اخبار روز برندهای ایران

کارخانه نساجی یک برند، ارزش و اعتبار برای کشور

پایگاه خبری برندسازی، در حالی نساجی بروجرد درگیر مشکلات تعدیل‌نیرو و مالی است که مسئولان می‌گویند به سرمایه‌گذار این کارخانه برای فعالیت، تسهیلات چند صدمیلیاردی پرداخت کرده‌اند.

شرکت کارخانجات نساجی بروجرد در سال ۱۳۶۲ در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار و با سرمایه‌گذاری حدود ۱۵ میلیارد ریال در جنوب شرقی شهر بروجرد در استان لرستان احداث شد.

این کارخانه در واحدهای ریسندگی، بافندگی، رنگرزی و تکمیل و چاپ فعالیت خود را آغاز و ادامه داده و امروز بدون شک نساجی بروجرد یکی از برجسته‌ترین شرکت‌ها در صنعت نساجی کشور به شمار می‌رود که برای تمام دست‌اندرکاران این صنعت آشنا و محصولات آن از شهرت برخوردار است.

اخراج کارگران با سابقه بالای ۱۲ سال از کارخانه

این کارخانه که نقش مؤثری در ایجاد اشتغال شهرستان بروجرد بر عهده دارد، این روزها با مشکلات و حاشیه‌هایی همراه شده، برخی آمارها در فضای مجازی و رسانه‌ها نشان از تعدیل و اخراج ۵۰۰ کارگر این کارخانه دارد، موضوعی که با واکنش‌هایی از سوی افکار عمومی مواجه شده است.

۲۳ سال است که در این شرکت مشغول به کار هستم، همه کارگرانی که از این کارخانه اخراج شده‌اند بالای ۱۰ تا ۱۲ سال سابقه کار در این مجموعه را دارند یکی از کارگران نساجی بروجرد در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: ۱۱ سال سابقه کار در شرکت نساجی بروجرد دارم و حالا من را از کارخانه اخراج کرده‌اند.

کارگر اخراجی دیگر نساجی بروجرد می‌گوید: ۲۳ سال است که در این شرکت مشغول به کار هستم، همه کارگرانی که از این کارخانه اخراج شده‌اند بالای ۱۰ تا ۱۲ سال سابقه کار در این مجموعه را دارند.

کارگر اخراجی دیگر این کارخانه به مهر، گفت: تخصص من در این کارخانه بافندگی یک بود، اوپرا تور بودم، خوب هم کار می‌کردم، به من گفتند که باید جابجا و به بخش ریسندگی یک بروم، چون من در این بخش تخصص نداشتم، به من گفتند؛ چون تخصص نداری و نیرو کم داریم باید اخراج شوی.

کارگر دیگر این کارخانه، گفت: هر جا رفته‌ام و دلیل اخراجم را از کارخانه پرسیده‌ام، جواب قاطعی به من نداده‌اند.

بازسازی کارخانه از ۹۹ شروع شد

بهمن جعفری رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان دراین‌رابطه در گفت‌وگو خبرنگار، اظهار داشت: کارخانجات نساجی بروجرد یکی از بزرگ‌ترین صنایع نساجی کشور محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی این صنعت در سال ۱۳۶۲ شروع شده و اولین فاز آن در سال ۱۳۶۸ به بهره‌برداری رسیده و به‌مرورزمان در سال‌های ۱۳۷۲، ۱۳۷۵ و ۱۴۰۰ فازهای مختلف آن به بهره‌برداری رسید، عنوان کرد: در سال ۱۳۸۹ نیز بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی توسط بانک ملی به بخش خصوصی واگذار شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان با تأکید بر اینکه این صنعت، یکی از واگذاری‌هایی بوده که بعد از تحویل به بخش خصوصی هیچ سالی تعطیل نبوده و استمرار تولید داشته است، افزود: این مجموعه دارای پروانه بهره‌برداری در زمینه انواع پارچه‌های «تاری پودی» با ظرفیت ۲۵ میلیون متر طول در سال است.

جعفری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه این مجموعه از کارخانجات متعددی تشکیل شده است، فاز اول آن در حوزه ریسندگی با دو سالن، فاز دوم آن بافندگی، فاز سوم آن نیز رنگرزی، چاپ و تکمیل و همچنین چهارم آن نیز دوزندگی است.

وی با بیان اینکه در سال ۹۹ شروع به بازسازی این مجموعه شد، طی دو سال گذشته اقدامات خوبی در حوزه فنی و تولیدی این مجموعه صورت‌گرفته، به‌طوری‌که در فاز ریسندگی آن ۱۸ دستگاه رینگ اضافه شده است، افزود: در فاز بافندگی نیز اقداماتی صورت‌گرفته است.

تولید نساجی بروجرد چقدر است؟

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، بیان داشت: فاز ریسندگی این مجموعه با ۹۰ درصد ظرفیت مشغول به فعالیت است و فاز بافندگی آن نیز با ۱۰۰ درصد ظرفیت مشغول به فعالیت است.

جعفری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه سال گذشته در فاز رنگرزی مجموعه یک خط جدید اضافه شد، تصریح کرد: چون خط قبلی در زمینه تولید پارچه‌های با عرض دو متر فعال بود، خط تولید پارچه‌های بالای دو متر عرض نیز اضافه شد.

وی با تأکید بر اینکه باتوجه‌به امکانات و زیرساخت‌هایی که مجموعه داشت ماشین‌آلات و تجهیزات دوزندگی را هم اضافه کردند، گفت: این بحث بازسازی‌ها و نوسازی‌ها و طرح توسعه‌هایی که در طی دو سال گذشته انجام‌گرفته، باهدف ایجاد زنجیره تولید و ارزش بوده، به‌طوری‌که قبلاً از طریق واسطه‌ها پارچه‌های خام و تکمیل شده خود را به بازار عرضه می‌کردند که با احداث فاز دوزندگی و ایجاد فروشگاه‌های عرضه مستقیم در کشور در راستای زنجیره ارزش گام‌های خوبی را برداشتند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، ادامه داد: در سال گذشته این مجموعه توانست رکورد سال‌های گذشته خود را بزند و ۱۹ میلیون متر طول پارچه طول تولید و به بازار داخلی عرضه کرد.

جعفری، تأکید کرد: طی ۹ ماهه امسال نیز نزدیک به ۱۰ میلیون متر طول نیز تولید داشته است.

پرداخت تسهیلات چند صدمیلیاردی به کارخانه

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به موضوع تعدیل‌نیرو در این مجموعه، تصریح کرد: این مجموعه در سال جاری بحث کاهش فروش را داشت، کارخانه در فرابورس است و ترازهای مالی آن نیز مثبت است، ولی در راستای تأمین نقدینگی طی یک تا دو سال گذشته با افزایش خط اعتباری‌ها و همچنین بدهی‌هایی که نزد امور مالیاتی، تأمین اجتماعی، دستگاه‌های خدمات‌رسان و سیستم بانکی، به مشکلاتی برخورد که با عنایت استاندار، معاونت اقتصادی استانداری، اعضای شورای تأمین و اعضای کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، دستگاه قضائی و همه مدیران استانی، تجهیزات موردنیاز برای بازسازی مجموعه به استان وارد شد.

بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان بانک‌های عامل ملی، سپه، صنعت و معدن و همچنین پارسیان به این مجموعه تزریق شده است رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، ادامه داد: ۵.۸ میلیون یورو سرمایه‌گذاری در بخش سرمایه ثابت، ماشین‌آلات و تجهیزات مجموعه صورت‌گرفته، ماشین‌آلات نیز از کشورهای آلمان و سوئیس وارد شده است.

جعفری با بیان اینکه بالغ بر ۳۵۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ثابت در این مجموعه انجام شده است، افزود: در راستای افزایش تأمین نقدینگی مجموعه نیز بالغ بر ۳۰۰ میلیارد تومان توسط بانک‌های عامل به این مجموعه تزریق شده است.

وی عنوان کرد: به دلیل کاهش فروش در ۹ ماهه امسال به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه و سرمایه‌گذاری در حوزه ثابت، تعدیل‌نیروی انسانی در بخش‌های مختلف این مجموعه صورت‌گرفته است.

مدیران کارخانه برای عرضه محصولات کارخانه به بازارهای داخلی بسنده نکنند و به فکر صادرات باشند رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت لرستان، افزود: باتوجه‌به اینکه مشکل اصلی کارخانه بحث کاهش فروش است و این امر در مدیریت تولید تأثیر می‌گذارد و منجر به کاهش تولید می‌شود، یکی از راه‌های کاهش هزینه متغیر بحث تعدیل‌نیروی انسانی است که مدیران این مجموعه در نظر گرفته‌اند، در این راستا می‌طلبد که مدیران کارخانه برای عرضه محصولات کارخانه به بازارهای داخلی بسنده نکنند و رویکرد این باید باشد که به فکر صادرات باشند.

جعفری، گفت: دراین‌رابطه پیگیری‌هایی در کشور ترکیه و روسیه داشته‌ایم، در ماه آتی نیز یک هیئت تجاری به کشور عراق سفر می‌کنند تا بتوانیم بازارهایی را در خارج از کشور برای واحد صنعتی داشته باشیم و منجر به افزایش ظرفیت تولید آن شود و زمینه بازگشت به کار کارگران آن فراهم شود.

تأیید تعدیل ۳۱۰ کارگر از کارخانه

ناصری مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان نیز دراین‌رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: رسالت وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صیانت از قانون کار و حمایت از حقوق کارگران است.

وی با بیان اینکه در این راستا ما به دنبال اشتغال پایدار در کارگاه‌ها هستیم، عنوان کرد: عموماً در هیئت‌های تشخیص، حل اختلاف و کمیته‌های سخت و زیان‌آور نماینده کارگر را داریم، و این نشان می‌دهد که ما برای جایگاه کارگر اهمیت قائل هستیم، قانون دراین‌رابطه پیش‌بینی‌شده که از آن حمایت می‌کنیم، اما دیدگاه وزارت این است که کارگر و کارفرما لازم و ملزوم هم هستند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، بیان داشت: تا کارفرمایی نباشد و فضای اشتغالی ایجاد نشود، شغلی برای کارگر نیست، از طرف دیگر تا کارگری نباشد بامهارت، چرخ تولید نمی‌چرخد.

ناصری با بیان اینکه نساجی بروجرد از جمله محدود کارگاه‌های استان بوده که حجم بالایی از نیرو در آن مشغول به کار بوده و هست، تصریح کرد: الان هم نساجی بروجرد با حجم قابل‌توجهی کار انجام می‌دهد، کارگرانی که از کارخانه منفک شده‌اند، در چند بخش هستند.

۳۱۰ نفر از کارگران این مجموعه اتمام قرارداد و قطع همکاری شده‌اند وی، بیان داشت: کارخانه نساجی به‌صورت کتبی به ما اعلام کرده که ۴۱ نفر از این کارگران، استعفا داده‌اند، تعدادی محل کار را ترک کرده‌اند، برخی نیز قراردادشان به اتمام رسیده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، گفت: ما با خلأ قانونی مواجه هستیم، مبنی بر اینکه اگر کارگاه در پایان قرارداد عذر کارگر را بخواهد و با او تمدید قرارداد نکند، دیگر مأموریت کارگر در کارگاه تمام شده، هرچند سیاست ما این بوده که به شکل سازشی این کارگران را دوباره به کارگاه برگردانیم.

ناصری، گفت: ۳۱۰ نفر از کارگران این مجموعه اتمام قرارداد و قطع همکاری شده‌اند، بخش اعظمی از این کارگران و حدود ۱۳۲ نفر در حال دریافت بیمه بیکاری هستند، تعدادی از این کارگران متقاضی هستند که به مجموعه برگردند که کارفرما اظهار می‌کند بخش اعظمی از این کارگرانی که اتمام قرارداد داشته‌اند و از آنها دعوت به کار نشده به دلیل این بوده که فروش کارخانه پایین آمده از طرفی نقدینگی و سرمایه در گردش کارخانه کم شده است.

کارخانه در جذب نیرو شتاب‌زده عمل کرده است

وی ادامه داد: مسئولان کارخانه به ما قول داده‌اند که با تأمین مواد اولیه و احیای خط‌ها، نیروهای کارگری که اتمام قرارداد داشته‌اند را به مجموعه برگردانند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان، بیان داشت: حدود ۶۰ نفر که عموماً خیاط و نیروی تخصصی هستند، در سال ۱۴۰۲ در این مجموعه جذب شده‌اند که اینها شامل آن کارگرانی که از مجموعه منفک شده‌اند نبوده‌اند و باتوجه‌به نیازمندی کارگاه جذب شده‌اند.

ناصری در ادامه با بیان اینکه باتوجه‌به ظرفیتی که در کارخانه ایجاد شد، در سال گذشته مدیران در جذب نیرو مقداری شتاب‌زده عمل کردند، افزود: اگر نوسانات بازار و محدودیت‌های مالی خود را پیش‌بینی می‌کردند، قطعاً به‌مرور افزایش نیرو در کارخانه صورت می‌گرفت، هر چند خروج نیروها هم به‌مرور بوده است، با همه این اوصاف نساجی در به‌کارگیری نیرو مقداری شتاب‌زده عمل کرده است.

وی در ادامه با بیان اینکه قانون‌گذار محدودیتی برای حداقل مدت قرارداد پیش‌بینی نکرده است، قرارداد هم یک توافق دونفره و البته در چارچوب قانون کار است، گفت: قراردادهایی که در این مجموعه بین کارگر منفک شده و کارفرما منعقد شده، یک‌ماهه، دوماهه، سه‌ماهه، شش‌ماهه، سه‌ساله و… است.

بیمه کارگران تا پایان شهریور محاسبه و پرداخت شده است مدیرکل تعاون کار و رفاه اجتماعی لرستان، تأکید کرد: اگر قانون‌گذار دررابطه‌با مدت قرارداد شفاف اعلام کرده بود ما می‌توانستیم ورود کنیم.

ناصری همچنین با اشاره به بیمه بیکاری این کارگران، گفت: بیمه این کارگران تا پایان شهریور محاسبه و پرداخت شده، البته مدیر کارخانه لیست مهرماه را هم تحویل تأمین اجتماعی داده است، اما الزام این امر نیز تأمین مالی است چرا که بدهکاری بیمه‌ای هم دارد.

وی گفت: حقوق معوق کارگران هم مربوط به آبان و آذر است، مهرماه پرداخت شده است.

اگر نمی‌توانستند این کارگران را نگه دارند، چرا آنها را جذب کردند؟

حجت‌الاسلام علی حسینی امام‌جمعه بروجرد نیز دراین‌رابطه در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: آن گونه خود مسئولان کارخانه اعلام کرده‌اند، در سال گذشته حدود هزار کارگر در مجموعه نساجی بروجرد جذب شده است، همان موقع بنده با صاحب کارخانه صحبت کردم و پرسیدم می‌توانید این هزار نفر را نگه دارید و بعداً مشکلی پیش نیاید و به‌عبارت‌دیگر کار برای اینها دارید؟ که اعلام کردند بله.

وی، ادامه داد: از ابتدای امسال قراردادها را تمدید نکرده‌اند، ما باید خودمان را جای قشر کارگر قرار دهیم، من سوال می‌کنم که اگر یک مدیر محترم دو ماه یا سه ماه حقوق نگیرد، چه‌کار می‌کند؟ کارگرانی که همه درآمدش همین مبلغی است که از کارخانه می‌گیرد، در سال گذشته با تأخیر دو تا سه ماه حقوق دریافت می‌کردند، اخیراً نیز عذر چند صد نفر را خواسته‌اند، برخی از کارگران هم می‌گویند ما استعفا نداده‌ایم؛ چون اگر استعفا بدهیم بیمه بیکاری شامل حال ما نمی‌شود.

امام‌جمعه بروجرد، تصریح کرد: درخواست من این است که مسئولان استان بادقت و منصفانه موضوع را بررسی کنند و ببینند مشکل نساجی چیست؟ آیا مشکل کارخانه نقدینگی است، خب دولت کمک خوبی کرده و حدود ۳۰۰ میلیارد تومان به این کارخانه وام داده است.

سازمان بازرسی ورود پیدا کند، ببیند مشکل کارخانه واقعاً کجاست؟ حجت‌الاسلام حسینی، تأکید کرد: مسئولان و سازمان بازرسی دقت بیشتری دراین‌رابطه کنند، تحقیقات کنند، ببینند مشکل کجاست؟ نیت ما این است که مشکلات قشر کارگر حل شود، کارگران «گروه‌گروه» و گاهی با زن و بچه به دفتر ما مراجعه می‌کنند، من به اینها چه بگویم؟ اگر نمی‌توانستند این کارگران را نگه دارند، چرا آنها را جذب کردند؟ شما که نیروی متخصص به حد کافی داشتید؟ الان هم انتظار این است که دوستانه و منصفانه، با تحقیق و بررسی موضوع را بررسی کنند و ببینند مشکل کجاست؟ سازمان بازرسی ورود پیدا کند، ببیند مشکل کارخانه واقعاً کجاست؟

هر هفته ما درگیر مسئله نساجی هستیم

مسلم مرادی فرماندار بروجرد نیز دراین‌رابطه، اظهار داشت: یک سالی می‌شود که در خدمت مردم خوب بروجرد هستم، فلسفه انقلاب ما نیز حمایت از اقشار ضعیف جامعه است، سیاست دولت و به‌ویژه رئیس‌جمهور نیز حمایت از کارگر و اقشار ضعیف جامعه است.

وی ادامه داد: همه مسئولان استانی و شهرستان در یک سال گذشته تلاش بی‌نهایتی در قالب جلسات مختلف داشته‌اند تا مشکلات را به هیئت‌مدیره کارخانه منعکس کنند.

فرماندار بروجرد با تأکید بر اینکه کارخانه نساجی یک برند، ارزش و اعتبار برای کشور، استان و شهرستان بروجرد است، افزود: در این راستا ما باید از این سرمایه مواظبت کنیم، همه وظیفه داریم که از کارخانه و سرمایه‌گذار و کارگران آن حمایت کنیم.

مرادی با بیان اینکه در سال گذشته مهم‌ترین اتفاقی که صورت گرفت جذب تعداد زیادی کارگر در این کارخانه بود، تصریح کرد: اینجا نقطه اشکالی بوده که به کارخانه وارد است، بالغ بر هزار نفر به‌صورت شتاب‌زده در این کارخانه جذب شد، باتوجه‌به شرایط اقتصادی کشور و دنیا، جذب بی‌رویه نیرو در این کارخانه که به‌نوعی رفتار احساسی بود، منجر به این شده که الان تعداد زیادی از کارگران قبل از ۱۴۰۰ به دلایلی از مجموعه منفک شدند.

از سرمایه‌گذاران و مسئولان کارخانه می‌خواهیم در یک‌روال قانونی مسائل و مشکلات کارگران را حل کنند وی با بیان اینکه طی یک سال گذشته هر هفته ما درگیر مسئله نساجی بوده‌ایم، افزود: از سوی کارگران کارخانه اعتصاب و نارضایتی‌هایی وجود داشته، ما رصد کردیم، با کارگران و سرمایه‌گذاران جلساتی داشته‌ایم و همواره این مسئله که بغرنج است همه ما را درگیر خودش کرده است.

فرماندار بروجرد، ادامه داد: باید یک رفتار منطقی بر این کارخانه حاکم شود، بر اساس قوانین و مقررات اقدامات لازم صورت گیرد تا مشکل کارگران حل شود، از سرمایه‌گذاران و مسئولان کارخانه می‌خواهیم در یک‌روال قانونی مسائل و مشکلات کارگران را حل کنند.

بنا بر این گزارش، در شرایطی که سیستم بانکی و دولتی لرستان تا کنون حمایت‌های لازم را از مجموعه نساجی بروجرد داشته و تسهیلات چند صدمیلیاردی در اختیار این واحد صنعتی قرار داده‌اند، مدیر کارخانه نساجی بروجرد می‌گوید: علی‌رغم همه حمایت‌هایی که مدیران استان و شهرستان از مجموعه نساجی بروجرد داشته‌اند، همچنان با مشکل نقدینگی و سرمایه در گردش مواجه هستیم!

منبع: مهر

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا