کسب و کار

لوله گالوانیزه چیست؟

پایگاه خبری برندسازی، لوله گالوانیزه که با نام لوله آهنی سفید نیز شناخته می‌شود، یکی از انواع محصولات فولادی پر فروش در بازار هستند که دارای کیفیت و مقاومت بی نظیری برای استفاده در صنایع مختلف هستند. قیمت هر شاخه لوله گالوانیزه بر اساس نوع و روش تولیدی که دارند متغیر از سایر محصولات خواهد بود که برای خرید لوله گالوانیزه باید حتما به مشخصات لوله گالوانیزه که در ادامه ذکر کرده ایم توجه داشته باشید. فروشگاه آریا فولاد طی سال‌های اخیر به عنوان یکی از فروشندگان مطرح در ایران شناخته شده اند که فروش اینترنتی محصولات خود را نیز شروع نموده اند.

شما می‌توانید محصولات آهن آلات ساختمانی را از قبیل لوله مانیسمان، لوله گلخانه ای، لوله سیاه صنعتی، پروفیل سیاه یا گالوانیزه و… از آریا فولاد خریداری کنید.

لوله گالوانیزه چیست؟

لوله گالوانیزه بدون درز یکی از انواع لوله‌های فولادی هستند که با پوششی از روی پوشانده شده اند و به همین دلیل در برابر آسیب و خوردگی مقاومت خیلی خوبی از خود نشان می‌دهند. پوشش گالوانیزه سبب بالا رفتن طول عمر این قبیل محصولات گشته است و در همین راستا در برابر خوردگی و رسوبات معدنی مقاومت خوبی دارند و این مقاومت وابسته به نوع این نوع لوله خواهد بود چرا که لوله آهنی سفید به روش سرد و گرم به تولید می‌رسند که روش تولید متفاوت تاثیر گذار بر قیمت و کیفیت محصولات خواهند بود.

لوله آهنی سفید که ساخته شده با فولاد نرم می‌باشند، بعد از طی کردن مراحل تولید مطابق با استاندارد‌ها، در یک وان جهت آبکاری قرار می‌گیرند که با انجام این فرایند در برابر اسید و زنگ زدگی مقاومت بالایی به دست می‌آورند.

انواع لوله گالوانیزه بر اساس جنس

لوله گالوانیزه یکی از مهم ترین ملزومات در ساختمان سازی و صنایع مختلف هستند که هر چه پوشش روی ضخیم تر باشد، حفاظت از لوله افزایش پیدا خواهد کرد. در ادامه انواع لوله گالوانیزه را به شما معرفی کرده‌ایم تا بر اساس کاربرد و بودجه ای که دارید، مناسب ترین محصولات را خریداری کنید.

لوله گالوانیزه گرم

همانطور که از نام این محصول مشخص است، لوله گالوانیزه گرم در دمای بالای ۴۲۰ درجه سانتی گراد آبکاری می‌شود و با روکشی از روی نیز پوشش داده می‌شوند که در این ترکیب و آبکاری، مولکول‌های روی با لوله آهنی فولادی مطابق با عملیات شیمیایی، اتصال محکم و مقاومی به وجود می‌آورند. در واقع مقاومت لوله گالوانیزه گرم بیشتر از لوله گالوانیزه سرد است و از همه مهم تر طول عمر لوله گالوانیزه گرم بین ۲۵ الی ۳۰ سال خواهد بود که عمدتا لوله‌های گالوانیزه آب از نوع گرم هستند.

قیمت لوله گالوانیزه گرم گران‌تر از قیمت لوله گالوانیزه سرد است که این تفاوت قیمت به دلیل روش تولید سخت لوله گرم خواهد بود.

لوله گالوانیزه سرد

لوله گالوانیزه سرد نیز بر خلاف لوله گرم در دمای پایین آبکاری می‌شوند و فرایند تولید آسان تری نیز دارند. با توجه به اینکه این محصول در دمای بالایی به تولید نمی‌رسد، طول عمری بین ۳ الی ۷ سال دارند و در صورت عدم استفاده در محیط‌های مرطوب، تا ۸ سال نیز عمر مفید خواهند داشت و لوله گالوانیزه برق عمدتا ساخته شده با فرایند نورد سرد می‌باشد. همچنین ضخامت و وزن لوله گالوانیزه سرد چندان بالا نخواهد بود و وابسته به میزان استفاده از پوشش روی، ضخامتی بین ۲، ۱.۵، و ۱ میلی متر خواهند داشت.

لوله گالوانیزه

تفاوت لوله گالوانیزه گرم و سرد چیست؟

لوله گالوانیزه سرد و گرم هر دو با عنصر روی به تولید رسیده اند و اصلی ترین تفاوت میان این دو محصول مرتبط با فرایند تولید آن‌ها است. در ادامه ازسری تفاوت های لوله گالوانیزه گرم و سرد را ذکر کرده ایم:

  • مقاومت در برابر خوردگی لوله گالوانیزه گرم بسیار بالاتر از لوله سرد است و رطوبت می‌تواند تنها عمر لوله را تا سه ماه بکشاند.
  • پوشش لوله گالوانیزه گرم بسیار ضخیم تر از لوله سرد است و حدود ۳۰ الی ۶۰ میکرو‌متر نیز ضخامت دارند.
  • لوله‌های گالوانیزه گرم دارای پوشش گالوانیزه ضخیم‌تر و بیشتری هستند به علت اعمال حرارت در فرایند تولید. به عبارت دیگر، این نوع لوله‌ها دارای پوشش بسیار مقاومی هستند.
  • گالوانیزه سرد اغلب دارای خصوصیات مکانیکی و فیزیکی متفاوتی نسبت به گالوانیزه گرم است. برای برخی مصارف خاص، مانند استفاده‌های صنعتی دقیقتر، این خصوصیات اهمیت دارد.
  • روند تولید لوله گالوانیزه گرم بسیار پیچیده تر از لوله سرد است و به همین دلیل خط تولید محصول کند‌تر پیش می‌رود که این عامل موثر بر قیمت لوله است.

انواع لوله گالوانیزه بر اساس کارایی

لوله های گالوانیزه دارای انواع مختلفی هستند که در ادامه از دسته پر فروش ترین محصولات بازار را بر اساس کارایی و ویژگی‌هایی که دارند، نام برده‌ایم:

لوله گالوانیزه

لوله گالوانیزه گلخانه

لوله‌ های ساخت گلخانه که با نام لوله گالوانیزه گلخانه ای مطرح شده اند، از دسته محصولات کاربردی و به عنوان بهترین محصول برای ساخت گلخانه‌های بزرگ صنعتی و کوچک شناخته شده اند. اغلب سایز لوله گلخانه متغیر است که مطابق با نیازی که دارید می‌توانید این اتصالات را خریداری کنید.

با توجه به اینکه گلخانه‌ها در معرض رطوبت بالایی قرار دارند، به همین دلیل برای بهم نزدن هر باره ساختار لوله‌ها به دلیل خرابی و زنگ زدگی، باید حتما لوله ای انتخاب کنید که مقاومت بالایی در برابر رطوبت داشته باشد. لوله گالوانیزه گرم برای استفاده در این مکان‌ها انتخاب درستی خواهد بود.

لوله گالوانیزه سبک

لوله گالوانیزه سبک که با نام لوله گالوانیزه صنعتی نیز شناخته می‌شوند، لوله گالوانیزه سبک، یک نوع لوله فلزی است که از جنس فولاد تولید می‌شود. این لوله‌ گالوانیزه با یک لایه نازک از رویه روی سطح خارجی خود پوشیده شده‌اند تا از زنگ زدگی و خوردگی جلوگیری کنند. لوله گالوانیزه سبک در واقع همان لوله مبلی یا سبک است که فرآیند گالوانیزاسیون روی آن انجام شد. از کاربردهای لوله گالوانیزه سبک می‌توان به انتقال سیالات (آب و گاز) در گلخانه ها و منازل، استفاده در سازه های فلزی و دکل های مخابراتی، محافظت از کابل های شبکه و برق، پایه فنس، انتقال آب در صنایع کشاورزی و در برخی موارد تخلیه فاضلاب اشاره کرد. عمده کاربرد لوله گالوانیزه سبک برای استفاده در مکان‌های کم فشار و انتقال سیالات آب و گاز در گلخانه و منازل است. همچنین قیمت لوله گالوانیزه سبک ارزان‌تر از سایر محصولات نام برده خواهد بود.

لوله آهنی سفید

لوله آهنی سفید نیز نام دیگر لوله های گالوانیزه است که از جنس آهن سفید نورد شده هستند. این نوع لوله نیز دارای دو نوع سبک و متوسط هستند. همتنطور که میدانید لوله آهنی سفید یکی از انواع لوله‌های گالوانیزه آهنی است که معمولاً در صنایع مختلف، از جمله صنایع ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع لوله‌ها از جنس آهن معمولی هستند که پوشش گالوانیزه بر روی آن‌ها اعمال شده است. این پوشش می‌تواند به صورت سرد یا گرم اعمال شود و در واقع این پوشش گالوانیزه باعث مقاومت بالا در برابر خوردگی و زنگ زدگی می‌شود، اما به دلیل تولید آن به روش‌های خاص و زمان‌بر، ممکن است هزینه بیشتری نسبت به لوله‌های آهنی معمولی داشته باشد. از لوله‌های آهنی سفید به دلیل ویژگی‌های ذکر شده، عموماً در مواردی که نیاز به مقاومت بیشتر در برابر زنگ زدگی و خوردگی در مقایسه با لوله‌های آهنی معمولی استفاده می‌شود. همچنین در برخی صنایع خاص مانند صنایع نفت و گاز، آب و فاضلاب و حتی در صنایع کشاورزی نیز استفاده می‌شود.مچنین در صنایع ساختمان سازی و لوله‌های ساختمانی کاربرد‌های زیادی را به خود اختصاص داده اند و از همه مهم تر این محصولات امکان بازیافت و استفاده مجدد را دارند.

منبع :

https://ariafoolad.com/pricecat/%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%DA%AF%D8%A7%D9%84%D9%88%D8%A7%D9%86%DB%8C%D8%B2%D9%87/

این مطلب، خبر آگهی است و پایگاه خبری برندسازی درباره محتوای آن هیچ نظری ندارد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا