اقتصاد

سناریوی بانک جهانی از نفت ۱۵۷دلاری

پایگاه خبری برندسازی، بانک جهانی اعلام کرد اگر جنگ میان حماس و رژیم صهیونیستی به یک نزاع منطقه‌ای بزرگ تبدیل شود، قیمت هر بشکه نفت تا ۱۵۷ دلار صعود می‌کند.

بانک جهانی اعلام کرد اگر اختلال عرضه قابل توجهی به دلیل جنگ میان حماس و رژیم صهیونیستی روی ندهد، میانگین قیمت هر بشکه نفت در سال ۲۰۲۴، به ۸۱ دلار می‌رسد.

بر اساس جدیدترین گزارش «چشم انداز بازارهای کالایی» بانک جهانی، انتظار می‌رود قیمت نفت در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳، به طور متوسط ۹۰ دلار در هر بشکه باشد که تفاوت چندانی با قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه که زیر ۹۰ دلار بود، ندارد.

در گزارش بانک جهانی آمده است جنگ میان حماس و رژیم صهیونیستی تاکنون، تاثیر محدودی بر بازارهای جهانی کالا داشته است، به طوری که قیمت نفت از زمان آغاز این درگیری‌ها در هفتم اکتبر، حدود شش درصد رشد کرده است. اما قیمت‌های کالاهای کشاورزی، اکثر فلزات و کالاهای دیگر به دلیل توانایی بهبود یافته اقتصاد جهانی برای جذب شوک‌های قیمت نفت، کاهش چندانی نداشته‌اند.

با این حال، این وام دهنده جهانی، سه سناریوی خطر احتمالی اختلالات عرضه نفت را بر اساس تجربه تاریخی از دهه ۱۹۷۰ ارزیابی کرده است. در سناریوی اختلال کوچک بانک جهانی که عرضه جهانی نفت حداکثر دو میلیون بشکه در روز کاهش پیدا می‌کند، قیمت نفت در ابتدا بین سه تا ۱۳ درصد نسبت به میانگین سه‌ ماهه جاری افزایش پیدا کرده و به محدوده ۹۳ تا ۱۰۲ دلار در هر بشکه می‌رسد.

در سناریوی اختلال متوسط که تقریبا با جنگ عراق در سال ۲۰۰۳ قابل قیاس است، ممکن است حداکثر پنج میلیون بشکه در روز از عرضه جهانی نفت مختل شود و قیمت نفت در ابتدا بین ۲۱ تا ۳۵ درصد افزایش پیدا کرده و به محدوده ۱۰۹ تا ۱۲۱ دلار در هر بشکه خواهد رسید.

در سناریوی اختلال بزرگ که با تحریم نفتی اعراب در سال ۱۹۷۳ قابل قیاس است، عرضه جهانی نفت حداکثر هشت میلیون بشکه در روز کاهش پیدا می‌کند و قیمت‌ها در ابتدا بین ۱۴۰ تا ۱۵۷ دلار در هر بشکه افزایش خواهند یافت.

ایندرمیت گیل، اقتصاددان ارشد بانک جهانی و نائب رئیس ارشد اقتصاد توسعه بانک جهانی در این باره گفت: اگر جنگ تشدید شود، اقتصاد جهانی برای اولین بار در دهه‌های گذشته، با یک شوک انرژی دوگانه مواجه می‌شود که نه فقط از جنگ در اوکراین، بلکه از خاورمیانه هم خواهد بود.

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا