اخبار روز برندهای ایران

وزیر کشور بر لزوم برند گردشگری یزد تأکید کرد

پایگاه خبری برندسازی، وزیر کشور تعریف و تکمیل زنجیره‌های ارزش را از نکات دارای اهمیت در تحول اقتصادی کشور دانست و گفت: یزد می‌توان پیشران و الهام‌بخش کشور در این حوزه باشد.

احمد وحیدی امروز پنجشنبه (نهم آذر ماه) در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان یزد که در اتاق بازرگانی یزد برگزار شد، ضمن تسلیت ایام فاطمیه و گرامیداشت یاد شهیدان فخری‌زاده و شهریاری، گفت: جهاد اقتصادی امروز نقش تعیین‌کننده‌ای در عزت و رشد و تعالی کشورمان دارد و از تک‌تک فعالان این حوزه قدردانی می‌کنم.

وی با بیان اینکه مسیری را در پیش داریم که به تعبیر مقام معظم رهبری در نزدیکی قله است، ادامه داد: بخشی از عبور از این قله نیازمند یک تلاش و همت در حوزه اقتصادی است که این مهم، مسؤولیت فعالان اقتصادی را بسیار سنگین ‌می‌کند.

وزیر کشور اظهار کرد: همانگونه که رزمندگان در دفاع مقدس و مدافعان امروز این مرز و بوم به نقشه بازدارندگی دشمن رسیده و دشمن را در ابعاد مختلف دفاعی و توطئه‌های امنیتی شکست داده و پیام انقلاب اسلامی را در جهان محقق ‌کرده‌اند، باید در نقطه اقتصادی این تحول را در کشور شکل دهیم.

وی بیان کرد: بسیار امیدوارم و شرایط را برای تحقق این تحول مهیا می‌بینیم، چراکه در حوزه‌های مختلف به یک خودباوری قطعی رسیده‌ایم که بسیار نویدبخش است. از طرفی به رمز و رموز کار نیز آشنا شده‌ایم و روز به روز شاهد قوی‌تر شدن بخش خصوصی در کشور هستیم.

او بر لزوم مردمی‌سازی اقتصاد تاکید کرد و گفت: رمز موفقیت اقتصاد کشور، مردمی شدن آن است که در سیاست‌های اصل ۴۴ نیز مورد توجه قرار گرفته است. امیدواریم در روند اجرایی نیز موفق عمل کنیم.

وحیدی بر لزوم داشتن نگاه اقتصادی در فعالیت‌های بخش‌های مختلف تاکید کرد و افزود: یکی از مسائل تحولی اقتصاد، تعریف و تکمیل زنجیره‌های ارزش است، چراکه بی‌توجهی به این موضوع ما را در ثروت‌زایی و ارزش افزوده دچار ابهام می‌کند.

وی در این‌باره به معدن‌خیزی استان یزد اشاره و بیان کرد: آیا استان یزد ثروت‌زایی مناسبی از این حوزه دارد؟ شاید ضعف در تکمیل زنجیره ارزش این بخش باعث شده است تا ثروت‌زایی لازم را در این حوزه نداشته باشیم.

وزیر کشور ضرورت اهتمام به این مهم را در سایر حوزه‌ها مانند گردشگری نیز دارای اهمیت دانست و گفت: یزد با داشتن ۱۸۰۰ اثر تاریخی و ظرفیت‌های فراوان گردشگری باید از اقتصاد گردشگری به نحو بهتری برخوردار شود.

وی بر لزوم تعریف زنجیره و برند گردشگری یزد تاکید کرد و گفت: این مهم باید توسط خود استان تعریف شود تا استفاده بهینه از این بخش را شاهد باشیم.

وحیدی به فرهنگ غنی یزدی‌ها و ویژگی‌های «قنات، قنوت و قناعت» مردم این استان اشاره و اظهار کرد: یزدی‌ها با برخورداری از این فرهنگ می‎توانند پیشران تحول صنعتی و الگو و الهام‌بخش توسعه و رشد در کشور باشند.

وی به نگرانی برخی افراد از آسیب‌های فرهنگی ناشی از توسعه گردشگری نیز اشاره و بیان کرد: معتقدیم ارتقای بهره‌وری در حوزه گردشگری می‌تواند منجر به تحکیم هویت ملی و فرهنگی ما و صادرات آن به سایر کشورها شود.

او هم‌افزایی بخش دولتی و بخش خصوصی و سایر بخش‌های استان یزد را یادآور شد و گفت: زنجیره ارزش بخش‌های مختلف استان یزد می‌تواند در سطح ملی و بین‌المللی گسترش یابد و یزد را الهام‌بخش سایر استان‌ها کند.

وزیر کشور در پایان اضافه کرد: این‌چنین موفقیت‌هایی می‎تواند شرایط را برای تفویض اختیارهای بیشتر به استان‌ها که مورد تاکید دولت مردمی است، محقق کند.

محمدصالح جوکار، نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس، نیز در این مراسم اظهار کرد: در بحث حکمرانی، اصل بر همدلی و تعامل است که منجر به اعتماد می‌شود و در این صورت خروجی خوبی برای حکمرانی خوب فراهم می‎کند.

وی افزود: صنعت نساجی استان یزد وضعیت خوبی ندارد که بیشتر به بورس و محصولات پتروشیمی برمی‌گردد و دلال‌بازی‌ها در این حوزه منجر به مشکلاتی برای واحدهای نساجی استان شده است.

او به مباحث فولادی این استان نیز اشاره و بر لزوم ایجاد صنایع پایین‌دستی و کم‌آلاینده در این بخش تاکید کرد.

نماینده مردم یزد از اندک بودن تسهیلات نیز گلایه کرد و گفت: بانک‌های استان به بهانه انضباط مالی از پرداخت تسهیلات در گردش کم‌کاری می‌کنند. در حالی که با رفع این مشکل می‌توان یک هزار واحد استان را فعال کرد.

وی خواستار واگذاری اختیارها به استان‌ها شد و گفت: متاسفانه برخی مسائل کوچک استان‌ها در سطح وزارتخانه‌ها معطل می‌ماند.

جوکار به نواقص دستگاه‌ها در طرح سیپاد با هدف کاهش مصرف سوخت در ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره کرد و خواستار تفویض این بخش به استان با هدف رفع موانع این طرح شد.

نماینده مردم یزد در مجلس با بیان این‌که بیشترین سرمایه‌گذاری در استان، مردمی است، گفت: امیدواریم دولت حمایت لازم را از این بخش که شعار مردمی کردن اقتصاد در استان یزد را محقق کرده است، داشته باشد.

مهران فاطمی، استاندار یزد نیز در سخنانی در این نشست، اظهار کرد: یزد مهد سرمایه‌گذاران ثروت‌ساز و دیار کارآفرینان و خیران است.

وی افزود: یزد حقیقتاً نماد غلیه اراده مومنانه و عالمانه انسانی بر محدودیت‌های طبیعت و خلق شاهکاری عمرانی و معماری و مذهبی است.

وزیر کشور در سفر یک روزه خود به یزد صبح امروز با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد دیدار و گفت‌وگو کرد.

منبع: ایسنا

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا