اقتصاد

قیمت جهانی نفت کاهش یافت

پایگاه خبری برندسازی، قیمت نفت در اولین ساعات تجارت در آسیا در روز جمعه کاهش یافته اما در آستانه پنجمین افزایش پیاپی هفتگی قرار دارد. اطلاعات مثبت اقتصادی آمریکا و انتظار اقدامات محرک اقتصادی در چین و همچنین کاهش تولید اوپک پلاس از قیمت نفت حمایت کرده است.

تداوم کاهش قیمت نفت جهانی در بازار

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 50 سنت معادل 0.59 درصد کاهش به 83 دلار و 74 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 38 سنت معادل 0.47 درصد کاهش، 79 دلار و 71 سنت معامله می‌شود.
انتشار گزارش مثبت اقتصادی آمریکا که حاکی از رشد سریع‌تر از انتظار آن در سه ماهه دوم سال جاری میلادی بود، ترس از رکود اقتصاد دنیا را کاهش داد و قیمت نفت را در روز گذشته بالا برد.

وزارت اقتصاد آمریکا اعلام کرد تولید ناخالص داخلی این کشور 2.4 درصد در فصل بهار رشد داشته که بالاتر از پیش‌بینی تحلیلگران مبنی بر رشد 1.8 درصدی بوده است. بنابراین احتمال آرام شدن سیاست‌های پولی آمریکا طبق گفته جروم پاول رئیس خزانه‌داری این کشور بالا رفته است.
دورنمای معرفی محرک‌های اقتصادی در چین مخصوصاً در بخش مسکن از قیمت نفت حمایت کرده است.
بازارها همچنین منتظر اجلاس کمیته نظارت ائتلاف اوپک پلاس هستند که قرار است در چهارم اوت برگزار شود و تکلیف کاهش تولیدهای داوطلبانه را مشخص کند.
برخی تحلیلگران عقیده دارند قیمت نفت در سه ماهه سوم سال جاری میلادی رو به افزایش بوده و به بالاتر از 90 دلار در هر بشکه می‌رسد.
اما افزایش نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی سراسر دنیا جهت مهار تورم بالا تردیدهایی در مورد تقاضا برای نفت در بلند مدت به وجود آورده است. بانک فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را در اجلاس روز چهارشنبه 25 واحد افزایش داد و بانک مرکزی اروپا هم همین سیاست را در روز پنجشنبه در پیش گرفت.

منبع: تسنیم

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا