده و خواستار اجرای عدالت شدند.

به نقل از گیزموچاینا، اسنپ چت با یک چالش حقوقی بزرگ در ایالت کالیفرنیای آمریکا روبرو شده است. خانواده هایی که ادعا می کنند فرزندانشان از این اپ برای خرید فنتانیل (نوعی مسکن قوی) استفاده کرده اند و در برخی موارد این روند به اوردوز مرگبار ختم شده، از شرکت اسنپ شکایت کرده اند.

پرونده مذکور تحت نظر لارنس ریف قاضی دادگاهی در لس آنجلس است و احتمالا تاثیر عمیقی بر عملکرد شبکه های اجتماعی و مسؤولیت پذیر کردن آنها خواهد داشت.

به طور معمول شرکت های فناوری مانند اسنپ چت تحت پوشش بخش ۲۳۰ قانون نجابت ارتباطات آمریکا قرار دارند و به نوعی از مصونیت حقوقی در عصر نوین اینترنت بهره می برند. به این ترتیب پلتفرم ها می توانند بدون تهدید مداوم از جانب شکایت به دلیل محتوایی که کاربران تولید کرده اند، رشد کنند.

با این وجود قاضی پرونده اجازه ثبت و ادامه شکایت را داده است و همین امر نشان دهنده تغییری در روال برخورد با شرکت های فناوری است.

در این پرونده، محتوایی که توسط دلالان مواد مخدر پست شده محور موضوع قرار ندارد، بلکه بر محصولات و تصمیم های تجاری اسنپ چت تمرکز شده است. شکایت مذکور بخشی از یک روند فزاینده است که در آن شرکت های فناوری برای نقش شان در امنیت و سلامت عمومی مورد بررسی قرار می گیرند.

به عنوان مثال گوگل، متا و تیک تاک هم اکنون با شکایاتی درباره دامن زدن به بحران سلامت ذهنی نوجوانان روبرو هستند.

شرکت اسنپ چت در واکنش به این شکایت به همکاری با نیروهای مجری قانون و استفاده از فناوری برای ردیابی فعالیت های غیرقانونی در پلتفرم هایش اشاره کرده است. اما همچنان یک مساله باقی است، مسؤولیت شبکه های اجتماعی در مقابل اقدامات کاربرانشان تا چه حد است؟ و مرز بین حفاظت از کاربر و سانسور محتوا کجاست؟

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا